i5 10300H sistemde Valorant işlemci kullanımı %100

İşletim sistemi
Windows 11

atar1993

Megapat
Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
Valorant'ta FPS 80-90 civarında takılı kaldı. En yüksek ayarlarda da en düşük ayarlarda da 80-90 FPS arası almaktayım. İşlemci ve ekran kartı kullanımına baktığımda işlemci hep %100 göstermekte. Ekran kartının kullanımı %30-50 arasında gidip gelmekte. NVIDIA Denetim Masası'ndan ayarları değiştirerek birçok şey denedim ama değişiklik gerçekleşmedi. Görev yöneticisinde baktığımda arka planda çalışan uygulama görünmemekte ve Valorant'ın işlemci kullanımı %90 ve üzerinde görünmekte.
Ayrıca oyunun sesi kulaklığa 1 saniye kadar geç geliyor.

Sistem:
i5-10300H
16 GB 3200 MHz RAM(Tek kanal)
GTX 1660 Ti
Windows 11 Pro
*Laptopu dün aldım.

Oyun işlemci odaklı?

RTX 3060'lı laptopum var i7 8750H işlemcili onda kontrol ettim şimdi aynı ayarlarla 300 350 FPS arası alıyorum. İşlemci kullanımı %40ı geçmiyor ekran kartı %80-95 arasında. İşlemci odaklı olarak bu kadar sıkıntı olmaması lazım 80 FPS'de.

Sizin sisteminizde de aynı işlemci görünüyor. Valorant oynuyor musunuz?

RTX 3060'lı laptopum var i7 8750H işlemcili onda kontrol ettim şimdi aynı ayarlarla 300 350 FPS arası alıyorum. İşlemci kullanımı %40ı geçmiyor ekran kartı %80-95 arasında. İşlemci odaklı olarak bu kadar sıkıntı olmaması lazım 80 FPS'de.

Sizin sisteminizde de aynı işlemci görünüyor. Valorant oynuyor musunuz?
Benim sistemim 8 GB Ram, Intel I5 10300H ve GTX 1650 Ti hocam. Yakın zamanda Valorant'ı sildim maalesef.

Valorant'ta FPS 80-90 civarında takılı kaldı. En yüksek ayarlarda da en düşük ayarlarda da 80-90 FPS arası almaktayım. İşlemci ve ekran kartı kullanımına baktığımda işlemci hep %100 göstermekte. Ekran kartının kullanımı %30-50 arasında gidip gelmekte. NVIDIA Denetim Masası'ndan ayarları değiştirerek birçok şey denedim ama değişiklik gerçekleşmedi. Görev yöneticisinde baktığımda arka planda çalışan uygulama görünmemekte ve Valorant'ın işlemci kullanımı %90 ve üzerinde görünmekte.
Ayrıca oyunun sesi kulaklığa 1 saniye kadar geç geliyor.

Sistem:
i5-10300H
16 GB 3200 MHz RAM(Tek kanal)
GTX 1660 Ti
Windows 11 Pro
*Laptopu dün aldım.
Sorunu çözebildinizmi

Sorunu çözebildinizmi

Evet Harici monitör ve çift kanal RAM bellek ile sorun çözülüyor. İşlemci aşırı leş bir işlemci. i5-10300H ve i5-10400H bulunan tüm laptoplarda böyle rezalet bir sorun var ve rekabetçi oyunlarda tek çözüm harici monitörle Dual channel RAM. Laptopla ilgili inceleme yazısıda paylaştım. Harici monitör kullanırkenki aradaki FPS farkınıda gösterdim. Yazıyı inceleyebilirsiniz.

Evet Harici monitör ve çift kanal RAM bellek ile sorun çözülüyor. İşlemci aşırı leş bir işlemci. i5-10300H ve i5-10400H bulunan tüm laptoplarda böyle rezalet bir sorun var ve rekabetçi oyunlarda tek çözüm harici monitörle Dual channel RAM. Laptopla ilgili inceleme yazısıda paylaştım. Harici monitör kullanırkenki aradaki FPS farkınıda gösterdim. Yazıyı inceleyebilirsiniz.
Benim sorunum aslında bu sizdede aynısı oluyormu kontrol edermisiniz, başta sizdeki gibi belirti gösterdi sonradan durumu farkettim.sizdede aynı sorun olması muhtemel. Bendede dual channel ram var .

Benim sorunum aslında bu sizde de aynısı oluyor mu kontrol eder misiniz, başta sizdeki gibi belirti gösterdi sonradan durumu fark ettim. Sizde de aynı sorun olması muhtemel. Bende de Dual channel RAM var.

Sizin bakımla ilgili bir sorun var gibi duruyor. 10 dakikalık AIDA 64 stress testinin sonuçlarını paylaşabilir misiniz? Overheat miktarına bakıp ona göre net bir şey söyleyebilirim. Bu tip yaşanan sorunlar bakımın düzgün yapılmamasından kaynaklı oluyor genelde.

Sizin bakımla ilgili bir sorun var gibi duruyor. 10 dakikalık AIDA 64 stress testinin sonuçlarını paylaşabilir misiniz? Overheat miktarına bakıp ona göre net bir şey söyleyebilirim. Bu tip yaşanan sorunlar bakımın düzgün yapılmamasından kaynaklı oluyor genelde.
Servise gönderdim ram ilavesi , Termal ve toz bakımları 10 gün önce yapıldı. Servisten geldikten sonra bu sorun oluştu. Detayları konuya yazdım bakabilirmisiniz

Servise gönderdim RAM ilavesi, Termal ve toz bakımları 10 gün önce yapıldı. Servisten geldikten sonra bu sorun oluştu. Detayları konuya yazdım bakabilir misiniz?

Konuyu inceledim bu sebeple yazmıştım. 10 dakikalık AIDA64 stress testi sonuçlarını paylaşabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı