i3 9100F sistemde oyunlarda düşük performans

Berat baran

Decapat
Arkadaşlar İtopya'dan bir bilgisayar toplamıştım yaklaşık bir sene oluyor. Anakart MSI H310M Pro fakat kutunun arkasında Intel 8.nesili desteklediği yazıyor fakat ben en başından beri Intel i3 9100F kullanıyorum. Oyunlarda hep sorun yaşıyorum mesela GTA 5 de 60 FPS'in üstüne çıktığını görmedim BF 5'te 60 FPS'in üstüne çıkmadım. Deli gibi kasıyordu bu oyunlar da değil çoğu oyunda olması gereken FPS'lerden kat ve kat daha düşük FPS alıyordum. İşlemci kullanımım hep %100'dü sıcaklık değerleri gayet iyiydi. İşlemciyi Intel garantiye yolladım fakat hiçbir sorun bulunamadı. Testler yapıldı ve olması gerektiği gibiydi. Sizce bu işlemci neslinin anakartın desteklediği nesilin üstünde olmasından dolaylı mı? Bilen biri varsa yanıtlarsa çok mutlu olurum hiçbir oyunu adam akıllı oynayamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Diğer sistem özelliklerini nedir? i3 9100F yapısı gereği öyle üst düzey bir işlemci değil ve işlemciye yüklenen oyunlarda FPS düşüşü gibi sıkıntılar yaratabilir fakat bu FPS düşüşü sadece işlemci kaynaklı da olmayabilir. Mesela 8GB tek kanal RAM kullanıyorsanız RAM kaynaklı da FPS düşüşü meydana geliyor olabilir ya da ekran kartınızdan kaynaklı da FPS düşüşü meydana geliyor olabilir.

Ekran kartınız ile ilgili de olabilir. Kullanım ve sıcaklık değerlerini gösteren bir uygulama kurup hangisinin sıkıntılı olduğunu tespit ederseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

Ekran kartınız ile ilgili de olabilir. Kullanım ve sıcaklık değerlerini gösteren bir uygulama kurup hangisinin sıkıntılı olduğunu tespit ederseniz daha iyi yardımcı olabilirim.

Bakacağım baktığımda sizi haberdar edeceğim.
Merhabalar. Diğer sistem özelliklerini nedir? i3-9100F yapısı gereği öyle üst düzey bir işlemci değil ve işlemciye yüklenen oyunlarda FPS düşüşü gibi sıkıntılar yaratabilir fakat bu FPS düşüşü sadece işlemci kaynaklı da olmayabilir. Mesela 8 GB tek kanal RAM kullanıyorsanız RAM kaynaklı da FPS düşüşü meydana geliyor olabilir ya da ekran kartınızdan kaynaklı da FPS düşüşü meydana geliyor olabilir.

Ekran kartım GTX 1650 Super Aero ITX 4 GB evet RAM tek kanal 8 GB.

Ekran kartım GTX 1650 Super Aero ITX 4 GB evet RAM tek kanal 8 GB.
Ekran kartınız i3 9100F işlemci ile darboğaz yapacak bir kart değil. O yüzden darboğaz problemini eleyebiliriz. Oyun oynarken sistem kullanım değerlerini gözlemleyin bakalım. MSI Afterburner programı ile bu değerlere bakabilirsiniz. Özellikle RAM kullanımına bakın. RAM kaynaklı FPS sorunu yaşıyor olabilirsiniz zira tek kanal 8 GB RAM kullanıyorsunuz. Ayrıca eğer 2400 MHz değerinden fazla RAM'e sahipseniz kontrol edin zira 2133 değerinde çalışıyor olabilir. Eğer öyle ise BIOS ayarından onu 2400 MHz yapabilirsiniz.

Ekran kartınız i3-9100F işlemci ile darboğaz yapacak bir kart değil. O yüzden darboğaz problemini eleyebiliriz. Oyun oynarken sistem kullanım değerlerini gözlemleyin bakalım. MSI Afterburner programı ile bu değerlere bakabilirsiniz. Özellikle RAM kullanımına bakın. RAM kaynaklı FPS sorunu yaşıyor olabilirsiniz zira tek kanal 8 GB RAM kullanıyorsunuz. Ayrıca eğer 2400 MHz değerinden fazla RAM'e sahipseniz kontrol edin zira 2133 değerinde çalışıyor olabilir. Eğer öyle ise BIOS ayarından onu 2400 MHz yapabilirsiniz.

BIOS'tan RAM kullanımlarını çok önceden ayarlamıştım anlam veremediğim bir biçimde işlemci kullanımım çok fazla masaüstünde Görev Yöneticisi'nden baktığım zaman %100'den aşağıya inmiyor işlemciyi Intel garanti ye verdiğimde bana işlemcide sorun yok demişlerdi oyunlarda falan anormal olan tek şey işlemci kullanımının çok yüksek olması sistemin sıcaklığı diğer parçaların kullanımları falan her şey normal.

BIOS'tan RAM kullanımlarını çok önceden ayarlamıştım anlam veremediğim bir biçimde işlemci kullanımım çok fazla masaüstünde Görev Yöneticisi'nden baktığım zaman %100'den aşağıya inmiyor işlemciyi Intel garanti ye verdiğimde bana işlemcide sorun yok demişlerdi oyunlarda falan anormal olan tek şey işlemci kullanımının çok yüksek olması sistemin sıcaklığı diğer parçaların kullanımları falan her şey normal.
Bende şuan i3 9100F işlemci kullanıyorum. Sistem boştayken sadece Chrome açık ve işlemci kullanımı %5 civarı oluyor. Eğer sistem boştayken bile %100 işlemci kullanımı oluyorsa arka planda çalışan uygulamaları kontrol edebilirsiniz ve sisteme virüs taraması yapabilirsiniz. Ayrıca işlemciyi oldukça fazla kullanan oyunlarda misal Battlefield 1 gibi bir oyunda benimde işlemci kullanımı oyun içerisinde %100 oluyor.

Bende şu an i3-9100F işlemci kullanıyorum. Sistem boştayken sadece Chrome açık ve işlemci kullanımı %5 civarı oluyor. Eğer sistem boştayken bile %100 işlemci kullanımı oluyorsa arka planda çalışan uygulamaları kontrol edebilirsiniz ve sisteme virüs taraması yapabilirsiniz. Ayrıca işlemciyi oldukça fazla kullanan oyunlarda misal Battlefield 1 gibi bir oyunda benim de işlemci kullanımı oyun içerisinde %100 oluyor.

Virüs araması dün akşam yapmıştım hiçbir şey çıkmadı BF1 de size olan şey bana da olmuştu fakat 50 60 FPS arası oynayabiliyordum Forza 5 BF5 gibi oyunları zaten hiiç oynayamıyorum bilgisayarın Rainbow Six'teki kullanım oranları görselde olduğu gibi fakat bu kullanım oranları ısı oranları her oyunda aynı Valorant PUBG vb.

2021-11-13.png

2021-11-13 (12).png

Dosya Ekleri

• 2021-11-13.png
    2021-11-13.png
    2,5 MB · Görüntüleme: 13

Yeni konular

Geri
Yukarı