i5 10200H GTX 1650 Ti Laptopta Oyun Oynarken CPU Kullanımı %100

Hocam neden cevap vermiyorsunuz? Eğlencede mi kullanayım yoksa performansta mı?

Üstte yazmıştım:) . İşlemci ekran kartını besleyemiyorsa eğlence modunda işlemci daha çok enerji harcayıp ekran kartını biraz daha beslediği için daha çok FPS veriyor. Ama eğer oyunda ekran kartı beslenebiliyorsa (mesela grafikleri en yükseğe alırsan) performans modunda işlemci daha az enerji harcıyor, ekran kartı da frekansını 100 MHz kadar arttırıyor ve işlemci her türlü ekran kartını besleyebildiği için FPS artışı oluyor. Yani laptobu hangi modda kullanacağınız ,oyunu hangi grafik ayarlarında oynamak istediğinize göre değişiyor.
Bakınız:

Eğlence modunda işlemci daha çok enerji çekiyor benim laptopta. Bu da CPU'nun GPU'yu besleyemediği durumlarda FPS'yi arttırıyor.(Monster bu mantık bekleme)performans moduna alırsanız da GPU'ya 100 MHz OC yapılmış oluyor ve CPU'nun GPU'yu besleyebildiği yerde FPS artışı sunuyor.

Üstte yazmıştım:) . İşlemci ekran kartını besleyemiyorsa eğlence modunda işlemci daha çok enerji harcayıp ekran kartını biraz daha beslediği için daha çok FPS veriyor. Ama eğer oyunda ekran kartı beslenebiliyorsa (mesela grafikleri en yükseğe alırsan) performans modunda işlemci daha az enerji harcıyor, ekran kartı da frekansını 100 MHz kadar arttırıyor ve işlemci her türlü ekran kartını besleyebildiği için FPS artışı oluyor. Yani laptobu hangi modda kullanacağınız ,oyunu hangi grafik ayarlarında oynamak istediğinize göre değişiyor.
Bakınız:
Ben düşük ayarlarda valorant oynuyorum. O zaman eğlence modunda kullanacağım bilgisayarı.

Monster laptopuma Turbo Boost yaptım ve sıcaklık değerleri çok arttı normal olarak sonra kapattım. Sıcaklık değerleri düştü ama görev yöneticisinde %100 CPU kullanımı gördüm Valorant oynarken. İnanamadım resmen. Hemen Control Center'dan sıcaklığına baktım 87 derece🥵 neler oluyor hiç bilmiyorum. i5 10200h GTX 1650 Ti 8 GB RAM 512 GB SSD. Acaba Turbo Boost'u düzgün kapayamadım mı? Tek yaptığım güç seçeneklerinden videoda gösterilen ayarları yapmak. Turbo Boost'u kapatırken dengeliye döndürdüm ve o güç planını sildim.
Bilgisayarınızın işlemcisinin macununu yenilemeniz gerekebilir. Bir teknik servise uğrayın derim.

Geri
Yukarı