i5 10200H GTX 1650 Ti Laptopta Oyun Oynarken CPU Kullanımı %100

Performans modunda fanlarının daha hızlı döndüğü için daha az ısınması lazım. Çıkan ses fanlardan geliyor korkma performans modunda oynayabilirsin. Oyun oynarken cihazın prize takılı olursa daha çok performans alırsın. Isınma konusunda performans/turbo modda 87 derece olacağını sanmıyorum en azından Valorant için. Eğer cidden böyle bir durum varsa fanlarınızda bir problem olabilir, o cihaz o kadar ısınmıyor diye biliyorum. Çözüm olarak soğutucu deneyebilirsiniz veya eğer cihaz yeni değilse bir bakım yaptırın. MSI Afterburner gibi bir program yardımıyla oyun içi değerlerini ölçün.

Cihaz yepyeni. Afterburner indirmeyi deniyorum olmadı yarın teknik servis ile bir görüşeceğim grafikleri düşükte oynuyorum sürekli göz yormaması için ondan kaynaklanıyor olabilir mi %60 CPU GPU kullanımı?
CPU %40-50 normal işlemcisine ve arkada çalışan programlara göre (+Valorant). GPU kullanımı yüksek olur.

İşte sorun GPU kullanımının az olmasında. Gerçi işlemci dediğim gibi bir an %100 kullanımı gördü ama işte garipti yani Control Center'ın sıcaklık ölçüşünede güvenmiyorum gerçi 87 dereceden bir anda 70'e düştü.

Cihaz yepyeni. Afterburner indirmeyi deniyorum olmadı yarın teknik servis ile bir görüşeceğim grafikleri düşükte oynuyorum sürekli göz yormaması için ondan kaynaklanıyor olabilir mi %60 CPU GPU kullanı mı?

Hayır bende de öyle oyun işlemcinin 1 çekirdeğini tam performansta kullanıyor normal değerler.

Grafikleri yukarı çekerek oynayın. Grafikleri düşürmek CPU yorar. GPU kullanımın yüksek olması lazım normalde. Grafik düşürmek göz yorgunluğunu azaltmaz. Ekran parlaklığını veya renk tonunu değiştirebilirsin. Grafikleri yükseltip tekrar dener misin? Sonra bize değerlerini paylaşırsın.

Grafikleri yukarı çekerek oynayın. Grafikleri düşürmek CPU yorar. GPU kullanımın yüksek olması lazım normalde. Grafik düşürmek göz yorgunluğunu azaltmaz. Ekran parlaklığını veya renk tonunu değiştirebilirsin. Grafikleri yükseltip tekrar dener misin? Sonra bize değerlerini paylaşırsın.

Tamam deniyorum hemen. Daha kesin sonuç için GeForce Experience üzerinden optimum ayarlara alayim mi?

İkisininde kullanımı %100'e çıktı şu an şok içerisindeyim.

Dostum aynı problem bende de var idi. Şu şekilde çözdüm.

Sorunu yasadiginizda CMD'yi (Komut Istemi) yönetici olarak açarak bu komutlari girin;

PowerCfg /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_PROCESSOR IDLEDISABLE 000
PowerCfg /SETACTIVE SCHEME_CURRENT biri sorunu bu şekilde çözmüş ama ben bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum daha detaylı anlatabilir misiniz?

Bu forumdan yayınlanan MSI Afterburner 10. nesil Intel işlemcilerle deneysel uyumlu yazan bir sürümü indirdim ama nasıl çalışacağını bilmiyorum.

Burada kendi kendime konuşuyorum sanırım ama RAM yüzünden sıkıntı çıkıyormuş anladığım kadarıyla. 8 GB RAM alana kadar oyunlara bir ara vericem sanırım.

Son düzenleme:
Aynen dostum bende de aynı laptop var. Yaptığım testlere göre en verimlisi Control Center'da eğlence modu. Windows pil modu da daha iyi performansta kalınca 2 3 FPS daha fazla veriyor. Bir de 8 GB 3200 MHz CL 22 RAM alırsan RAM'lar Dual olur ve CPU'nun GPU'yu besleyemediği durumlarda ilaç gibi geliyor. Mesela shafow of the Tomb Raider da en düşük ayarlarda 57 FPS alıyordum RAM'ı 16 GB Dual yapınca 99 FPS aldım.
IMG_20210504_021008.jpg
IMG_20210504_020659.jpg

Aynen dostum bende de aynı laptop var. Yaptığım testlere göre en verimlisi Control Center'da eğlence modu. Windows pil modu da daha iyi performansta kalınca 2 3 FPS daha fazla veriyor. Bir de 8 GB 3200 MHz CL 22 RAM alırsan RAM'lar Dual olur ve CPU'nun GPU'yu besleyemediği durumlarda ilaç gibi geliyor. Mesela shafow of the Tomb Raider da en düşük ayarlarda 57 FPS alıyordum RAM'ı 16 GB Dual yapınca 99 FPS aldım.Eki Görüntüle 1006128Eki Görüntüle 1006129
Hocam Eğlence modunun performans modundan iyi olmasının sebebi ne ? Isınma probleminiz yoksa performans modu daha çok fps veriyor.

Hayır bende de öyle oyun işlemcinin 1 çekirdeğini tam performansta kullanıyor normal değerler.
Hocam CPU bottleneck denen bir durum var, kabaca işlemci ekran kartına ödev tayin etmeye yetişemiyor; GPU, CPU'nun tayin etmiş olduğu ödevleri, CPU yeni ödev tayin edemeden tamamlamış oluyor. Dolayısıyla ekran kartından almanız gereken maksimum verimi alamıyorsunuz, fpsiniz düşük oluyor, işlemci de %100 kullanıldığı için haliyle 87 derece gibi sağlıksız bir sıcaklık oluşuyor. Arkadaşın sorunu bu ve muhtemelen yukarıda da başka bir arkadaşın bahsettiği gibi ikili ve artırılmış bellek sorunu çözecektir.
Bizim amacımız genelde GPU'yu bottleneck etmek.

Ayrıca evet iyi işlemci daha çok ısınır, evet ısınmayan laptop yoktur ama kim ne derse desin 80 derecenin üstü başarısız soğutma, başarısız kasa demektir.

Hocam CPU bottleneck denen bir durum var, kabaca işlemci ekran kartına ödev tayin etmeye yetişemiyor; GPU, CPU'nun tayin etmiş olduğu ödevleri, CPU yeni ödev tayin edemeden tamamlamış oluyor. Dolayısıyla ekran kartından almanız gereken maksimum verimi alamıyorsunuz, fpsiniz düşük oluyor, işlemci de %100 kullanıldığı için haliyle 87 derece gibi sağlıksız bir sıcaklık oluşuyor. Arkadaşın sorunu bu ve muhtemelen yukarıda da başka bir arkadaşın bahsettiği gibi ikili ve artırılmış bellek sorunu çözecektir.
Bizim amacımız genelde GPU'yu bottleneck etmek.

Ayrıca evet iyi işlemci daha çok ısınır, evet ısınmayan laptop yoktur ama kim ne derse desin 80 derecenin üstü başarısız soğutma, başarısız kasa demektir.
Hocam biraz daha açar mısınız konuyu ? Bunun çözümü var mıdır ?

Yeni konular

Geri
Yukarı