i5 10300H ThrottleStop'suz undervolt yapmak

Turbo kapatılınca artık deliye dönüyorum @xbea . Başlarda tahammül ediyordum. Ama sanırım artık edemiyorum. Bir de çok canımı sıkan olaylar var. Tahammülüm iyice azaldı.

Lütfen Turboyu kapatmayın. Turbo üzerinde frekans da sabitlenebilir gerekirse. Biraz undervolt deneriz. Olmazsa hafiften kısarız frekansları. Ama Turboyu kapatmadan.

Şu rehber ile kilidinizi açabilirsiniz.
Katılıyorum, turbo kapatmak resmen işlemciyi kullanmamak demek. Dediğiniz gibi en son çare turbo kapatmadan hafif frekans kısılır ama kapatmak çok saçma.

Turbo kapatılınca artık deliye dönüyorum @xbea. Başlarda tahammül ediyordum. Ama sanırım artık edemiyorum. Bir de çok canımı sıkan olaylar var. Tahammülüm iyice azaldı.

Lütfen Turbo'yu kapatmayın. Turbo üzerinde frekans da sabitlenebilir gerekirse. Biraz undervolt deneriz. Olmazsa hafiften kısarız frekansları. Ama Turbo'yu kapatmadan.

Şu rehber ile kilidinizi açabilirsiniz.

Abi bir konu daha vardı, benim PC ısınıyor diye. Bunu attın ve yaptığımı söyleyip olmadığını belirtmiştim. O yüzden başlığa ThrottleStop'suz yazdım.

Abi bir konu daha vardı, benim PC ısınıyor diye. Bunu attın ve yaptığımı söyleyip olmadığını belirtmiştim. O yüzden başlığa ThrottleStop'suz yazdım.
Lütfen tekrar dener misiniz? Çünkü 11.Nesil bile açtık diye hatırlıyorum. Bence bir tekrar deneyin açılması lazım.

Lütfen tekrar dener misiniz? Çünkü 11.nesil bile açtık diye hatırlıyorum. Bence bir tekrar deneyin açılması lazım.

Tamam abi deneyeyim hemen oyundayım, oyun bitsin.
Lütfen tekrar dener misiniz? Çünkü 11.Nesil bile açtık diye hatırlıyorum. Bence bir tekrar deneyin açılması lazım.
Olmadı reis, acaba bazen altta virüs uyarısı veriyor. Ondan mı ?

Son düzenleme:

Dosya Ekleri

• 1628157098427.png
    1628157098427.png
    275,6 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Tamam abi. Bi anti-virüs'ü kapayim öyle deneyim.

Kapattım abi, hallettim şu an açık.
Bu arada evet virüs yok ama bazılarında da öyle algılamış nedense.

Tamamdır şimdi ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından hemen altındaki kutuyu tikleyin. Sonrasında onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -100 yapın. Apply'a basın.

Şimdi de aynısını CPU Core için yapacağız. CPU Core'u da Offset Voltage olarak -100 ayarlayın. Apply'a basın.

İntel GPU ve İGPU Unslice'ı da -100 Offset Voltage olarak ayarlayın. Apply'a basmayı unutmayın.

Ardından Limits sekmesine girin. Clear'a basmadan önceki ekranı atın. Sonrasında Clear'a basın. Sonrasında ThrottleStop Ana Ekranından TS Bench ile test yapın. Size'ı Sonsuz yapın. Test başlatın. Limits sekmesinde birşeyler kırmızı yanarsa yanarken ekran görüntüsü atın.

Test esnasında birden sistem kilitlenir veya donarsa belirtin.

Tamamdır şimdi ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından hemen altındaki kutuyu tikleyin. Sonrasında onun da altında offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mv yapın ve CPU cache için offset Voltage'i -100 yapın. Apply'a basın.

Şimdi de aynısını CPU Core için yapacağız. CPU Core'u da offset voltage olarak -100 ayarlayın. Apply'a basın.

Intel GPU ve iGPU Unslice'ı da -100 offset voltage olarak ayarlayın. Apply'a basmayı unutmayın.

Ardından limits sekmesine girin. Clear'a basmadan önceki ekranı atın. Sonrasında Clear'a basın. Sonrasında ThrottleStop ana ekranından TS bench ile test yapın. Size'ı sonsuz yapın. Test başlatın. Limits sekmesinde bir şeyler kırmızı yanarsa yanarken ekran görüntüsü atın.

Abi o dediğin offset Voltage'yi bulamadım ya? Bu şeyin altında o dediğin şey yok. Biraz cahilimde kusura bakmayın görmediysem :D
Abi o dediğin offset Voltage'yi bulamadım ya? Bu şeyin altında o dediğin şey yok. Biraz cahilimde kusura bakmayın görmediysem :D

Yaptım galiba şimdi anladım ne demek istediğiniz 1 saniye :D

Dosya Ekleri

• 1628157633446.png
    1628157633446.png
    228,3 KB · Görüntüleme: 40

Yaptım galiba şimdi anladım ne demek istediğiniz 1 saniye :D
Yaparsın ya zor değil. Yine de üstünden bir geçeyim. FIVR sekmesinde birimi seçip altında "Unlock Adjustable Voltages" tikini işaretliyorsun. Sonrasında zaten altta Offset Voltage falan gözüküyor. Ayarlıyorsunuz işte dediğim gibi.

Tamamdır şimdi ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Ardından hemen altındaki kutuyu tikleyin. Sonrasında onun da altında offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mv yapın ve CPU cache için offset Voltage'i -100 yapın. Apply'a basın.

Şimdi de aynısını CPU Core için yapacağız. CPU Core'u da offset voltage olarak -100 ayarlayın. Apply'a basın.

Intel GPU ve iGPU Unslice'ı da -100 offset voltage olarak ayarlayın. Apply'a basmayı unutmayın.

Ardından limits sekmesine girin. Clear'a basmadan önceki ekranı atın. Sonrasında Clear'a basın. Sonrasında ThrottleStop ana ekranından TS bench ile test yapın. Size'ı sonsuz yapın. Test başlatın. Limits sekmesinde bir şeyler kırmızı yanarsa yanarken ekran görüntüsü atın.

Abi hepsinde Range'yi 250 yapacağım yine değil mi?
Yaparsın ya zor değil. Yine de üstünden bir geçeyim. Fıvr sekmesinde birimi seçip altında "unlock adjustable voltages" tikini işaretliyorsun. Sonrasında zaten altta offset voltage falan gözüküyor. Ayarlıyorsunuz işte dediğim gibi.

Abi bilgisayar bozuldu naptın ya bir şeyler oluyor görüntüye falan gitti öldü bilgisayar kendini aç kapa yaptı abi gitti şu an siyah ekran yine.
Abi hepsinde Range'yi 250 yapacağım yine değil mi?

Abi bilgisayar bozuldu naptın ya bir şeyler oluyor görüntüye falan gitti öldü bilgisayar kendini aç kapa yaptı abi gitti şu an siyah ekran yine.
Kapattım bilgisayarı açmıyorum şuan.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı