i5 10300H CPU'ya Undervolt yapma

Kardeşim 15 yıldır bu işlerle haşır neşirim. XTU ile o işlemciye undervolt yaptım. Madem araştırmanı yapıyorsun, aç adam gibi öğren undervolt nasıl yapılır.
Alternatif yöntemler söylüyorum sana, anlamıyorsun. Genellikle üeticiler OC ayarlarını dizüstüler için BIOS'tan kapatırlar. XTU ile becerememişsen ve BIOS'ta o ayarlar kilitliyse Turbo Boost'u kapatmak çözüm oluyor. Adam beceremiyor basit bir undervolt işlemi yapmayı gelmiş bana "kafanın dikine gitme, araştır" diyor.
İyi forumlar sana. Tartışmak istemiyorum.

Kardeşim 15 yıldır bu işlerle haşır neşirim. Xtu ile o işlemciye undervolt yaptım. Madem araştırmanı yapıyorsun, aç adam gibi öğren undervolt nasıl yapılır?
Alternatif yöntemler söylüyorum sana, anlamıyorsun. Genellikle üeticiler OC ayarlarını dizüstüler için BIOS'tan kapatırlar. Xtu ile becerememişsen ve BIOS'ta o ayarlar kilitliyse Turbo Boost'u kapatmak çözüm oluyor. Adam beceremiyor basit bir undervolt işlemi yapmayı gelmiş bana "kafanın dikine gitme, araştır" diyor.

Hocam selam dediğiniz gibi OC ayarı BIOS'tan kapalı hocam aynı zamanda xtu da da voltaj değerleri kapalı bunları açma yöntemi yok mu acaba?

Dizüstü bilgisayarımda i5 10300H var. Zorlayıcı oyunlarda 90 dereceyi geçebiliyor. Bu sıcaklığı düşürmek için undervolt yapmak istiyorum fakat XTU ile yapılmıyor. ThrottleStop ile yapan bir arkadaşı gördüm ama onu denediğimde de işe yaramadı. 10. nesil için bilinen bir undervolt yöntemi var mıdır?
Merhaba Throttlestop programında undervolt yaptıktan sonra kaydetmeniz gerekiyor undervolt yaptığınız ekranın (FIVR) sağ altta 3 tane seçenek bulunur varsayılan olarak ilk seçenek seçilidir onu 3.seçenek olarak ayarlayın Apply ve OK diyip kapatın fakat program her zaman açık olmalı bilgisayar açıldığında otomatik açılmasını istiyorsanız ilk olarak programdaki options a tıklayın orada start minimized ve minimized on close ayarlarını işaretleyin sonra windows aramaya gelerek görev zamanlayıcıyı açın temel görev oluşturu seçin oraya bir isim yazın sonra ileri diyin ve oturum açtığımda yı seçin ileri diyin programı çalıştırı seçip ileri diyin Throttlestop.exe dosyasının konumunu seçin ileri diyin orada alttaki kutucuğu işaretleyin ve bitir diyin sonra gelen ekranda en yüksek ayrıcalıkla çalıştırı işaretleyip tamam diyin artık bilgisayar açılınca program otomatik olarak açılacaktır

Merhaba Throttlestop programında undervolt yaptıktan sonra kaydetmeniz gerekiyor undervolt yaptığınız ekranın (FIVR) sağ altta 3 tane seçenek bulunur varsayılan olarak ilk seçenek seçilidir onu 3.seçenek olarak ayarlayın Apply ve OK diyip kapatın fakat program her zaman açık olmalı bilgisayar açıldığında otomatik açılmasını istiyorsanız ilk olarak programdaki options a tıklayın orada start minimized ve minimized on close ayarlarını işaretleyin sonra windows aramaya gelerek görev zamanlayıcıyı açın temel görev oluşturu seçin oraya bir isim yazın sonra ileri diyin ve oturum açtığımda yı seçin ileri diyin programı çalıştırı seçip ileri diyin Throttlestop.exe dosyasının konumunu seçin ileri diyin orada alttaki kutucuğu işaretleyin ve bitir diyin sonra gelen ekranda en yüksek ayrıcalıkla çalıştırı işaretleyip tamam diyin artık bilgisayar açılınca program otomatik olarak açılacaktır
Throttlestop ile denedim birkaç kez fakat uygulamayı kapamamama rağmen yine de işe yaramadı.

Kardeşim 15 yıldır bu işlerle haşır neşirim. XTU ile o işlemciye undervolt yaptım. Madem araştırmanı yapıyorsun, aç adam gibi öğren undervolt nasıl yapılır.
Alternatif yöntemler söylüyorum sana, anlamıyorsun. Genellikle üeticiler OC ayarlarını dizüstüler için BIOS'tan kapatırlar. XTU ile becerememişsen ve BIOS'ta o ayarlar kilitliyse Turbo Boost'u kapatmak çözüm oluyor. Adam beceremiyor basit bir undervolt işlemi yapmayı gelmiş bana "kafanın dikine gitme, araştır" diyor.
10. nesil işlemciler UV de XTU desteklemiyor yalnız :D 15 yıldır uğraşmışsınız eyvallah ama bu sektör sürekli yenileniyor bilginize.

Omen Control Center'a undervolt güncellemesi geldi.
Warzone'da 90'lara çıkan işlemci en fazla 85 gördü ortalama 80 derecede geziyor. Üstelik fanları turboya bile almıyorum. 0.100 v kadar kısabildim.

10. nesil işlemciler UV de XTU desteklemiyor yalnız :D 15 yıldır uğraşmışsınız eyvallah ama bu sektör sürekli yenileniyor bilginize.
Arkadaş doğru söylemiş. 2021'de rehber arayanlar çok fazla var. Özet geçmek gerekirse 10. nesil işlemcilerde 100 dereceyi geçmediği sürece(normalde 98 derece fakat +-2 derece pay koymuşlar) sorun yok gibi gözüküyor. Isınma eğer sizin kişisel bir sorununuz değilse, performans kaybından korkuyorsanız ThrottleStop programından, ana menüden sağ altta "Limits" adlı seçeneğe tıkladığımızda, karşımıza işlemcinin performans kaybına yaşayıp yaşamadığı ile alakalı bir menü geliyor. Hiçbir şey yazmıyorsa sorun yok. Fakat "Throttle" adlı bir seçenek yanıp sönüyorsa işlemciniz sıcaklıktan dolayı hız ve performans kaybına uğruyor demektir. O zaman undervolt işlemi gerekli olacaktır. Kanalımda bununla alakalı bir rehber video çekmeyi düşünüyorum. Çünkü çok fazla bilgi kirliliği var. İyi çalışmalar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı