i3 7020U sistem için hangi işletim sistemi daha uygundur?

Linux Mint Cinnamon gibi bir dağıtımı çökertmek sizin maarifetiniz. Normal kullanımda böyle bir şey çok zor. Ben kısmen yeni bir kullanıcı olarak Arch'ı çökertmedim siz nasıl başardınız acaba? Linux'u beceremeyip kötülemeyin lütfen. Oyun destek konusunda bir şey diyemeyeceğim.
Kötülemiyorum, Linux fedora kurdum ve efi felan çöktü BIOS un. Komple sistem açılmadı bir daha.

Linux Mint Cinnamon gibi bir dağıtımı çökertmek sizin maarifetiniz. Normal kullanımda böyle bir şey çok zor. Ben kısmen yeni bir kullanıcı olarak Arch'ı çökertmedim siz nasıl başardınız acaba? Linux'u beceremeyip kötülemeyin lütfen. Oyun destek konusunda bir şey diyemeyeceğim.

Vallahi hocam bende hayret ettim. Pentium 4 sisteme bile GRUB hatası alsa bile MX Linux kurdum ha o hata çözülür mü çözülür ama işlemci 19 yıllık ve HDD p-ata olduğu için uğraşmadım çoğu parçayı söktüm bile anlamadım gerçekten nasıl çökmüş.

Hocam Linux çok hafif fakat basit değil gibi geldi.

Bildiğim kadarıyla şu anda Mint Ubuntu gibi dağıtımlarda terminal açmaya pek de bir gerek yok galiba yani öyle yok tarayıcı yüklemek için 100 satır kod yazcan gibi şeyler yok bu dağıtımlarda ama diğerlerini bilmem. Bir de rahatsız ediyorum ama siz bilirsiniz hocam bu işleri. @Rona

Hocam Linux çok hafif fakat basit değil gibi geldi

Hocam bilmediğiniz her şey karmaşık gelir, ne kadar basit olursa olsun. İhtimaller ve önyargılarınız gözünüzde kediyi aslan yapar. Burada yapabileceğiniz en doğru şey ön yargılar yerine deneyimlerinize bakmanız.

Evet Linux'un karmaşık olduğu noktalar mevcut ama bu kullanımınızı ilgilendiren kısımlarda değil genelde. Kullanımınız dahilinde olan kısımlarında çok güzel öğreticileri mevcut ve çoğu dağıtım hedeflediği kitle için doğru veya uygun olacak şekilde düzenliyor genelde. Sizin sadece doğru dağıtımı seçmeniz gerekiyor.

Günümüzde @tekirr hocamın dediği gibi belirli durumlar hariç terminale hiçbir şekilde başvurmadan hemen hemen her Linux dağıtımını kullanabilirsiniz, tabii bu kullandığınız masaüstüortamına ve dağıtımın araçlarına göre değişiklik gösterebilir, ki terminal kullanmak kötü bir şey değil. Aksine alışınca işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor. Kendim de mesela paketlerimi terminal üzerinden kuruyorum. İstesem hiç terminal açmadan mağaza uygulamasından tek tıkla kurabilirim ama terminal daha rahat geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı