i3 8100 ve GTX 1060 darboğaz sorunu

abdulkadir03

Hectopat
Öncelikle selamün aleyküm arkadaşlar ben Abdulkadir,

şimdi arkadaşlar bu oyun aşırı darboğaz oluyor. GTX 1060 6 GB İ3-8100 Z370-A PRO 8 GB RAM. Sistem özelliklerim bunlar. Bunlar olmasına rağmen biliyorum işlemci yetersiz değiştir diyeceksiniz ama değiştirmeden yapabileceklerim neler söleyebilir misiniz? Driver'ı baştan yüklemiştim format attım. Donanım parçalarını kontrol ettirdim ama sıkıntı çıkmadı. Çıkması lazımdı internette videolarda benim donanımımla 60 80 FPS alanlar var nasıl oluyor da millet iyi FPS alıyor ben böyle kötü? Onu da soracak ve bu konuyu açmış bulunuyorum.

Adsız.png
1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman tez zamanda işlemci değiştirmek gerekiyor :( oysaki o kadar araştırmıştım ve herkese sormuştum kimse darboğaz olmaz dedi testlerde de öyle idi.Ancak nedense oluyor.Ama bende anormal oluyor bi ara gta5'te işlemci %100, ekran kartı %70 olmuştu.
@abdulkadir03 Bu arada şunu demeyi unuttum.Nvidia denetim masasını aç ve güç yönetim modunu bul onu maksimum performansı tercih ete bas.Büyük ihtimalle 60 fps civarı oynayacaksın ama darboğazı gözünle göreceksin.Yani en azından bende böyle oldu.

O zaman tez zamanda işlemci değiştirmek gerekiyor :( oysaki o kadar araştırmıştım ve herkese sormuştum kimse darboğaz olmaz dedi testlerde de öyle idi.Ancak nedense oluyor.Ama bende anormal oluyor bi ara gta5'te işlemci %100, ekran kartı %70 olmuştu.
ben olsam değiştirmem msi afterburner ile ekran kartının gücünü felan kısmaya çalışırım max 60C vs vs yaparım powertarget düşürüm frekans düşürüm bir şeyler denerim almadan önce

Yardım istiyorsun, videolu kanıtlı cevap yazıyorum hala işlemci değiştirmem gerekli yazmışsın. BF1 gibi oyunlarda 8GB RAM yeterli gelmiyor. Kabul edilebilir bulmamak sonucu etkilemiyor. Cevap olarak paylaştığın videodaki sistemde 16GB RAM bulunuyor:
Screenshot_20180617-201403.png

RAM yetersizliğinin yola açtığı darboğaza 2. ve 3. örnek:

2. örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3. örnek:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hiç darboğaz olmasın diyorsan da 16 GB RAM yanında BF1'i 2K çözünürlükte oynaman gerekiyor.

Son düzenleme:
@midgardian Bakalım RAM'mi yetmiyormuş. Bir de şu resimlere bakın. Not: Alttaki %100 yazan CPU üstede yazan da GPU kullanımı.

Üstteki GTA 5.
Alttaki Battlefield 1.

vd6ljz-jpg.308100

vd6lwr-jpg.308097

Dipnot: RAM yetmeme gibi bir sorun yok çünkü boşta olan RAM miktarım yaklaşık 6 GB. Ayrıca Hard Diskimde de sorun yok. Açıkça darboğaz olduğu görülüyor.
Sistemimin Özellikleri:
- Intel Core i3 8100 Soket 1151 3.6GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
- MSI B360-A PRO Intel B360 8th Gen Intel Soket 1151 DDR4 2666MHz DVI DP Anakart
- CORSAIR 8GB Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz CL14 Single Ram
- MSI GeForce GTX 1060 6GT OCV1 6GB GDDR5 192Bit DX12 Ekran Kartı
- Cooler Master MasterBox Lite 5 500W 80 Plus USB 3.0 Pencereli MidTower Kasa
- Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk

Son düzenleme:
@midgardian Bakalım RAM'mi yetmiyormuş. Bir de şu resimlere bakın. Not: Alttaki %100 yazan CPU üstede yazan da GPU kullanımı.

Üstteki GTA 5.
Alttaki Battlefield 1.

vd6ljz-jpg.308100

vd6lwr-jpg.308097

Dipnot: RAM yetmeme gibi bir sorun yok çünkü boşta olan RAM miktarım yaklaşık 6 GB. Ayrıca Hard Diskimde de sorun yok. Açıkça darboğaz olduğu görülüyor.
Sistemimin Özellikleri:
- Intel Core i3 8100 Soket 1151 3.6GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci
- MSI B360-A PRO Intel B360 8th Gen Intel Soket 1151 DDR4 2666MHz DVI DP Anakart
- CORSAIR 8GB Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz CL14 Single Ram
- MSI GeForce GTX 1060 6GT OCV1 6GB GDDR5 192Bit DX12 Ekran Kartı
- Cooler Master MasterBox Lite 5 500W 80 Plus USB 3.0 Pencereli MidTower Kasa
- Seagate 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 7200Rpm 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
Dar boğaz olduğu çok açık ve net ancak dediğimi bir uygula msi afterburner ile max sıcaklığı düşür oradan gpu core clock u filan düşürmeyi dene kart performansı düşerse belki dar boğaz sorunu ortadan kalkar en azından hissedilmeyecek düzeye ulaşabilir dene :)

BF1'de 3-4 GB RAM kullanımı çok düşük değer 1080P'de mi oyun oynuyorsun? Daha düşük çözünürlükte oynuyorsan 1080P'ye al. Hatta DSR ile 2K çözünürlükte denersen darboğaz azalır.

BF1'de 3-4 GB RAM kullanımı çok düşük değer 1080P'de mi oyun oynuyorsun? Daha düşük çözünürlükte oynuyorsan 1080P'ye al. Hatta DSR ile 2K çözünürlükte denersen darboğaz azalır.
Aynen 1080P'de oynuyorum.Dediğin şeyi deneyeceğim çünkü gerçekten şu darboğaz olayından oyun zevkim kalmadı GTA 5 ve bf1 gibi oyunlarda.
Dar boğaz olduğu çok açık ve net ancak dediğimi bir uygula msi afterburner ile max sıcaklığı düşür oradan gpu core clock u filan düşürmeyi dene kart performansı düşerse belki dar boğaz sorunu ortadan kalkar en azından hissedilmeyecek düzeye ulaşabilir dene :)
Öneri için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı