i5 10200H 1650 Ti sistemde Frametime nasıl düşürülür?

UgurUyar

Kilopat
Arkadaşlar merhaba, oyunlarımda frametime düşük değil ve stabil değil. Biriyle konuştuğumda Frametime'ı 3-4 Ms'lere kadar düşürdüğünü anlattı, kendisine de birisi yardımcı olmuş ayar vs. yapmış. Zamanla onun da 10 seviyelerine geri gelmiş. Ne yaptığını sorduğumda hatırlamadığını 1 sene geçtiğini söyledi. Linklerde de videolar var. GeForce Experience çalışmıyordu telefonla çektim maalesef. Diğer oyunlarda bu kadar sıçrama yok fakat 3-4 kadar düşük değil. Kısaca oyunlar 120 Hz erkanda 120+ FPS aldığımda bile akıcı olmuyor. İşlemci tarafında bir gecikme olduğunu düşünüyorum ne yapabilirim? Bu arada her şey performansa ayarlı Windows debloat edilmiş şekilde şu an.

Sistem:
i5-10200H.
1650 Ti.
2x8 2933 MHz RAM.
SSD.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Why so slow ve LatencyMon test sonuçları.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    879,3 KB · Görüntüleme: 55
  • 3.png
    3.png
    96,2 KB · Görüntüleme: 45
  • 3z.png
    3z.png
    156,8 KB · Görüntüleme: 52
  • 22.png
    22.png
    134 KB · Görüntüleme: 45
  • Ad21sız.png
    Ad21sız.png
    100,5 KB · Görüntüleme: 48
  • Ad123sız.png
    Ad123sız.png
    55,9 KB · Görüntüleme: 45
  • Ads1ız.png
    Ads1ız.png
    102,1 KB · Görüntüleme: 43
  • Adsız.png
    Adsız.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
@UgurUyar son durum nedir hocam? Bende yapsam frametime düşer mi acaba? Benim aklıma gelen laptoplarda acaba ekrandan dolayı gecikme olabilir mi?

1675009106580.png

1 dakikalık test yaptım ayrıca, sonuç böyle normal mi kötümü tam anlamadımda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Testi arkada hiçbir program açık değilken yapın diyorlar da ben oyun oynarken yapıyorum hep çünkü boştayken her şey normal gözüküyor zaten. Neyse benzer değerler bende de var ki bana kalırsa kötü. Şu ACPI.sys dışında oyun oynarken dxgkrnl.sys de artacak istersen kendin de test edebilirsin. Ayrıca testi bitirince Drivers ve CPU's sekmesinin de görüntülerini yolla buradan çok anlayamayız. Ekranla alakası yok bu arada kesinlikle sürücülerden ya da yazılımsal bir şeyden oluyor. Bu arada test açıkken touchpadde hızlı hareketler yapmayı dener misin gecikme artıyor mu sende de bakalım.

@Coolkaan123 Mouse polling rate'im yüksek sanıyordum halbuki 125 miş. Onu 1000 yapınca mouse akıcılaştı yani problemi çözdüm sayılır 2-3 gündür de rahatım. Bu arada bende olan ACPI.sys'nin neden olduğunu da buldum. EC Firmware ile alakalı. Yapabilecek tek şey yeni sürüm beklemek.

Son düzenleme:
Testi arkada hiçbir program açık değilken yapın diyorlar da ben oyun oynarken yapıyorum hep çünkü boştayken her şey normal gözüküyor zaten. Neyse benzer değerler bende de var ki bana kalırsa kötü. Şu ACPI.sys dışında oyun oynarken dxgkrnl.sys de artacak istersen kendin de test edebilirsin. Ayrıca testi bitirince drivers ve CPU's sekmesinin de görüntülerini yolla buradan çok anlayamayız. Ekranla alakası yok bu arada kesinlikle sürücülerden ya da yazılımsal bir şeyden oluyor. Bu arada test açıkken touchpadde hızlı hareketler yapmayı dener misin gecikme artıyor mu sende de bakalım.

@Coolkaan123 mouse polling Rate'im yüksek sanıyordum halbuki 125 miş. Onu 1000 yapınca mouse akıcılaştı yani problemi çözdüm sayılır 2-3 gündür de rahatım. Bu arada bende olan ACPI.sys'nin neden olduğunu da buldum. Ec Firmware ile alakalı. Yapabilecek tek şey yeni sürüm beklemek.

Mouse polling Rate dediğiniz olayi yaptıktan sonra, akıcılık mı düzeldi hocam? Çok iyi hatırlıyorum, eski sistemimde CS:GO'da 45-60 FPS alıyordum Max ama çok akıcıydı. Şu anki sistem ile 100'lerde bile olsa kasıyormuş hissiyatı var. Siz en son ec Firmware'yi kurduktan sonra, işlemci hatasımı alıyordunuz? Mesela ben ThrottleStop'un son versiyonunda, Turbo'yu kapatınca sürekli 2.4GHz'de kalıyor. SpeedStep ayarlı olduğu halde. Eski versiyonunda, boştayken frekans iyice düşüyor. Yazılım yüzünden doğru düzgün akıcılık alamıyoruz. Güç tasarruf modunda, GPU 30 Watt'da iken 65'i bile geçmezken, CPU 15 Watt'da 70'lere kadar çıkıyor. Ya Macun'dan şüpheleniyorum ya da, CPU'nun fanında belki bir şey vardır.

Siz en son ec Firmware'yi kurduktan sonra, işlemci hatasımı alıyordunuz?

İşlemci Turbo Boost kısıyordu o sanırım TS ve MSI Afterburner kullanmadığım içindi. Şu an tekrar son sürümü yükledim çok bir farkı olmadı açıkçası. Undervolt yaptın değil mi işlemciye? Ayrıca Turbo Boost'u kapatma. Daha akıcı olması için hem GPU'yu hem işlemciyi sabitlemek lazım. 1550 MHz'ye sabit mesela şu an benim GPU. İşlemci de 4000 MHz'de. Ayrıca güç planı ayarlarını da değiştir. Ben GgOS'un güç planını kullanıyorum benim için ideal şu an. Bu arada evet Polling Rate'i 1000'e aldım aynı zamanda bir tuşla değerini değiştirebiliyorsun. 125 yaptığım zaman atlaya atlaya gidiyor gibi oluyor. 1000 yapınca akıcılaştı ve düzeldi gibi gözüküyor. Ayrıca TS üzerinden SpeedShift tikli olsun ve değerini 0'a ayarla.

İşlemci Turbo Boost kısıyordu o sanırım TS ve MSI Afterburner kullanmadığım içindi. Şu an tekrar son sürümüü yükledim çok bir farkı olmadı açıkçası. Undervolt yaptın değil mi işlemciye? Ayrıca Turbo Boost'u kapatma. Daha akıcı olması için hem GPU'yu hem işlemciyi sabitlemek lazım. 1550 MHz'ye sabit mesela şu an benim GPU. İşlemci de 4000 MHz'de. Ayrıca güç planı ayarlarını da değiştir. Ben GgOS'un güç planını kullanıyorum benim için ideal şu an. Bu arada evet Polling Rate'i 1000'e aldım aynı zamanda bir tuşla değerini değiştirebiliyorsun. 125 yaptığım zaman atlaya atlaya gidiyor gibi oluyor. 1000 yapınca akıcılaştı ve düzeldi gibi gözüküyor. Ayrıca TS üzerinden SpeedShift tikli olsun ve değerini 0'a ayarla.

Bende galiba programlar çakışıyor. Ben en son Windows'u kurduktan sonra sadece Fan programını kurmuştum. Daha sonra ekran kartı çok ısınıyor diye, ASUS GPU Tweak 3'ü kurdüm sisteme. En yüksek sıcaklığı 75'e ayarladıktan sonra 75'in üstüne çıkmıyordu. Sonra sağ Alt'da görev menüsü bastığımda, Control Center'ı gördüm. ASUS GPU Tweak'ı sildiğim zaman, Control Center kayboluyordu. GPU'ya hız aşımı yaptığımda, sadece sıcaklığı artıyor, FPS'ye herhangi bir etkisi olmuyor. 1350 MHz'de 50 FPS, 1700 MHz'de aynı değeri veriyor bana. 1350 MHz'de Max sıcaklık 65'teyse, 1700 MHz'de 75 derecelerde geziyor. Ya MSI Afterburner'la çakışıyor, ya da bilmiyorum. Ya da ASUS GPU Tweak'ı silip Control Center'ı yüklemem gerekecek. @UgurUyar siz GPU'ya overclock yaptığınızda herhangi bir FPS artışı yaşıyor musunuz?

Yaşıyorum 5-10 FPS olsa bile.

Laptop. Clevo NH58DEQ modeli. Ben de EC Firmware ile alakalı olduğunu düşünerek güncellemesi yaptım daha kötü oldu. Eski hali de aynı. Hatta geldiğindeki sürümün de altını yükledim yine aynı. BIOS sürümü de son sürüm en azından benim repoda bulabildiğim öyle. BIOS 1.07.13TFB5 yüklü şu an EC ise 1.07.05 yüklü. Sistemde anlayamadığım şekilde bir şeyler gecikme yaratıyor ve hissediyorum da.

FlashMEWinX64.bat ile güncellediyseniz her şey son sürümdedir şu anda. Bu durumda takılamnın başka sebebi olabilir. LatecnyMon ile baktınız mı?

Baktım. Hatta bununla ilgili başka konum vardı. HdAudiobus yani ses sürücüsü aşırı derecede gecikmenin yanında ses takılmaları yapıyordu. Onu ses sürücüsünü MSI moduna alarak çözdüm fakat şu anda ACPI ,wdf1000.sys ve en kötüsü de dxgkrnl.sys gecikme yapıyor. Açtığım konu i5 10200H 1650 Ti sistemde Frametime nasıl düşürülür?

Bunları şimdi aldım. Oyundayken daha da beter oluyorlar. Dxgkrnl özellikle. Büyük ihtimalle İntel ekran kartından kaynaklanıyor tahminim o yönde en azından. Şu ACPI'yi çözsek bile yeter aslında bana. FN tuşlarını kullanmadığımda bile artıyor artık.

Dosya Ekleri

• Untitle2d.png
    Untitle2d.png
    87,4 KB · Görüntüleme: 16
  • Untitle3d.png
    Untitle3d.png
    146,4 KB · Görüntüleme: 24
  • Untitle33d.png
    Untitle33d.png
    46 KB · Görüntüleme: 13
  • Untitled.png
    Untitled.png