i5-10200H laptopta ani sıcaklık artışı oluyor

turquoisze

Centipat
Makaleler
1
Merhaba dostlar. Başlıkta da belirttiğim gibi 5 aydır kullandığım yeni sayılabilecek bilgisayarımda sürekli olmayan anlık işlemci sıcaklık artışı oluyor. Oyun oynarken 80-85 derece dolaylarında gezinen -Max 92'yi gördüm- işlemcim Alt+Tab yaptığımda veya Görev Yöneticisi'ni açmak için kısayol kullandığımda 99 ve bazen 100 dereceye sıçrıyor. Birkaç saniye böyle kalıp (çok kısa sürdüğü için SS alırken çok zorlandım) tekrar 85 civarına düşüyor.

Bunun sebebi nedir, bu bir sorunsa çözümü var mıdır, sorun değilse zararı var mıdır sormak istedim. Sistemim aşağıda belirttiğim gibi.

Bilgisayarım Monster Abra A5 v16.5.2
  • Intel Comet Lake Core i5-10200H
  • NVIDIA GTX1650 4 GB GDDR6 128-BIT
  • 8 GB (1x8GB) DDR4 2933MHz.
  • 256 GB Samsung PM991 M.2 SSD.

InkedInkedsıcaklık_LI.jpg

Sıçrama anı şu şekilde gerçekleşiyor:

Ekran Görüntüsü (254).png

Ekran Görüntüsü (253).png

Alt+Tab yaptığım için bir anda 85 dereceden 99 dereceye fırladı ve bir saniye içerisinde tekrar 85 civarına indi.
CoD MW3 1920x1080 çözünürlük, en yüksek ayarlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar. Başlıkta da belirttiğim gibi 5 aydır kullandığım yeni sayılabilecek bilgisayarımda sürekli olmayan anlık işlemci sıcaklık artışı oluyor. Oyun oynarken 80-85 derece dolaylarında gezinen -Max 92'yi gördüm- işlemcim Alt+Tab yaptığımda veya Görev Yöneticisi'ni açmak için kısayol kullandığımda 99 ve bazen 100 dereceye sıçrıyor. Birkaç saniye böyle kalıp (çok kısa sürdüğü için SS alırken çok zorlandım) tekrar 85 civarına düşüyor.

Bunun sebebi nedir, bu bir sorunsa çözümü var mıdır, sorun değilse zararı var mıdır sormak istedim. Sistemim aşağıda belirttiğim gibi.

Eki Görüntüle 1300551

Eki Görüntüle 1300537

Eki Görüntüle 1300536

Alt+Tab yaptığım için bir anda 85 dereceden 99 dereceye fırladı ve bir saniye içerisinde tekrar 85 civarına indi.
Üstüne bi yumurta kır ye güzel olur ııI

Eki Görüntüle 1300551

Eki Görüntüle 1300537

Eki Görüntüle 1300536

Gpu kullanılmıyor mu bana mı öyle geliyor?

Bilgisayarın hava kanallarından düzgün hava akışı oluyormu onları kapatacak birşey var mı?
Bu arada görev yoneticisinde ki sıcaklık değerleri doğru olamaz çünkü 100 dereceye ulaşmış bir işlemci kendini korumaya alır ve kapanır.

Gpu kullanılmıyor mu bana mı öyle geliyor?
COD oynarken nedense bu seviyelerde kullanılıyor ancak bazı oyunlarda %99-100 seviyesinde kullanılıyor hocam. Örneğin Stranded Deep en yüksek ayarlarda ve çözünürlükte:
Ekran Görüntüsü (257).png

Bilgisayarın hava kanallarından düzgün hava akışı oluyormu onları kapatacak birşey var mı?
Bu arada görev yoneticisinde ki sıcaklık değerleri doğru olamaz çünkü 100 dereceye ulaşmış bir işlemci kendini korumaya alır ve kapanır.
Ne alttaki hava girişlerinde ne de hava çıkışlarında engel yok, ışık tuttuğumda toz da göremiyorum. Egzoz deliklerine elimi uzattığımda sıcak havanın gayet iyi dışarı çıktığını hissedebiliyorum.
Bu arada 100 dereceye çıktığı anı hiç görmedim sadece o programda max değer olarak yazıyor. 100 olmasa bile 98-99 dereceleri gördüm ve bu bile beni ürküttü açıkcası.

Almayın şu Monster'ı. Excalibur daha iyi.
Bütçe bazında alışveriş yaptım, malum ekonomik şartlar. Bunu aldığımda bu donanımlara sahip olan ucuz muadili yoktu. 6750'ye aldım.

Excalibur da kötü. Casper genel olarak aşırı ısı yayan bir marka.
Bios bölümünden fanların hızı ayarlanabiliyor diye biliyorum. Birde pc güç modundami yoksa yüksek performansta mı kontrol edin.
Bilgisayar performans modunda. Fanlar ise otomatik modda. Oyuna açtığımda kademeli olarak hızlanıyor oyuna girdiğimde ise max hızda çalışıyor. Belki fan hızıyla ilgilidir diye düşünüp fanı manuel olarak maksimuma ayarlayıp öyle denedim sonuç aynı.

Ayrıca şu an sadece Opera ve HWMonitor açık. Arkaplanda ise Steam, Spotify ve Eset açık. Bu durumda bile 50 dolaylarında geziniyor ancak anlık olarak 75+ derecelere zıplıyor sıcaklık.

Ekran Görüntüsü (259).png

Peki pc ye stres testi yaptınız mı. Yaptıysanız sıcaklık ne kadar çıktı.
Yok hocam yapmadım, açıkcası nasıl yapıldığını da bilmiyorum.
Araştırıp yapayım sonuçlarını atarım.
Peki pc ye stres testi yaptınız mı. Yaptıysanız sıcaklık ne kadar çıktı.
Şu an yaptım. AIDA64 kullandım. 6 dakikalık test yaptım ve işlemci sıcaklığım (CPU1, CPU2... farklılık göstermekle beraber) 98-99 değerlerinden aşağı hiç inmedi.
Ayrıca arkada HWMonitorü açık unutmuşum. Orada ölçülen değerler daha kötü:
1644441967037.png

Ekleme: Fanlar maksimumda çalışırken AIDA64 ile 5 dakika tekrar test yaptım ve sonuçlar cidden yüksek. Servise götürmeye karar verdim. Sonuçlar şu şekilde:
1644443168900.png

Son düzenleme:

Şu an yaptım. AIDA64 kullandım. 6 dakikalık test yaptım ve işlemci sıcaklığım (CPU1, CPU2... farklılık göstermekle beraber) 98-99 değerlerinden aşağı hiç inmedi.
Ayrıca arkada HWMonitorü açık unutmuşum. Orada ölçülen değerler daha kötü:
Eki Görüntüle 1300709

Ekleme: Fanlar maksimumda çalışırken AIDA64 ile 5 dakika tekrar test yaptım ve sonuçlar cidden yüksek. Servise götürmeye karar verdim. Sonuçlar şu şekilde:
Eki Görüntüle 1300727
Bencede bir servise götürün. Ciddi bir sorun olabilir. Çünkü 99 derece cidden çok yüksek bir sıcaklık değeri.

Geri
Yukarı