i5-10300H laptop işlemci sıcaklığını yanlış gösteriyor

Alineaera

Hectopat
Yer
Kastamonu
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
RAM
48 GB
Ekran kartı
RTX 2060
İşlemci
i5-10300H
Merhabalar. Elim değmişken laptopumun macununu ve iç temizliğini yaptım. Ancak hala sıcaklık sorunum devam ediyor. Zaten macunla ilgili bir sıcaklık sorunu olduğunu sanmıyordum.
Normalde 40-50 ° arasında geziyor sıcaklık. Intel Turbo Boost açık. 4.2 GHz. Bir program açtığımda(örneğin Photoshop vs.) Açılır açılmaz doğal olarak CPU kullanımı 70'i geçiyor. Ama 2 sn sonra sıcaklık 85-90'a çıkıyor. Halbuki sıcaklık normal. Daha yeni açtım. Bahsetmeye çalıştığım şey buzdolabının içine de girsem bir program başlattığımda sıcaklığı 90 olarak gösterecek. Yani sıcaklığı kullanıma göre algılıyor PC. Turbo Boost kapatmak istemiyorum. Çünkü 1 yıldır kullanıyorum ve Photoshop'ta 10-15 dk bir şeyler yapmaya uğraştıktan sonra fanlar yavaş yavaş artıyordu. Yani ısındıkça fanlar da ona göre artıyordu. Turbo Boost her zaman açıktı. Şimdiyse arkada Windows başlangıçta 5-7 saniyelik birkaç kendi uygulamasını açıp kapattığında (örneği Windows PowerShell) o 5 saniyelik süreçte kullanım arttığı için yine fanlar bir anda maksimuma çıkıyor, sıcaklık 85 gözüküyor. Halbuki ben bu haftaya kadar hiç böyle bir sorun yaşamadım.

Kısacası sıcaklığı kullanıma göre algılıyor, gerçek sıcaklığa değil. Bunu düzeltmek mümkün mü? (Turbo Boost kapatmadan)

(Dersteyken PC'yi açıyorum, daha program açılırken fanlar bağırmaya başlıyor) önceden biraz işimi hallederdim, 20 dk sonra ısınmaya başladığı için fanlar da orta seviyeye falan gelirdi. 30-40 dk sonra falan maximumda çalışmaya başlardı. Sıcaklık ta 70 e doğru gelirdi artık photoshop da yaptığım işlem de arttıkça. Ben de elimde orta seviyeye çekerdim fanları. Öyle devam ederdim. Tüm bu süreçte hep 4.2 GHz de çalışırdı zaten)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı