i3-9100F için güçsüz imajı verilmesi

Göktuğ'S

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar. Geçenlerde Sosyal'de dolaşırken donanımsal konularda bir kesim hep "9100F çöp" "bu devirde alınmaz" "oyunlarda sıkıntı çıkarır" tarzında tabii biraz sadeleştirdim ve küfürden arındırdım. Genelde daha beter oluyorlar. Neyse kısaca patates bir işlemci olarak gösteriliyorlar. YouTube'dan test videolarında gördüğüm kadarıyla genelde R5 1600 veya 2600 karşılaştırıyorlar ama testi yapan kişi sistemde 9100F yanına RTX 2080 Ti gibi üst düzey bir kart koyup sistemde darboğaz sebep oluyor. Bu da rakibine nazaran sistemin daha az verim alınmasına ve FPS düşüşlerine sebebiyet veriyor. Ama i3-9100F yanına yine kendine yakın yani GTX 1650 Super 1660 gibi kartlar koyulunca işin rengi değişiyor ve değerler yukarı çıkıyor.
R5 1600 vs i3-9100F. GTX 1650 Super ile.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R5 2600 vs i3-9100F. GTX 1660 ile.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videolarda görüldü üzere i3-9100F oyun performansı hiç de fena değil fiyatına göre. Bunların dışında evet haklısın, geleceği olmayan 4 çekirdek 4 thread günümüz oyunlarına gçre düşük bir sayıya sahip. Lütfen AMD Intel fanboyluk yapmayalım. Somut veriler ile tartışalım. Yanlış bildiğim şeyler olabilir. Yanlış düşünüyor olabilirim. Hatalarım varsa düzeltirseniz sevinirim. Biraz uzun oldu. Kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Geçenlerde Sosyal'de dolaşırken donanımsal konularda bir kesim hep "9100F çöp" "bu devirde alınmaz" "oyunlarda sıkıntı çıkarır" tarzında tabii biraz sadeleştirdim ve küfürden arındırdım. Genelde daha beter oluyorlar. Neyse kısaca patates bir işlemci olarak gösteriliyorlar. YouTube'dan test videolarında gördüğüm kadarıyla genelde R5 1600 veya 2600 karşılaştırıyorlar ama testi yapan kişi sistemde 9100F yanına RTX 2080 Ti gibi üst düzey bir kart koyup sistemde darboğaz sebep oluyor. Bu da rakibine nazaran sistemin daha az verim alınmasına ve FPS düşüşlerine sebebiyet veriyor. Ama i3-9100F yanına yine kendine yakın yani GTX 1650 Super 1660 gibi kartlar koyulunca işin rengi değişiyor ve değerler yukarı çıkıyor.
R5 1600 vs i3-9100F. GTX 1650 Super ile.

R5 2600 vs i3-9100F. GTX 1660 ile.

Videolarda görüldü üzere i3-9100F oyun performansı hiç de fena değil fiyatına göre. Bunların dışında evet haklısın, geleceği olmayan 4 çekirdek 4 thread günümüz oyunlarına gçre düşük bir sayıya sahip. Lütfen AMD Intel fanboyluk yapmayalım. Somut veriler ile tartışalım. Yanlış bildiğim şeyler olabilir. Yanlış düşünüyor olabilirim. Hatalarım varsa düzeltirseniz sevinirim. Biraz uzun oldu. Kusura bakmayın.
Tekli çekirdek performansı yüksek olsa da bu onu alınabilir yapmaz ki 😀 4 thread bir işlemciden bahsediyoruz. Aynı fiyata 8 thread ve kat kat güçlü bir işlemci varken i3 9100F tercih etmeyi düşünmek bile saçma. 4 thread işlemciler ölü yatırımdır.

Tekli çekirdek performansı yüksek olsa da bu onu alınabilir yapmaz ki 😀 4 thread bir işlemciden bahsediyoruz. Aynı fiyata 8 thread ve kat kat güçlü bir işlemci varken i3-9100F tercih etmeyi düşünmek bile saçma. 4 thread işlemciler ölü yatırımdır.

Evet size katılıyorum zaten ben burada kimseye almasını tavsiye etmiyorum. Sadece gereksiz kötülenmesine karşıyım. Tabi oyun performansı esas alınırsa neredeyse 2600 kapışır düzeyde testler bunu gösteriyor.

4/4 olması tek kötü yanı. 10100F şu an 9100F'den daha ucuz diye biliyorum o yüzden 9100F önerilmiyor.

10100F daha pahalı diye hatırlıyorum. Ama neyse bence de 4/4 kötü bir yanı ama oyun amaçlı alınan sistemlerde geçiçi olacaksa fiyatına göre yanlış karar olmaz. Tabii ki gücünüz varsa 10100F almak daha mantıklı.

Son düzenleme:
Çöp denmiyor, ölü soket deniyor. Ve öyle. Bence bu devirde 4/4 işlemci alınmaz. Ayrıca 10100F varken o işlemcinin esamesi okunmaz.

Zaten bende alınır demedim. 4/4 kötü bir yanı ama tek çekirdek performansı onun iyi yanı gücünüz varsa bende 10100F öneriyorum. Ama ben bu konuyu halı hazırda 9100F sahipleri için açtım. Ve testlerde görüldüğü gibi amaç oyun ise neredeyse 2600 rakibi bir işlemci var. Intel fanboy gibi gözükmek istemem umarım kendimi doğru ifade etmişimdir.

Zaten bende alınır demedim. 4/4 kötü bir yanı ama tek çekirdek performansı onun iyi yanı gücünüz varsa bende 10100F öneriyorum. Ama ben bu konuyu halı hazırda 9100F sahipleri için açtım. Ve testlerde görüldüğü gibi amaç oyun ise neredeyse 2600 rakibi bir işlemci var. Intel fanboy gibi gözükmek istemem umarım kendimi doğru ifade etmişimdir.
Biz sizi anladık intel fanısınız (!). Ne demek istediğinizi ben anlayabiliyorum diğerlerinin de anladığını düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı