i3-8100 sistem donuyor

skywalkeir

Hectopat
Microsoft Answers gibi sitelerde bir sürü yazılara bakmama rağmen hala işe yarayan bir çözüm bulamadığımdan kendim de yeniden sorayım dedim.
Temmuz ayında yeni bir bilgisayar aldım ama daha ilk günlerinden sebebini hala anlayamadığım bir sorunla karşılaşıyorum. Bilgisayar birdenbire birkaç saniyeliğine donuyor ve sonra hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor. Başta bunun harici ekran kartım olmadığından olduğunu düşündüm, dedim ki, belki de çok yoruyorum bilgisayarı farkında olmadan. Genelde film falan izlerken birden donuyordu. Ama sonra aşırı basit programlarda bile aynı şeyin olduğunu fark ettim.
Bazı zamanlar fareyi oynatabiliyorum, eğer müzik dinliyorsam çok korkunç bir şeye dönüşüyor böyle yavaşlayıp güldürüyor en azından. Ancak diğer zamanlarda sadece her şey duruyor. İkisinin de sonunda bilgisayardan bir ses geliyor (sanırım HDD tekrar kendine geliyor) ve sorun sona eriyor.
Tüm sürücüler ve BIOS güncel. Lenovo'nun sitesinden de taramalarını yaptım, hiçbir sorun bulamadı - tabii sabit diskleri tarayamıyor. O yüzden bu sorun tahminimce ya Windows yüklemesinde ya da disklerden birinde.
Önerilen çözümlerden biri sabit diskler kullanılmadığında onu kapatmasından olduğuydu ancak ne zaman hiçbir zaman diye seçsem, yeniden 0'a dönüşüyor o seçim. (Düzenleme: Fark ettim de 0 ile hiçbir zaman aynı şeymiş. Salaklığımı mazur görün.)

BIOS: M2YKT28A (type: UEFI)
Processor: Intel(R) Core(TM) i3-8100 CPU @ 3.60GHz (4 CPUs), ~3.6GHz
Memory: 16384MB RAM
Card name: Intel(R) UHD Graphics 630
Windows 10 Home x64 2004 19041.685

Başka bir şey eklemem gerekiyorsa lütfen söyleyin. Umarım yanlış kategoriye yazmamışımdır. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için.

Son düzenleme:
Sanırım problemi hallettim... tam emin olamıyorum ama son 3 gündür hiçbir şey olmadı böyle.

Güç ayarlarından sabit diski kapatmasını engelledim. 20 dakika sonrasında uykuya alıyormuş Windows 10 nedense. Bunu kapattım ve dün hatta test ettim, gittim film izledim ve hiçbir şey olmadı. Umarım böyle devam eder 🤞 Aynı sorunu başkaları da yaşar ise bunu da denesinler mutlaka.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    11 KB · Görüntüleme: 20

Yeni konular

Geri
Yukarı