i3 7100 yüksek CPU kullanımı zararlı mı?

Daha fazla  
RAM
8 GB 2133mhz DDR4
Anakart
Asus B150-M
Merhaba arkadaşlar, işlemcim i3 7100(3.9GHz) şu an geçici olarak ekran kartı takılı değil bilgisayarıma CPU kullanımı 75 ile 85 arası değişiyor. i5 7500(3.4GHz) takmayı düşünüyorum CPU kullanımı %100 olur mu olursa da işlemciye veya diğer parçalara zarar verir mi? 1 ay sadece ekran kartı kullanmayacak çünkü zararlı mı? Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutma yeterli olduğu sürece bir sorun çıkarmaz.

Benim bahsettiğim şu an oyunlarda işlemci kullanımı çok yüksek işlemcim (3.9GHz) olmasına rağmen bayağı yüksek ben i5'e geçersem (3.4GHz) bir işlemci almış olacağım bu değer daha da artacak %100 bile olabilir işlemci kullanımı, bunun bir zararı var mıdır?

Benim bahsettiğim şu an oyunlarda işlemci kullanımı çok yüksek işlemcim (3.9GHz) olmasına rağmen bayağı yüksek ben i5'e geçersem (3.4GHz) bir işlemci almış olacağım bu değer daha da artacak %100 bile olabilir işlemci kullanımı, bunun bir zararı var mıdır?
Şimdi şuna bir açıklık getirelim: İşlemci yükseltince CPU kullanımın genellikle düşer. İyi işlemci yüksek CPU kullanımı anlamına gelmiyor genellikle.
%100 işlemci kullanımı, %100 ekran kartı kullanımının hiç bir zararı yoktur. Aşırı ısınmadığı sürece. İşlemci için 95 üstü, ekran kartı için 80 üstü diyebiliriz kabaca.
İşlemcinin yüksek kullanımı (Seninkinden bahsediyorum) oyunlarda darboğaz oluşturmasından başka bir şeye sebep olmaz.
Darboğaz olursa düşük fps alırsın. Oyun açıkken arka planda tarayıcıya girmen, başka iş yapman zorlaşır.
Darboğazın sisteme bir zararı yoktur. Parçalara hasar vermez. İşlemci de ekran kartı da %100 kullanılırsa hasar almaz. Eğer işlemci %100 kullanılırsa drop yiyebilirsin FPS'ni, oynayışını etkiler onun dışında sorun yok. Sıcaklıklar uçmadığı sürece.

Ek olarak Intel'in eski nesillerine yatırım yapmayın. İşlemci almayın. Anakart ile işlemcinizi satıp Ryzen sisteme geçebilirsiniz. Bende de i3 6098p vardı. Anakartla işlemciyi 850'ye sattım. Üstüne ekleyip 2800 civarına R3 3300X ve Asus B450M-A II anakartı aldım. R3 3300X, i7 7700k ile denk bir işlemci. Kaldı ki i7 7700k 3000₺ :D
Yani işlemci parasına işlemci ve anakart aldım ve daha güncel.

Hayır oyunlarda bu değerleri alıyorsanız normal, R5 5600 işlemcim var AAA oyunlarda kullanımı saatlerce %99 da kalıyor. Dediğim gibi sıcaklık sınırları geçmediği sürece hiçbir sorun olmaz.

Geri
Yukarı