i5-10300H 0,21 GHz'ye sabitleniyor

ndmblgc

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16 GB
Anakart
Lenovo
Merhaba, Lenovo Ideapad Gaming 3 serisi notebook sahibiyim. İşlemci i5-10300H ve ekran kartımda 1650 Ti 16 RAM mevcut. 1.5 yıldır kullanıyorum ve son bir hafta dışında hiç sorun yaşamadan kullandım. Malum Bursa'nın havaları son bir aydır normalin üstünde. İşlemcim boştayken 40-50 derece arası gidip geliyor ve sanırm bu normal. Anormal olan kısımsa özellikle Ark Survival Evolved oynarken ortaya çıkıyor. Oyunu bilen bilir güç isteyen bir oyun fakat benim sistemde mecburen ayarları düşürerek oynamak durumunda kalıyorum.
Oyun orta ayarlarında oynarken işlemci 80 dereceye sabitliyor. Ayrıca ekran kartıda 85-90 derece arası gidip geliyor. Daha sonra bazen 1 saat bazen 4-5 saat oynadıktan sonra birden bilgisayar tamamen neredeyse kitlenecek duruma geliyor. Görev Yöneticisi'ni güç bela açtıktan sonra işlemcinin 0,21 GHz'ye sabitlendiğini görüyorum. Oyunu kapatıyorum ve 10 dakika sonra işlemci eski haline geri dönüyor. Sanırım işlemci belli bir ısıya maruz kaldıktan sonra bunu yapıyor. Bu durumu nasıl aşabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
O işlemci 100C'ye geldiğinde kendini throttlelamaya başlıyor. Bu aylarda işlemci-gpu için 85-90 derece kabul edilebilir bir sıcaklık zaten. Belki ARK'a özel bir sorundur başka bir oyunda aynı problemi yaşadın mı?

1659343149142.png

O işlemci 100C'ye geldiğinde kendini throttle yapmaya başlıyor. Bu aylarda işlemci-GPU için 85-90 derece kabul edilebilir bir sıcaklık zaten. Belki Ark'a özel bir sorundur başka bir oyunda aynı problemi yaşadın mı?

Eki Görüntüle 1470670

İşlemci değil de, laptop üreticileri genelde Prochot ayarını belirliyor. Yani 95 derecede throttle yapmaya ayarlanması muhtemel. Termal macun ve fan temizliği yapın.

O işlemci 100C'ye geldiğinde kendini throttlelamaya başlıyor. Bu aylarda işlemci-GPU için 85-90 derece kabul edilebilir bir sıcaklık zaten. Belki Ark'a özel bir sorundur başka bir oyunda aynı problemi yaşadın mı?

Eki Görüntüle 1470670

Başka birkaç ağır oyunda da aynı problemi yaşattı. Fakat 100 derece kesinlikle değil, işlemci 80 derecenin üzerine hiçbir şekilde çıkmıyor. Çıkmaya başladığı anda 4 GHz olan işlemci 1,80 2 GHz de çalışmaya başlıyor.

İşlemci değil de, laptop üreticileri genelde prochot ayarını belirliyor. Yani 95 derecede throttle yapmaya ayarlanması muhtemel. Termal macun ve fan temizliği yapın.

Macun yenilemesi ve temizliği iki gün önce yaptım. Bir nebze sadece süreyi uzattı.

Başka birkaç ağır oyunda da aynı problemi yaşattı. Fakat 100 derece kesinlikle değil, işlemci 80 derecenin üzerine hiçbir şekilde çıkmıyor. Çıkmaya başladığı anda 4 GHz olan işlemci 1,80 2 GHz de çalışmaya başlıyor.

Macun yenilemesi ve temizliği iki gün önce yaptım. Bir nebze sadece süreyi uzattı.
Manuel olarak herhangi bir program kullandın mı? ThrottleStop gibi?

Yeni konular

Geri
Yukarı