i3 9100F vs R5 1600

oscorp

Hectopat
FPS değerleri ve fiyat olarak birbirlerine yakın iki işlemciden sizin tercihiniz hangisi? Bence Intel zaman zaman oyun performansı olarak öne çıksa bile bence Ryzen karşısında desteklenmeyi hak etmiyor. 1600'ün 12nm versiyonuyla daha uzun ömürlü olacağını düşünüyorum. İzlediğim testlerde Intel öne çıksa bile CPU kullanımından dolayı umurumda olmuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 1600'ün rakibi i5 8400'dür bana göre. Ha onun da oyun olarak gerisinde kalır tabii ama i3 9100F'e karşı üstündür. Videoda da bu, bir-iki tek çekirdeğe abanan oyun haricinde açıkça görünüyor.

Video Dan Bile Anlaşılacagı Üzere Bariz Şekilde Ryzen 51600 600 TL Fiyata Sahip i3 9100f 550 tl Kullanım Degerleri Olsun Darbogaz Olsun Her yönü ile r5 1600 12nm

Kesinlikle Ryzen 5 1600. Gerek oyunlarda kullanım olsun gerek performans olarak ryzen her zaman bir adım önde benim için.

12nm 1600 bence her anlamda daha mantıklı olur. Ben kendim R5 2600 kullanıyorum arkadaşıma ise Gaming Gecesi ile çok ucuza geldiği için 9100F aldırdım.

R5 1600 tabii ki. Karşılaştırmanıza bile gerek yok. AMD artık işlemci konusunda çok gelişti ve F/P olarak çok iyi işler çıkartıyor. Burada aslında i3 9100F'den 50 TL pahalı ama 50 TL'lik farkı ödemeye fazlasıyla değer.
Ryzen işlemcilerin gerçekten çok artısı var. Bu yapılan testte ki R5 1600 büyük ihtimalle 14 nm'dir. 12nm olan revize versiyonuyla zaten performansı birazcık daha artmış oldu.

Aslında Donanım Arşivi'nin yaptığı videoları çok sevmem tarafsız olmadığı için ama bu videosunda çok iyi açıklamış neden Ryzen alınması gerektiğini, oturup izleyin lütfen:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Forumda Intel fanboyu denilmiş biri olarak bu karşılaştırmada çok net Ryzen 5 1600 derim. 4C/4T artık yeterli değil. 6C/6T aşağısını almamak lazım. Intel 10. nesil i5'lerinde 6C/12T'e geçecek. O zaman uzun ömürlü işlemciler olur. 9400F bile çok uzun ömürlü değil. Darboğazlar 2-3 sene sonra başlayacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı