i5-10300H kaç watt elektrik harcamalı?

WeissesFleisch

Hectopat
Herkese merhaba.

Bu işlemciyi ve yanında 1650 Ti ekran kartını kullanıyorum. İşlemci genellikle oyunlarda 40 watt değerinde güç çekiyor. Sizce endişelenmeyi gerektirecek bir durum var mı? Bu işlemci sürekli olarak 45 watt güç çekmesi mi gerek, yoksa oyun oynarken bile 40 watt çekebilir mi? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam önceki arkadaşın dediği gibi bence de üretici tarafından sınırlandırılmış. Aslında ac gücü yeterli. Ama soğutma sistemi de düşünülerek sınırlandırılmış olabilir. Zaten intel in sitesinde standart tdp 45w gösterilmiş. Yapılandırılabilir tdp down 35w. Yani 35e inmesi de normal diye düşünüyorum.
Bence de normal 35 e inmesi ama ben yer yer 30 wattı da görüyorum maalesef ki ve bir yerden sonra kendini oraya sabitliyor. Dediğim gibi bir üst modelde iki kat fazla watt alması pek mantıklı gelmiyor bana. En azından servise göndereceğim kafamda kalmasını istemiyorum bir şeyin.

Bence de normal 35 e inmesi ama ben yer yer 30 wattı da görüyorum maalesef ki ve bir yerden sonra kendini oraya sabitliyor. Dediğim gibi bir üst modelde iki kat fazla watt alması pek mantıklı gelmiyor bana. En azından servise göndereceğim kafamda kalmasını istemiyorum bir şeyin.
Hocam 30'a düşebilir ancak BF 5'te düşüyorsa bir şeyden frenliyor. Muhtemelen uzun süre oynadığınız için TDP Down güce alıyor kendini. Ama girer girmez 30W ise bir tuhaflık var gibi.

Elbette servise göndermek mantıklıdır soru işareti kalmaması açısından. Bir de Ideapad'lerde yüksek performans, akıllı mod ve sessiz mod gibi seçenekler oluyor. Bu modlar da işlemci gücünü BIOS'dan kısıyor ya da açıyor. Harici olarak bir de windows'un yüksek güç seçeneğini de açtığınızı varsayıyorum tabii. Son olarak Intel XTU programıyla da denenebilir PL değerleriyle oynanabilir. İstersen max turbo frekansını biraz kıs, kademeli olarak kıs ve TDP'nin aşağı hiç düşmediği noktayı referans al. İlla ki power limit throttle'ı tetikleyen birşey var, ya da BIOs'dan PL seviyesi düşük olarak ayarlı. BIOS'dan ayarlı ise BIOS güncellemesi yapabilirsin belki ama güncellemeler bu hususlarda bir değişiklik yapmıyor genellikle. Aklıma gelenler bunlar. Ama gerçekten o işlemci için 30w çok az. Ben i7-8565u'da bile yüksek performansta 28W'ları uzun süre görüyorum.

Son düzenleme:
Hocam 30'a düşebilir ancak BF 5'te düşüyorsa bir şeyden frenliyor. Muhtemelen uzun süre oynadığınız için TDP Down güce alıyor kendini. Ama girer girmez 30W ise bir tuhaflık var gibi.
Uzun süre oynamıyorum :) Genelde günde oynadığım maksimum 1 saat oluyor. 10. dakikadan sonra 30-35 arasında gidip gelmeye başlıyor watt değeri.
Elbette servise göndermek mantıklıdır soru işareti kalmaması açısından. Bir de Ideapad'lerde yüksek performans, akıllı mod ve sessiz mod gibi seçenekler oluyor. Bu modlar da işlemci gücünü BIOS'dan kısıyor ya da açıyor. Harici olarak bir de windows'un yüksek güç seçeneğini de açtığınızı varsayıyorum tabii. Son olarak Intel XTU programıyla da denenebilir PL değerleriyle oynanabilir. İstersen max turbo frekansını biraz kıs, kademeli olarak kıs ve TDP'nin aşağı hiç düşmediği noktayı referans al. İlla ki power limit throttle'ı tetikleyen birşey var, ya da BIOs'dan PL seviyesi düşük olarak ayarlı. BIOS'dan ayarlı ise BIOS güncellemesi yapabilirsin belki ama güncellemeler bu hususlarda bir değişiklik yapmıyor genellikle. Aklıma gelenler bunlar. Ama gerçekten o işlemci için 30w çok az. Ben i5-8565u'da bile yüksek performansta 28W'ları uzun süre görüyorum.
Şöyle ki quite, balanced ve performance modeları var ve ben genelde balanced modunu kullanıyorum. Quiet mode 20 watta sabitliyor, sıcaklıklar baya düşüyor fakat frekansı da düşürüyor normal olarak. Balanced mode en iyisi gibi duruyor zaten PL1 55 watta PL2 de 90 watta ayarlanmış balanced mode için. Ben balanced modde 30 watt alıyorum performance a alsam ne fayda? Ve inanın ki Windows'un power options kısmıda pek etki etmiyor maalesef ki. Gerçekten tek çözüm şimdilik servise göndermek gibi duruyor. Onlarda bir sıkıntı yok derse işte sıkıntı o zaman başlar ki mutlaka bir sıkıntı var.

Sabit olarak 30-35 watt seviyesi bu CPU için yeterli olmadığını düşünüyorum.

Uzun süre oynamıyorum :) Genelde günde oynadığım maksimum 1 saat oluyor. 10. dakikadan sonra 30-35 arasında gidip gelmeye başlıyor watt değeri.

Şöyle ki quite, balanced ve performance modeları var ve ben genelde balanced modunu kullanıyorum. Quiet mode 20 watta sabitliyor, sıcaklıklar baya düşüyor fakat frekansı da düşürüyor normal olarak. Balanced mode en iyisi gibi duruyor zaten PL1 55 watta PL2 de 90 watta ayarlanmış balanced mode için. Ben balanced modde 30 watt alıyorum performance a alsam ne fayda? Ve inanın ki Windows'un power options kısmıda pek etki etmiyor maalesef ki. Gerçekten tek çözüm şimdilik servise göndermek gibi duruyor. Onlarda bir sıkıntı yok derse işte sıkıntı o zaman başlar ki mutlaka bir sıkıntı var.

Sabit olarak 30-35 watt seviyesi bu CPU için yeterli olmadığını düşünüyorum.
Hocam tam da bundan bahsediyorum. Benim işlemci sessiz modda 15w, balanced modda (akıllı soğutma diye geçiyor) 21w, yüksek performansta 28w a ayarlıyor işlemci gücünü. Yüksek performansta gücü artıyor ama fan sesi ciddi artıyor soğutabilmek için. Ben yüksek performansa alınca çekilen gücün artacağını düşünüyorum. Ideapad de vantage dan yaptığın bu ayar, bios ayarını da değiştiriyor otomatik. Bi denemende fayda var. Benim cihaz gtx 1650 li Ideapad s540.
Bu arada pl1 ve 2 değerleri watt ı ifade etmiyor yanlış bilmiyorsam. Ne kadar süre belirli güçte çalışacağını gösteriyor. O süre sonunda base değere tekrar inecektir işlemci gücü.

Hocam tam da bundan bahsediyorum. Benim işlemci sessiz modda 15w, balanced modda (akıllı soğutma diye geçiyor) 21w, yüksek performansta 28w a ayarlıyor işlemci gücünü. Yüksek performansta gücü artıyor ama fan sesi ciddi artıyor soğutabilmek için. Ben yüksek performansa alınca çekilen gücün artacağını düşünüyorum. Ideapad de vantage dan yaptığın bu ayar, bios ayarını da değiştiriyor otomatik. Bi denemende fayda var. Benim cihaz gtx 1650 li Ideapad s540.
Hocam haklısın zaten. Performance mode a aldığım zaman wattın da artması gerekiyor fakat sabit olarak kalıyor demek istediğim o zaten. 40 ı görüyorum ve gördükten 1 saniye sonra tak 35 1 dakika sonra 30 a geliyor kendi kendine.

Hocam haklısın zaten. Performance mode a aldığım zaman wattın da artması gerekiyor fakat sabit olarak kalıyor demek istediğim o zaten. 40 ı görüyorum ve gördükten 1 saniye sonra tak 35 1 dakika sonra 30 a geliyor kendi kendine.
Sıcaklıklar ne durumda 95i görüyor da mı düşüyor acaba? Eğer durum buysa servise gidebilirsin hocam.

Sıcaklıklar ne durumda 95i görüyor da mı düşüyor acaba? Eğer durum buysa servise gidebilirsin hocam.
95 i görmüyorum çünkü soğutucu kullanıyorum. 30 watta düştüğü anda zaten sıcaklık 80 dereceyi geçmiyor. Ama ilk dakikalar 40 watta çalışırsa 85-87 aralığında oluyor ortalama olarak. Tabii aynı zamanda undervolt yardımı da var.

Sorun adaptörünüzden kaynaklı. Aynı durum Acer'in 10300H versiyonunda da var. Yükte hem ekran kartını hem de işlemciyi besleyemediğinden kısıyor gücü. 135W ikisi için pek yeterli bir adaptör değil. Bendeki adaptör 240W olduğundan dolayı yeterliydi sabit 55W için. Undervolt ile termal darboğazı engellediğimden dolayı sıkıntı çıkmıyordu. Garantiye gönderseniz de değişeceğini sanmam durumun. Süresi dolmadıysa iade edebilirsiniz.

Sorun adaptörünüzden kaynaklı. Aynı durum Acer'in 10300H versiyonunda da var. Yükte hem ekran kartını hem de işlemciyi besleyemediğinden kısıyor gücü. 135W ikisi için pek yeterli bir adaptör değil. Bendeki adaptör 240W olduğundan dolayı yeterliydi sabit 55W için. Undervolt ile termal darboğazı engellediğimden dolayı sıkıntı çıkmıyordu. Garantiye gönderseniz de değişeceğini sanmam durumun. Süresi dolmadıysa iade edebilirsiniz.
Peki bu sorunun yanında işlemci 0.8 GHz de oluyor muydu ? Ben de 10750H ile bu sorunu yaşıyorum ve genelde işlemci 40-42W civarı 45W de oluyor ama sürekli değil. PL1 boost anındaki gözlemlerime göre 50W civarı 4 GHz için ucu ucuna yetiyor. GPU tarafında sorun yok sabit 79.8-80.4W.

Yeni konular

Geri
Yukarı