i3 6098P vs i3 6100

Hangisi

• i3 6100

Oy: 22 45,8%
  • i3 6098P

Oy: 26 54,2%

• Oy verenlerin toplamı
    48
Hesabım 1 haftalık ban yediği için buradan yazıyorum. Tam olarak Smart Cache özelliğini anlatabilir misiniz? i3 6100 stoklarda olmadığı için i3 6098p almayı düşünüyorum ve bu hafta sonu alacağım. Smart Cache özelliği ne kadar önemlidir?

Elimde 1 hafta kullanılmış i3 6100 var, 370e satıyorum. Kutusu, 3 yıl garantisi, faturası mevcut. İlgilenirsen görüşelim.

Alıntıdır.
Evet bu teknoloji çok önemli.Bir bilgisayardan istediğimiz verimi almamız için olmazsa olmazlardan bu teknoloji.Peki nedir bu cache bellek?
İ7 işlemcinin her bir çekirdeğinde L1 VE L2 olmak üzere 1 mb lık bir cache bellek vardır.Bu bundan önceki işlemci ailelerindede mevcut olan bir cache bellek teknolojisiydi.i7 nin farkı bu L1 VE L2 ye ek olarak L3 adı altında 8 mb lık bir cache bellek daha ekli olmasıdır.L3 ün farkı ortak olarak kullanılabilir olmasıdır.yani L1 ve L2 deki alan bitince işlem yapmak için ram yerine bu ortak kullanılan L3 belleği kullanabileceğiz.Bu bize ekstra hız kazandıracaktır.
Örnek vericek olursam bu teknolojiyi 4 bireyden oluşan çekirdek bir aileye benzetelim.Ailenin her bireyinde L1 VE L2 adı altında kişisel banka hesapları olsun.Anne baba kız kardeş ve erkek kardeş ten herhangibirinin L1 ve L2 banka hesapları bittiğini farz edelim.Bu durumda eskiden Ram devreye giriyordu.Ve ekstara hız ve performans kaybı oluyordur.İşte bu noktada Intel SMART CACHE i devreye soktu.Yani bu şu demek ekstra ailenin her bir bireyinin kullanabileceği 8 mb lık ortak bir hesap açtı.Artık aile bireylerinden hangisinin parası biterse bu ortak hesaptan yararlanabilecek.Ekstra ram e gitmek zorunda değiliz artık.Yani kısacası eskiden küçük uygulamalarda cache bellek devreye girerdi.Artık L3 bellek sayesinde orta seviyeye yakın uygulamalardada SMART CACHE teknolojisinden yararlanabileceğiz.
Çok çokta önemli bir şey değilmiş anladığım kadarıyla. Olmasa da olur bence. Teşekkürler bilgi için.
Elimde 1 hafta kullanılmış i3 6100 var, 370e satıyorum. Kutusu, 3 yıl garantisi, faturası mevcut. İlgilenirsen görüşelim.
Sıfır almayı tercih ederim, ilgin ve yardımın için teşekkürler.
Paran varsa i3 6100 al.
Para var, stok yok sorun orada :)

i3 6100 ve Gtx 960 ikilisini kullanıyorum ve gayet memnumum. Darboğaz da yapmıyor ayrıca 2 tane oyun videosu çektim isterseniz sizlere atabilirim. :)

Bende i3 6098p alacağım. Sinerjiden alacaktım ama malesef vatandan almak zorunda kalacağım. Dün sinerjide parçalara birden zam geldi, dolar düştüğü hâlde böyle oldu sebebini anlayamadım. Facebooktan mesaj attım görüp cevap vermediler. Bende arada 50tl fark olacağı için vatanpc'ye yöneldim en azından aynı gün pc mi görerek alırım. Bu arada ebrarda aklımda onlarda montaj yapıyormuş acaba ne kadar güvenilir. Aklıma yatarsa pazartesi ebrardan alabilirim. Ek olarak webden al montaj yapıyor mu bilen varsa bir söylesin :)

P serisi işlemcilerde bir de Smart Cache özelliğinden kırpılıyor.Bu iki işlemci arasında kuşkusuz i3 6100 önde bütçen el veriyorsa seçim belli.
Olay i5 6402p ve 6400 farkı gibi değil onda P olan daha yüksek hız değeri sunuyordu bunda ise tam tersi.
Smart Cache özelliği ne sağlıyor acaba ?
Ve de ben bir oyun sistemi toplayacağım sence İ5 6400 mü İ5 6402P mi ?

Smart Cache özelliği ne sağlıyor acaba ?
Ve de ben bir oyun sistemi toplayacağım sence İ5 6400 mü İ5 6402P mi ?

Kayda değer bir özelliği yok ama 30 tl fazla verip 6100 almak tabiki daha mantıklı. Bütçeniz sınırdaysa ve 30tl bile çıkamıyorsanız 6098p de sizi üzmez çünkü aradaki 1mhz farkı anlamazsınız. 6100 tek avantajı hd 530 olmasıdır. 6098p de hd 510 var. Tabi ekran kartlı alacaksanız bu grafik kartlarının size bir faydası olmayacaktır. Smartcache olayı ramle alakalı rami 4 gb katarsan minik bir yararı olur ama yok 8 veya 16 katarsan o işlem devreye bile girmez.

Düzenleme: İşlemci modellerini farklı yazmışım ama açıklama i5 modelleri içinde geçerli :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı