I3 9100F, RX 550 Sistem yavaş

NEXSF

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarım son 1 yılda çok yavaşladı bilgisayarı açtıktan sonra 1 DK sonra anca kendine geliyor. Google falan 15 saniyede açıyor. Ne önerebilirsiniz ne yapmalıyım, ne almalıyım, neyi kontrol etmeliyim yazarsanız sevinirim.
Bilgisayar özellikleri:
Ekran kartı: RX550 4 GB VRAM
İşlemci: i3-9100F (i5-6500u almayı düşünüyorum)
RAM: 8 GB 3200MHz (16 GB yapmayı düşünüyorum)
HDD: 930 GB
SSD: Yok
3000-4000 TL sınırım var eğer bir şey alacaksam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarım son 1 yılda çok yavaşladı bilgisayarı açtıktan sonra 1 DK sonra anca kendine geliyor. Google falan 15 saniyede açıyor. Ne önerebilirsiniz ne yapmalıyım, ne almalıyım, neyi kontrol etmeliyim yazarsanız sevinirim.
Bilgisayar özellikleri:
Ekran kartı: RX550 4 GB VRAM.
HDD: 930 GB.
SSD: Yok.

HDD de Windows 10 kullanılmaz eminim son sürümdesiniz SSD alın yastığa kafanızı rahat koyun derim.

Bilgisayar özellikleri:
Öncelikle merhaba; sisteminizde SSD yok en temel yavaşlık sebebi budur ek olaraktan I5 6500u hem şuan ki işlemcinizden daha güçsüz olup aynı zamanda bir mobil işlemcidir (Laptop). HDD'nizin kapasitesi eğer azalmış yani kurulu programlar neredeyse bütün depolamayı doldurmuş ise bu da yavaşlama yapmış olabilir yani iyi bir SSD alırsanız ve bununla beraber temizde bir format atılırsa bu sorun ortadan kalkar hele ki M2 SSD desteği varsa anakartta çok daha iyi olur. Bunları da kendimden biliyorum bende I5 10500'lü sistemi maalesef 1.5 yıl HDD ile kullandım ve aynı olayları yaşadım sistemin geç açılması Google'un yavaşlığı olsun vs. Yani
SSD + (alabilirseniz de) 8GB Ram + Formatla bu sorun tamamen çözülür.
İşlemci konusunda da 3000tl'ye I5 9400F alabilirsiniz ancak şahsi fikrimce işlemci almanıza gerek yok (şu anlık).
M2 SSD önerisi: Kingston A2000

Son düzenleme:
Bilgisayar özellikleri:
SSD+format arkadaşlarımın dediği gibi. SSD şart.

Peki HDD'leri ne yapacağım? Çöpe mi atacağım yoksa kalsın mı?

Ayrıca SSD Bağlantı tipini nasıl öğrencem?

SSD bağlantı tipi yüksek ihtimal SATA'dır. SSD'ye Windows kurup HDD'yi kullanmaya devam edebilirsiniz. Anakart modeliniz ne? Belki M.2 destekliyordur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı