i5 10300H CPU'ya Undervolt yapma

mamburo

Kilopat
Daha fazla  
Dizüstü bilgisayarımda i5 10300H var. Zorlayıcı oyunlarda 90 dereceyi geçebiliyor. Bu sıcaklığı düşürmek için undervolt yapmak istiyorum fakat XTU ile yapılmıyor. ThrottleStop ile yapan bir arkadaşı gördüm ama onu denediğimde de işe yaramadı. 10. nesil için bilinen bir undervolt yöntemi var mıdır?

Undervolt değil ama Turbo Boost'u kapatmak yararlı olabilir. Ben kapattım, aynı işlemci taş çatlasın 80 dereceyi gördü en fazla.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Undervolt değil ama Turbo Boost'u kapatmak yararlı olabilir. Ben kapattım, aynı işlemci taş çatlasın 80 dereceyi gördü en fazla.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Turbo Boost kapamak performans düşüklüğüne sebep oluyor. Bazı oyunlarda kapıyorum zaten ama işlemciye yüklenen oyunlarda kapamak fark yaratıyor.

Son düzenleme:
Yol yordam bilen birisi
Dizüstülerin kullandığı işlemciler ve GPU'lar çok fazla ısınıyor. Bir orantı bu; ne kadar yüksek hızlarda çalışıyorsa o kadar fazla ısınmak zorunda ama soğutması iyiyse bu bir nebze engellenebiliyor. Dizüstülerin soğutma sistemleri fiziki şartlardan dolayı biraz sınırlı. Bu durumda soğutmaya müdahale edemezsin. Ya ısınacak ya da gücünü kısıtlayıp, çok değil bir miktar, performans düşüşü yaşayacaksın. Yani hem az ısınsın hem de performanstan ödün vermeyeyim diye bir şey yok. Bunu anlamak için çok yol yordam bilmeye de gerek yok kardeşim.
Ayrıca o CPU'yu ben de kullanıyorum. Sadece video render gibi işlemlerde Turbo işe yarıyor. Oyunlarda çok fazla performans düşüşü olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dizüstülerin kullandığı işlemciler ve GPU'lar çok fazla ısınıyor. Bir orantı bu; ne kadar yüksek hızlarda çalışıyorsa o kadar fazla ısınmak zorunda ama soğutması iyiyse bu bir nebze engellenebiliyor. Dizüstülerin soğutma sistemleri fiziki şartlardan dolayı biraz sınırlı. Bu durumda soğutmaya müdahale edemezsin. Ya ısınacak ya da gücünü kısıtlayıp, çok değil bir miktar, performans düşüşü yaşayacaksın. Yani hem az ısınsın hem de performanstan ödün vermeyeyim diye bir şey yok. Bunu anlamak için çok yol yordam bilmeye de gerek yok kardeşim.
Ayrıca o CPU'yu ben de kullanıyorum. Sadece video render gibi işlemlerde Turbo işe yarıyor. Oyunlarda çok fazla performans düşüşü olmaz.
Daha az ısınsın ve performanstan ödün vermeyeyim diyorsak undervolt yapıyoruz işte. Laubali konuşmana gerek yok, araştırmadan kafanın dikine gitmek iyi bir şey değil. Yol yordam bilmediğini ima etmemiştim ama yaran var demek ki gocunmuşsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha az ısınsın ve performanstan ödün vermeyeyim diyorsak undervolt yapıyoruz işte. Laubali konuşmana gerek yok, araştırmadan kafanın dikine gitmek iyi bir şey değil. Yol yordam bilmediğini ima etmemiştim ama yaran var demek ki gocunmuşsun.
Kardeşim 15 yıldır bu işlerle haşır neşirim. XTU ile o işlemciye undervolt yaptım. Madem araştırmanı yapıyorsun, aç adam gibi öğren undervolt nasıl yapılır.
Alternatif yöntemler söylüyorum sana, anlamıyorsun. Genellikle üeticiler OC ayarlarını dizüstüler için BIOS'tan kapatırlar. XTU ile becerememişsen ve BIOS'ta o ayarlar kilitliyse Turbo Boost'u kapatmak çözüm oluyor. Adam beceremiyor basit bir undervolt işlemi yapmayı gelmiş bana "kafanın dikine gitme, araştır" diyor.

Geri
Yukarı