i3 9100F ve RX 580 sistem oyunlarda kasma hissi

Dediğim gibi i3 9100f aldım ve OEM bir bilgisayar olduğundan üstüne para ekleyip de parça yükseltme fırsatım olmadı fakat internette testlerini izlediğimde aynı bilgisayar çok daha iyi performanslar verdiğini gördüm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
mesela bu videoda rustda 100 FPS sabit olduğu için 90-100fps arası değerler görülmekte fakat ben 40-60 arası alıyorum. Neredeyse aynı bilgisayar. Hala anlamış değilim çok kafam yoruldu yani hala faydasını göremedim yeni bir bilgisayar almanın. 2005 yılında çıkan GTA San Andreas oyununda bile Radeon ReLive kullanarak video çekerken akıcılık hissedemiyorum.

Dediğim gibi i3 9100f aldım ve OEM bir bilgisayar olduğundan üstüne para ekleyip de parça yükseltme fırsatım olmadı fakat internette testlerini izlediğimde aynı bilgisayar çok daha iyi performanslar verdiğini gördüm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
mesela bu videoda rustda 100 FPS sabit olduğu için 90-100fps arası değerler görülmekte fakat ben 40-60 arası alıyorum. Neredeyse aynı bilgisayar. Hala anlamış değilim çok kafam yoruldu yani hala faydasını göremedim yeni bir bilgisayar almanın. 2005 yılında çıkan GTA San Andreas oyununda bile Radeon ReLive kullanarak video çekerken akıcılık hissedemiyorum.
GTA San Andreas eski olduğu için Radeon programı belki bu oyunda düzgün çalışmıyor olabilir. Ayrıca videoda FPS droplar var fark ettiyseniz. Misal Fortnite oyununda 80-90 FPS değerinden bir anda 60'a düşüyor. Tek kanal RAM'den kaynaklandığını düşünüyorum. Rust oyununda videodaki gibi aynı görüntü ayarlarını yapıp denediniz mi? Ayrıca sistem sıcaklık değerlerini de kontrol edin. Rust oyununda pek kalabalık yerlere gitmediği için yüksek ve sabit FPS değerleri almış diye düşünüyorum.

Hocam çok teşekkür ederim çok ilgilendin ve beni aydınlattığın için. Şuan sistemde değilim fakat işlemci 75-80 derece arasıydı yanlış hatırlamıyorsam. Sizce bundan dolayı mı çoğu oyunda düşük fps alıyorum? Monitörden olup olmadığını televizyona takıp test etmemi önerdiler çünkü elimde başka monitör yok. Eğer monitörden kaynaklı değil ise sanırım Rami 16 GB yapıp dual channel yapmak sorunumu çözecektir fakat dediğim gibi işlemci sıcaklık değerleri yüksek geldi bana ondan mı kasma hissiyatı alıyorum anlamadım.

Hocam çok teşekkür ederim çok ilgilendin ve beni aydınlattığın için. Şuan sistemde değilim fakat işlemci 75-80 derece arasıydı yanlış hatırlamıyorsam. Sizce bundan dolayı mı çoğu oyunda düşük fps alıyorum? Monitörden olup olmadığını televizyona takıp test etmemi önerdiler çünkü elimde başka monitör yok. Eğer monitörden kaynaklı değil ise sanırım Rami 16 GB yapıp dual channel yapmak sorunumu çözecektir fakat dediğim gibi işlemci sıcaklık değerleri yüksek geldi bana ondan mı kasma hissiyatı alıyorum anlamadım.
Rica ederim. Benim i3 9100F işlemcide şu an 70-75 derecelerde çalışıyor. Antalya sıcağında sistem bileşenlerini soğutmak cidden zor. Sizin kasa biraz kötü olunca 80 derecelere ulaşması normal. Televizyonda deneme şansınız varsa deneyin derim zaten elinizde başka bir monitör yokmuş ve bir şey kaybetmezsiniz. Ben ekran kartından biraz şüphelenmiştim çünkü 80-85 derecelere kadar çıktığını gördüm o modelin kuzenimin sisteminde. Temp Limit değeri de 85 olunca o derecede kart özelliklerini kısıyor 85 dereceyi geçmesin diye ve FPS sorunlarını meydana geliyor. Kasma hissiyatı kişiden kişiye de değişen bir durum. O yüzden oyun için sistem kullanım değerleri ve FPS değerleri üzerinden konuşmak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.

Anladım hocam. Rami yükseltebilirim, onun dışında eğer kasma sorunu monitörden kaynaklanıyorsa onu düzeltebilirim. Peki ssdyi yükseltmek nasıl olur sizce 120 GB SSD var onun haricinde oyunları 1 TB hddye kuruyorum.

Anladım hocam. Rami yükseltebilirim, onun dışında eğer kasma sorunu monitörden kaynaklanıyorsa onu düzeltebilirim. Peki ssdyi yükseltmek nasıl olur sizce 120 GB SSD var onun haricinde oyunları 1 TB hddye kuruyorum.
Bende şu an sadece 480 GB SSD kullanıyorum. Ek olarak 1 TB Harddisk alacağım oyunlar için. Yani SSD yükseltmek sizin tercihinize kalmış. Ben SSD farkını şurada anladım diyebilirim. Harddisk üzerinde kurulu Battlefield 1 oyununda online girmek için 10 dakika beklediğimi bilirim. SSD üzerine kurunca yaklaşık 1 dakika da açılınca vay be demiştim. :D

Anladım hocam. Fakat sizce de biraz anormal değil mi? Önceden 500 TL'lik 2. el bir bilgisayar ile video çekiyordum. İçerisinde AMD Athlon X4 640 3.0 GHz işlemci ve HD5670 ekran kartı vardı. Onda bile daha iyi video çekiyordum fakat şuan i3 9100f + rx580 video rahat çekemiyorum. Hani hiç yoktansa bence GTA San Andreas gibi bir oyunda kasmamasi gerekiyor bence, arkadaşlarımda 1050 ti ve i5 6. Nesil işlemci falan var, oyunları şu gibi akıyor. Benim sistemim daha güçlü fakat.. madur kaldım.
Hayır takamazsınız. İntel 8. ve 9. nesil destekliyor bu anakart. Kullandığın anakartın hangi İntel işlemcileri desteklediğine de şuradan bakabilirsin. PRIME H310M-K R2.0 İşlemci Desteği | Anakart | ASUS Türkiye
.

Anladım hocam. Fakat sizce de biraz anormal değil mi? Önceden 500 TL'lik 2. el bir bilgisayar ile video çekiyordum. İçerisinde AMD Athlon X4 640 3.0 GHz işlemci ve HD5670 ekran kartı vardı. Onda bile daha iyi video çekiyordum fakat şuan i3 9100f + rx580 video rahat çekemiyorum. Hani hiç yoktansa bence GTA San Andreas gibi bir oyunda kasmamasi gerekiyor bence, arkadaşlarımda 1050 ti ve i5 6. Nesil işlemci falan var, oyunları şu gibi akıyor. Benim sistemim daha güçlü fakat.. madur kaldım.

.
Kendi sistemimde henüz GTA San Andreas oynamayı denemedim. Video olayında da maalesef bir bilgim yok. Sisteminizi birkaç oyun ile eleştirmek yerine bence genel olarak oyunlardaki performansına bakın derim. Eğer genel olarak bir performans düşüklüğü var ise bunu önceki mesajlarda da konuştuğumuz gibi RAM kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı