i5 10200H GTX 1650 Ti Laptopta Oyun Oynarken CPU Kullanımı %100

Monster laptopuma Turbo Boost yaptım ve sıcaklık değerleri çok arttı normal olarak sonra kapattım. Sıcaklık değerleri düştü ama görev yöneticisinde %100 CPU kullanımı gördüm Valorant oynarken. İnanamadım resmen. Hemen Control Center'dan sıcaklığına baktım 87 derece🥵 neler oluyor hiç bilmiyorum. i5 10200h GTX 1650 Ti 8 GB RAM 512 GB SSD. Acaba Turbo Boost'u düzgün kapayamadım mı? Tek yaptığım güç seçeneklerinden videoda gösterilen ayarları yapmak. Turbo Boost'u kapatırken dengeliye döndürdüm ve o güç planını sildim.

Monster alarak hayatınızın hatasını yaptınız bence bende aldım 100 derece idi işlemci şimdi iade etmekle uğraşıyoruz ama çözüm olarak ısılara pek çözüm yok servisle görüşün.

Monster alarak hayatınızın hatasını yaptınız bence bende aldım 100 derece idi işlemci şimdi iade etmekle uğraşıyoruz ama çözüm olarak ısılara pek çözüm yok servisle görüşün.

Benim sorunum çözüleli çok oldu. Şu an 75 dereceyi geçmiyor işlemci. Sadece hangi modda kullanmam gerektiğini sordum.

Hocam biraz daha açar mısınız konuyu? Bunun çözümü var mıdır?

İşlemciyi öğretmen gibi düşünün, ekran kartını da öğrenci gibi.
Bir oyunu düşük grafik ayarlarında çalıştırmak öğretmen/işlemcinin, öğrenci/ekran kartına 5 sayfalık ödev vermesi gibi bir şey. Bu ödevi tamamlamak kolay olduğu için öğrenci sorun yaşamaz, hemen tamamlar. Ödevi teslim eder, "bana yenisini ver" der. Bu da öğretmenin öğrencinin hızına göre ödeve not vermesi ve öğrenci tekrar geldiğinde yeni ödevleri hazır etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Yüksek grafik ayarlarında çalıştırmak ise öğrenciye 20-30 sayfalık ödev vermek gibidir, öğrenci bu ödevi yapmak için elinden geleni yapar ve bu ödev için harcadığı zaman daha fazladır. O yüzden öğretmenin çok fazla not vermesine gerek yok. İşlemcinin düşük ayarlarda olduğu kadar yoğun çalışması gerekmiyor.

CPU'nun bottleneck (Türkçesi darboğaz, kusura bakmayın) olması demek öğretmenin/işlemcinin verdiği ödevi öğrencinin/ekran kartının hemen tamamlayıp "Bunlar bitti, yenisi nerede?" demesi ve öğretmenin öğrenciye verecek yeni ödev bulmakta zorlanması demek özünde. İşlemci, ekran kartının hızına yetişemiyor. Kısaca böyle işliyorlar, işlemci ekran kartına gidip "bana bu kalabalığı göster" diyor, ekran kartı da "tamam, buyur" diyor ve bu süreç tekrar ediyor.

Eğer görev yöneticisini açarsan ve CPU'nun %100, GPU'nun (atıyorum) %60 kullanıldığını görüyorsan daha iyi bir işlemci almak kesinlikle yardım edecektir çünkü o görevde seni geride tutan işlemcidir. Eğer %100 GPU kullanımı, %60 CPU kullanımı görüyorsan daha yüksek FPS almamanın nedeni ekran kartıdır.

Bottleneck kaçınılmazdır. Bu yüzden bizim istediğimiz şey bu kısıtlamadan alabileceğimiz maksimum verimi almak. Bu yüzden oyun oynarken GPU'nun %100 kullanılmasını istiyoruz çünkü oyunlar neredeyse her zaman için grafik temellidir.

Benim sorunum çözüleli çok oldu. Şu an 75 dereceyi geçmiyor işlemci. Sadece hangi modda kullanmam gerektiğini sordum.
Sorunu nasıl çözdünüz?

Son düzenleme:
Hocam eğlence modunun performans modundan iyi olmasının sebebi ne? Isınma probleminiz yoksa performans modu daha çok FPS veriyor.

Sebebini ben de anlamadım. Eğlence modunda işlemci daha çok enerji çekiyor benim laptopta. Bu da CPU'nun GPU'yu besleyemediği durumlarda FPS'yi arttırıyor.(Monster bu mantık bekleme)performans moduna alırsanız da GPU'ya 100 MHz OC yapılmış oluyor ve CPU'nun GPU'yu besleyebildiği yerde FPS artışı sunuyor (bendeki değerler böyleydi. Belki bendekinde sorun vardır)ama bu GPU'nun daha sıcak çalışmasına da neden oluyor. Bugün hava 31 dereceydi GPU 80 dereceleri gördû performans modunda. Eğlencede 73 derece civarı. Laptop GPU'su için 80 derece çok fazla bence.

Sebebini ben de anlamadım. Eğlence modunda işlemci daha çok enerji çekiyor benim laptopta. Bu da CPU'nun GPU'yu besleyemediği durumlarda FPS'yi arttırıyor.(Monster bu mantık bekleme)performans moduna alırsanız da GPU'ya 100 MHz OC yapılmış oluyor ve CPU'nun GPU'yu besleyebildiği yerde FPS artışı sunuyor (bendeki değerler böyleydi. Belki bendekinde sorun vardır)ama bu GPU'nun daha sıcak çalışmasına da neden oluyor. Bugün hava 31 dereceydi GPU 80 dereceleri gördû performans modunda. Eğlencede 73 derece civarı. Laptop GPU'su için 80 derece çok fazla bence.

Hocam yani eğlence modunu açmalı mıyım?

Hocam dediğiniz gibi sizin modlar da sıkıntı olabilir. Monster sitesinden tekrar yüklemeyi deneyin CC yi.

Yeni konular

Geri
Yukarı