i5-10300H undervolt yapmak

Eki Görüntüle 1829288

Bu dediğini yaptıktan sonra test etmeyi denedim. Sıcaklıklar bir 10 derece daha yukarı fırladı ve tsbench 2 adet hata verdi. Yine bir donma kasma mavi ekran durumu olmadı ama testi yarıda kapattım.

Hata oluyorsa kısmakta yarar var azıcık. Bu arada sisteminizdeki macunu iyileştirip soğutmayı iyileştirmekten başka çare pek göremiyorum ben şahsen. Undervolt fazla edemiyoruz yani.

iGPU ve üstündekinede UV yaptın mı?

Hayır diğerlerine yapmadım. Onlara da uygulayıp tekrar test edicem.

Hata oluyorsa kısmakta yarar var azıcık. Bu arada sisteminizdeki macunu iyileştirip soğutmayı iyileştirmekten başka çare pek göremiyorum ben şahsen. Undervolt fazla edemiyoruz yani.

Birkaç aydır macunu değişmedi muhtemelen tozlanmıştır da. Ama diğer arkadaşlara olduğu gibi mavi ekran almadım. Sıcaklık 99'lara dayandı ama kapanmadı.

Diğer konulardaki mesajlarınıza bakıp tüm değerleri olması gerektiği gibi ayarlayıp test ettim. Değerler anlık olarak şu şekilde;
CPU Core = ( offset:-100.6 IccMax: En yüksek)
CPU cache= ( offset: -100.6 IccMax: En yüksek)
Intel GPU= (offset: -60.5 IccMax: En yüksek)
iGPU slice= (offset: -60.5 IccMax: En yüksek)
System agent= (offset -40 IccMax: En yüksek)
Hepsini teker apply ettim herhangi bir donma kasma mavi ekran yaşamadım. Son tsbench sonuçları bu şekilde;

1687281722071.png

Son düzenleme:
Hayır diğerlerine yapmadım. Onlara da uygulayıp tekrar test edicem.

Birkaç aydır macunu değişmedi muhtemelen tozlanmıştır da. Ama diğer arkadaşlara olduğu gibi mavi ekran almadım. Sıcaklık 99'lara dayandı ama kapanmadı.

Diğer konulardaki mesajlarınıza bakıp tüm değerleri olması gerektiği gibi ayarlayıp test ettim. Değerler anlık olarak şu şekilde;
CPU Core = ( offset:-100.6 IccMax: En yüksek)
CPU cache= ( offset: -100.6 IccMax: En yüksek)
Intel GPU= (offset: -60.5 IccMax: En yüksek)
iGPU slice= (offset: -60.5 IccMax: En yüksek)
System agent= (offset -40 IccMax: En yüksek)
Hepsini teker apply ettim herhangi bir donma kasma mavi ekran yaşamadım. Son tsbench sonuçları bu şekilde;

Eki Görüntüle 1829347
100 derece çok yüksek. TDP'ye yaklaşınca sıcaklık normalde durmalı. Macununuz dandik muntemelen. Ya kötü sürdünüz yada dandik bir şey sürülü. 100 derece inanılmaz yani.

1687282411097.png

10 dk kadar test ettim 469 hata var gözüküyor. Bunlar tam olarak ne hatası oluyor?
Ayrıca yine donma kapanma mavi ekran olmadı.
Sıcaklıklar düşmüyor. Hep Monster servisine götürüp macun değişimi yaptırıyordum. Bunları ilerleyen zamanlarda güzelce kendim değiştirip temizlediğimi varsayalım, sistemin bunca yük ve sıcaklığa göre kapanmaması iyi değil mi? Değerleri biraz daha düşürmek mantıklı olmaz mı?

Eki Görüntüle 1829377

10 dk kadar test ettim 469 hata var gözüküyor. Bunlar tam olarak ne hatası oluyor?
Ayrıca yine donma kapanma mavi ekran olmadı.
Sıcaklıklar düşmüyor. Hep Monster servisine götürüp macun değişimi yaptırıyordum. Bunları ilerleyen zamanlarda güzelce kendim değiştirip temizlediğimi varsayalım, sistemin bunca yük ve sıcaklığa göre kapanmaması iyi değil mi? Değerleri biraz daha düşürmek mantıklı olmaz mı?
Seni hiçbir şey kurtarmaz hocam. Sıcaklık sorunuyla başa çıkamazsın gibi görünüyor şu an. Undervolt azalt zaten neredeyse hiç işe yaramıyor.

Araştırarak ve deneyerek gidiyorum bakalım. Optimum değeri bulursam buraya yazarım. Pek beceremedik ama yardımınız için teşekkürler.

1687342512081.png

1687342604229.png

Yeni bir şeyler denemeye devam ediyorum. Yukarıdaki görselde bambaşka bir ayar kullanarak denem yaptım.
Tpl ayarlarında işaretlediğim kutuları tikleyip iki değeri de 35'e ayarladım. Sanırım bu işlemcinin maksimum çektiği gücü 35W'a sınırlıyor.
Sonuç olarak test sırasında 10-15 derece arası sıcaklık düşüşü elde ettim. Dünkü test değerlerinde görüldüğü gibi bir hata ile karşılaşmadım ancak limit reasons sekmesinde görüldüğü gibi yine ısınmadan dolayı güç kesme durumları oluyor.
Buradan itibaren biraz daha yardımcı olma şansınız var mıdır? @erengore @LittleWarlocc

Son düzenleme:
Undervolt dışında yapacağımız her şey güç kısıcak yani. Siz o şekilde kısarsınız ben başka şekilde kısarım sonu yok yani hocam bunun.

Soğutmayı iyileştirdikten sonra tekrar mı denesem acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı