Çözüldü i5-10210U sistemde CPU kullanımı düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gravax06

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Merhaba arkadaşlar, ben 2 gün önce yeni laptop aldım. Sabah yine konu açmıştım ama sebebini buldum.

Özellikleri:
10. nesil Intel Core i5 10210U
8 GB RAM
64 Bit
256 GB SSD
NVIDIA GeForce MX250 2 GB VRAM
1920X1080 Full HD

Sorunum ise şu: Mesela herhangi bir oyuna giriyorum, örnek: Rainbow, CS:GO, Valorant gibi; ilk 5-10 dakika FPS 100-110'larda ama sonrasında birden bire 30 40'lara düşüyor ve sanırım sebebini buldum.
Rainbow oynarken MSI Afterburner açtım, ilk 5-10 dakika islemcim yüzde 90'ını kullanıyor ve FPS'im yüksek oluyor (Diğer oyunlarda da geçerli.), sonrasında birden işlemci kullanımı yüzde 40'lara, 50'lere düşüyor ve aniden FPS'im çakılıyor. Bunun sebebi nedir? En hafif oyunda bile kasma oluyor 5-10 dakika sonra.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınızın işlemcisi U serisi yani H serilerine göre düşük TDP ve performansa sahip, U serisi işlemciye sahip olduğunuz için bilgisayarınızın soğutması oyunlarda yeterli olmayabilir. 10 dakika sonra işlemci çok ısındığından dolayı frekansı ve kullanımı düşürüp sıcaklığı düşük tutmaya çalışır. Bu esnada da ekran kartınıza yeterli gücü sağlayamayıp darboğaz yapar. Size önerim bilgisayarınızda Turbo Boost varsa onu kapatmanız olacaktır.

Son düzenleme:
Bilgisayarınızın işlemcisi U serisi yani H serilerine göre düşük TDP ve performansa sahip, U serisi işlemciye sahip olduğunuz için bilgisayarınızın soğutması oyunlarda yeterli olmayabilir. 10 dakika sonra işlemci çok ısındığından dolayı frekansı ve kullanımı düşürüp sıcaklığı düşük tutmaya çalışır. Bu esnada da ekran kartınıza yeterli gücü sağlayamayıp darboğaz yapar. Size önerim bilgisayarınızda Turbo Boost varsa onu kapatmanız olacaktır.
Hocam turbo boost yok ama internetten benim laptobumdaki özelliklere sahip oyun testlerine baktığımda çok yüksek fps alıyorlar bence benim laptopfa sıkıntı var

Hocam turbo boost yok ama internetten benim laptobumdaki özelliklere sahip oyun testlerine baktığımda çok yüksek fps alıyorlar bence benim laptopfa sıkıntı var
Bilgisayarınızın soğutması videodaki sistemlerin soğutmasından daha kötüyse sıcaklıktan dolayı darboğaz yapabilir.

Bilgisayarınızın soğutması videodaki sistemlerin soğutmasından daha kötüyse sıcaklıktan dolayı darboğaz yapabilir.

Ama hocam CS:GO gibi oyunlar da da FPS 100'den 30 40'a düşüyor
Bir de her laptop ısınmaz mi oyun oynarken benim laptop yük te 75 derece filan oynadığım oyunda rainbow ağır oyun bence normal

Ama hocam CS:GO gibi oyunlar da da FPS 100'den 30 40'a düşüyor

Bir de her laptop ısınmaz mi oyun oynarken benim laptop yük te 75 derece filan oynadığım oyunda rainbow ağır oyun bence normal
Rainbow da mx 250 ile 100 fps mi alıyorsunuz ?
Size dediğim gibi işlemciniz yüksek sıcaklıklarda kendini kısıtlıyor. U serisi işlemciler ultra low power yani düşük güç kullanımlı işlemcilerdir. Isınınca kendini kısıtlaması normal bir şey zaten. Ryzen 7 4800H işlemcili bilgisayarımda işlemci 100 dereceyi görse bile 4 ghz' nin altına düşmüyor.

Rainbow'da MX 250 ile 100 FPS mi alıyorsunuz?
Size dediğim gibi işlemciniz yüksek sıcaklıklarda kendini kısıtlıyor. U serisi işlemciler Ultra Low Power yani düşük güç kullanımlı işlemcilerdir. Isınınca kendini kısıtlaması normal bir şey zaten. Ryzen 7 4800H işlemcili bilgisayarımda işlemci 100 dereceyi görse bile 4 GHz'nin altına düşmüyor.

Evet 100 fps alıyorum. S hatta 110 ama düşüyor hemen 5 10 dk sonra

Klasik throttle problemine benziyor. Laptopu düz bir zeminde kullanın ve termal macun yenilemesi yapın. UV de deneyebilirsiniz ancak U modeline daha ne yapılabilir ki. Gerçi 50mV düşürseniz bile sıcaklığa bir tutam etki edecektir.

Rainbow da mx 250 ile 100 fps mi alıyorsunuz ?
Size dediğim gibi işlemciniz yüksek sıcaklıklarda kendini kısıtlıyor. U serisi işlemciler ultra low power yani düşük güç kullanımlı işlemcilerdir. Isınınca kendini kısıtlaması normal bir şey zaten. Ryzen 7 4800H işlemcili bilgisayarımda işlemci 100 dereceyi görse bile 4 ghz' nin altına düşmüyor.
Nasıl önleyebilirim bu durumu hocam

Geri
Yukarı