i3 6100 için sıvı soğutma kullanmak mantıklı mı?

Fırat Yapıcı

Kilopat
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Aşçı
Merhaba arkadaşlar. Bir yakınıma soğutma alacağız ama sistem bilgisi çok yok, ben de anlatmaya çalışıyorum ama anlamak istemiyor. Sizce bu işlemciye Corsair H100, H60 veya herhangi bir sıvı soğutma almak akıl kârı mı? Ben önerim şu an Amazon.com'da CM Hyper 212 EVO 23$. Ben bunu alması gerektiği söylüyorum ama illa sıvı soğutma alacak. Ben de illa sıvı soğutma alacaksan H60 almasının yeterli olduğu söylüyorum ama o yine de çift radyatör bir sıvı soğutma almak istiyor. Daha anakart, PSU ve kasasını değiştireceğiz ucuz bir soğutma al kalan paranı diğer parçalara yatırırsın diyorum ama dinlemiyor. Her şeyin en iyisi istiyor. Ek olarak gereksiz yere Full Tower bir kasa almak istiyor. Sizin bu yakınıma cevabınız ne olur? Bu konuyu ona linkini atacağın konuyu anlaması için. Şimdiden duyar gibiyim 6100 ile stok soğutucu fazla fazla yeter diyenleri ben de biliyorum ancak kuzenim kasa da hava sirkilasyonu pek iyi değil onun için kasa kendisi bile ısınıyor ben de soğutucu alması gerektiğini söyledim. Ek fan takacağız. 1000 TL bütçesi var ve Amazon'dan Evga GQ 750W PSU, Kasa olarak ise CM Master Case serisinin Midtower 350TL olan kasayı almasını öneriyorum. Sizce doğru mu önermişim?

@Asım Demir ve @er36po hocam sizde bir yorum yaparsanız iyi olur.

6700k+CM Nepton 120XL(çift fanlı sıvı soğutma)+ 4 HDD+1 SSD için Mid Tower Kasa kullanıyorum. Fazlasıyla sığıyor. Üstelik bunun yanında Gtx 1070 alacağım (Nvidia'nın OsX için driver yayınlamasını bekliyorum).

Full Tower nedir arkadaş. Full tower dediğin Sli kasasıdır, Crossfire kasasıdır. :D Bunun yanında i3-6100'ı soğutmak için stok fan bile yeter. O işlemcinin canı ne ki ısınsın. İyi termal macunlarsanız gürültüsüz bir şekilde kullanırsınız.

Arkadaşın anlaşılan görünüşe önem veriyor. Fakat görünüş için de düşük donanım alınmaz. i3 6100 yerine i5 6400 veya 6402p alıp, tek fanlı radyatör almak daha mantıklı. 750W PSU da gereksiz. 500 veya 550W fazlalıkla yeterli.
Full tower kasaların fiyatları çok uçuk, gerek yok. Ama yine de ona kalmış. Benim önerim MasterCase 5 veya Corsair 400C olur.

Aynı işlemci bende de var kutudan çıkan soğutucuyu kullanıyorum oyunlarda en fazla 50 derecelere geliyor. Ayrıca kasamda 1 tane bile fan yok. Arkadaşının herhalde çok parası var ne yapacağını şaşırmış sıvı soğutma almak istiyor. Bırak alsın keyfi alıyor galiba. Ben sırf soğutmaya param yetmiyor diye i 7 işlemci almadım.

Hiçbir konu da bilgisi yok. Sadece dış görünüş ve benle yarışmak için yüksek parçalar almak istiyor. Görüşe baktığı için dışı güzel bir elma hoşuna gidiyor ama bilmiyor ki için de ne var yada çürük mü?

6700k+CM Nepton 120XL(çift fanlı sıvı soğutma)+ 4 HDD+1 SSD için Mid Tower Kasa kullanıyorum. Fazlasıyla sığıyor. Üstelik bunun yanında Gtx 1070 alacağım (Nvidia'nın OsX için driver yayınlamasını bekliyorum).

Full Tower nedir arkadaş. Full tower dediğin Sli kasasıdır, Crossfire kasasıdır. :D Bunun yanında i3-6100'ı soğutmak için stok fan bile yeter. O işlemcinin canı ne ki ısınsın. İyi termal macunlarsanız gürültüsüz bir şekilde kullanırsınız.
Doğru [emoji122]

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı