i3 9100F ve RX 580 sistem oyunlarda kasma hissi

Bilmiyorum ben alırken 2666 Mhz oynatacağımı söylemişti ve Ram hızının İşlemciye bağlı olduğunu ilk defa sizden duyuyorum. Benim bildiğim Anakarta bağlı :/
Yorumunuz için çok teşekkür ederim, ekran kartı sıcaklığı ise 60-65 derece civarlarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Fakat YouTube'da aynı sistemdeki FPS değerleri videolarını izlediğimde genelde Dual Channel kullanıyorlar, 350 TL verip 8 GB ram taksam gözle görülür bir değer olur mu yoksa boşa mı gider para? Şuan yapılabilecek başka birşey yok gibi gözüküyor.

Bilmiyorum ben alırken 2666 Mhz oynatacağımı söylemişti ve Ram hızının İşlemciye bağlı olduğunu ilk defa sizden duyuyorum. Benim bildiğim Anakarta bağlı :/
İşlemciye de bağlı. Aynı işlemci ve aynı anakartı kullanıyoruz. Zamanında bende çok 2666 Mhz çalıştırmayı denedim hatta sistemi çökmesine bile sebep olmuştum. :D Ama sonradan öğrendim i3 9100F işlemci en fazla 2400 Mhz destekliyormuş.

İşlemci %100 kullanılınca kasar bilgisayar. Turbo boost açık mı? Zaten biraz darboğaz olur, bir de turbo boost açık değilse hiç çekilmez.
Fare kablolu değil mi? Kablosuz fareler de geç tepki veriyor. Hele yüksek işlemci kullanan oyunlarda iyice dökülüyor.
Kasanın ön tarafında fan yok mu ne?
Oraya en az iki fan takmanız lazım.

Hocam ark gibi sağlam oyunu 1080 p medium oynuyorum 1-2 saat oynadım bir sorun görmedim fakat bu sorun sadece Fortnite'da mevcut. Bir de GTA San Andreas oyununda video çekerken akıcı oynayamıyorum, arkadaşlarda 1050ti var onlar çok rahat oynuyor sorunsuz şekilde fakat benim ekran kartım daha güçlü olmasına rağmen GTA San Andreas gibi dandik oyunda kasma hissi yaşıyorum. Anlamış değilim.

Merhabalar. Geçenlerde Vatan Bilgisayar'a gittik bilgisayar incelemeye ve 3.440 TL civarında bir bilgisayar aldık. Bilgisayar özellikleri şu;

Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM

S RX580 4GB DUAL OC GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

P-500-80P 500W 80PLUS 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI

E H310M-K R2.0 Intel H310 Socket 8.-9.Nesil 1151 DDR4 2666MHz Anakart

İ3 9100F Socket 1151 - 9. Nesil 3.6GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci

TEK HELIOS RAINBOW LED ŞERİTLİ USB 3.0 MidT ATX GAMING KASA
ack DDR4 2666MHz CL16 1.2V PC Ram
Bilgisayarın tam linki: INTEL I3 9100F-ASUS DUAL-RX580-O4G-H310M-K R2.0-WD 1TB DİSK-CORSAIR 8GB RAM fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Ben RX580'in bu fiyatlarda alınabilecek en iyi kart olduğunu düşünüyordum. Satın aldık, herhangi bir darboğaz sezmedim. Sonradan 60Hz bir monitör satın aldık. Fortnite orta-destansı ayarlarda 100-150FPS alırken çok kasma hissediyorum. Mesela oyun başlamadan önce bir yerde herkes toplanıyor, orada 60-100 FPS arası alıyorum fakat kasma hissi var Mouse'ı rahat döndüremiyorum. Bu sorun neden kaynaklıdır, sizce RAM'imi 8 GB'dan 16 GB'ya upgrade mi etmeliyim? Şu an 1x8 RAM.
Bulunuyor Single Channel yanına bir 8 GB daha alsam Dual Channel olacağından akıcılık artar mı? Lütfen yardımcı olun yani taksitli falan bir şekilde aldık gayet iyi FPS alıyorum fakat akıcı değil. GTA San Andreas gibi bir oyunda bile 100-200 FPS alıyordum eski 2. el bilgisayarımda bile daha yüksek alırdım.
Bir de OEM bilgisayar olduğundan parça değişikliği mevcut değildi, yani i3 9100F yerine üstüne para koyup Ryzen almak istedim fakat dediğim gibi parça değişikliği mevcut değildi.

Monitörden olmalı bende 144 herz bir monitör kullandım 60 herzde geldi ilk zamanlar pek bir şey fark etmedim ama sonradan takılmalar hissettim 144 herze alınca oyunlar bir rahatladı sanki
Ben oyumu monitörden yana kullanacağım.

Son düzenleme:
Monitörden olmalı bende 144 herz bir monitör kullandım tekrar 60 herze geçince sanki her sn takılıyor gibi hisler yaşadım ben oyumu monitörden yana kullanacağım.
O his bir kere 144 Hz deneyimleyince oluyor açıkçası. :D Yıllardır 60 Hz monitör kullanıcısı olarak hiç 144 Hz deneme şansım olmamıştı ve aradaki farka inanmıyordum. Şimdi 144 Hz monitörüm var. 60 Hz monitöre bakınca sürekli kasıyormuş hissi veriyor artık.

O his bir kere 144 Hz deneyimleyince oluyor açıkçası. :D yıllardır 60 Hz monitör kullanıcısı olarak hiç 144 Hz deneme şansım olmamıştı ve aradaki farka inanmıyordum. Şimdi 144 Hz monitörüm var. 60 Hz monitöre bakınca sürekli kasıyormuş hissi veriyor artık.

Şöyle bana monitör ilk geldiğinde 60 herzdi bende ilk başta fark etmedim ama sanki kısa bir zaman içinde kasma var gibi geldi FPS testlerinde 200 FPS görünce ben şok.
Hemen araştırdım sonra 144 herze alınca bir oyunda rahatlama oldu.
Anlatmaya çalıştığım buydu önceki yazımı düzelteyim yanlış anlaşılmış özr.

Yorumunuz için çok teşekkür ederim, ekran kartı sıcaklığı ise 60-65 derece civarlarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Fakat YouTube'da aynı sistemdeki FPS değerleri videolarını izlediğimde genelde Dual Channel kullanıyorlar, 350 TL verip 8 GB ram taksam gözle görülür bir değer olur mu yoksa boşa mı gider para? Şuan yapılabilecek başka birşey yok gibi gözüküyor.
Benzer bir sistem kullanıyoruz. Kuzenimde sizinle aynı sistemi kullanıyor o da vatandan aldı sadece kasası değişik fakat onda da dandik bir kasa var. O halen 8 GB RAM kullanıyor dediğine göre kendisine yetiyormuş. Bende ilk başlarda bahsettiğim gibi 8 GB RAM ile kullanıyordum ve birçok oyunda FPS drop sorunu yaşıyordum. 70-80 FPS değerler alıyorken fareyi çevirince veya birden bire 30-35 FPS oluyordu. Aynı RAM'den bir adet daha aldığımda ise bu sorunlar büyük ölçüde düzeldi. Yani RAM alırsanız paranızın boşa gideceğini düşünmüyorum ve FPS drop sıkıntısı konusunda gözle görülür bir performans elde edersiniz.

Intel sistemin üzerine para koyup AMD ryzen almanın mantığı nedir?
Konu sahibinin sorununu çözmek yerine neden bu tarz yazı yazdınız? Neden alamadığını belirtmiş zaten. Tabi sistemi almadan önce foruma konu açıp araştırma yapabilirdi fakat almış artık. Bize de yaşadığı sorunu çözmek amaçlı yazı yazmak düşer.
Kendi SSD'mi taktım 120 GB, şuanlık idare ediyorum, Windows 10 son sürüm UEFI olarak kurdum jet gibi çalışıyor. Kasadan aslında memnunum fakat dediğiniz gibi işlemci 75 dereceyi falan görüyor malum yaz sıkcaklığı ve benim odam çok sıcak oluyor. Bide ben kasayı masanın alt tarafındaki bilgisayar yerine koyuyorum, kasanın altında ve üstünde hava girişleri var fakat dediğim gibi masanın alt tarafına koyduğumdan hava çıkışı pek sağlanamıyor. Kasmalar ani değil yani drop yemiyorum, Mause'ı çevirirken aldığım FPS'lerin akıcılığını hissedemiyorum. Rami kesinlikle yükselteceğim, onun dışında birşey ekleyebilir miyim?
Eki Görüntüle 614260
demek istediğimbu, sağ alt taraftaki yere koyuyorum, bu hava akışını engeller mi sizce? Monitörün yanına mı almalıyım kasayı?
Attığınız masanın görselini yeni gördüm açıkçası. Dediğim gibi oyun içerisindeki sistemin kullanım ve sıcaklık değerlerini kontrol edersiniz. Isınma problemi yaşamazsanız kasanın konumu orada kalabilir.

Konu sahibinin sorununu çözmek yerine neden bu tarz yazı yazdınız? Neden alamadığını belirtmiş zaten. Tabi sistemi almadan önce foruma konu açıp araştırma yapabilirdi fakat almış artık. Bize de yaşadığı sorunu çözmek amaçlı yazı yazmak düşer.
Neden yazdım, çünkü bir çok kişi yazdığı için bende böyle bir şeye takıldım olamaz mı? Kötülemek amaçlı değil almaması için mantığı nedir diye yazdım kişi de cevap versin bunu merak ettim.

Attığınız masanın görselini yeni gördüm açıkçası. Dediğim gibi oyun içerisindeki sistemin kullanım ve sıcaklık değerlerini kontrol edersiniz. Isınma problemi yaşamazsanız kasanın konumu orada kalabilir.
Ben sadece konu sahibinin yazdığını okudum 1-2 sayfaları okumadım ne belirtmiş bilemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı