i3 ortamınız nasıl?

Program değil. Pencere yazılımı. Uygulamaları, oyunları klavye ile yönetmemize yarıyor. Ben i3 kullanmıyorum ama kendi sistemimden göstereyim:
Eki Görüntüle 1934834
Pencere yöneticisi buradaki uygulamaları görmemi sağlayan yazılım. Ayar dosyası var ve o dosyayı düzenleyerek blur, saydamlık, mouse hızı, uygulamaların tam ekran mı yoksa küçük mü açılacağı, hangi kısayollarla neyi açacağımı belirtmemi sağlıyor. Gördüğünüz gibi pencerelerde kapama, küçültme, büyültme, sola yaslama veya sağa yaslama gibi seçenekler yok. Fareye el uzatmaya zaman harcamadan her şeyi klavye ile yapıyorum. Örnek: Super + Enter: Terminal aç, Super + Q: Uygulamayı kapat gibi.

Çok hafif. Masaüstünün birçok ayrı uygulaması olur. Bunlar arka planda sistemi yorar. Pencere yöneticilerinde ise arka planda çalışacak her şeyi siz yönetirsiniz. Bilgisayarın hem görünümü hem de çalıştıracağı yazılımlar tamamen sizin özgürlüğünüzde olur. Bu nedenle hafiftir.

Polybar dediğim ise arkaşın eklemiş olduğu üstteki panelin adı. Benim eklediğim görselde de panelin adı waybar. Bunların da ayar dosyaları var ve tüm paneli de kendimiz yapıyoruz. Uğraştırıcı olsa da alışınca başka türlüsü kullanılamıyor. Benim sistemimin kurulum scripti var ve ben kendimi yormadan kendi kendine kuruluyor o yüzden her seferinde ayarlarla uğraşmıyorum.

Her masaüstü ortamında pencere yöneticisi vardır ancak biz masaüstü olmadan sadece pencere yöneticisini temel alıp kendi istediğimiz masaüstünü kendimiz oluşturuyoruz. Bu da bize eşsiz, hafif ve her şeyini bildiğimiz bir sistem sağlıyor.

Elinize sağlık hocam çok güzel gözüküyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı