i5 10300H yükte 90 derece oluyor

• Konuyu başlatan xmv
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 546

xmv

Decapat
İyi günler. Normalde oyun oynarken CPU 80 derecenin üstüne çıkmazdı. Bilgisayara termal macun sürdürüp temizlettirdim ve oyunlarda 90 dereceleri görmeye başladım. Ekstra sogutucum var. Sorun ne olabilir? Neredeyse her oyunda oluyor. Düşük sistem gereksinimli oyunlarda bile. Termal macun sürdürdükten bu sorunlarla karşılaşmaya başladım.

Casper Excalibur g770
1650 Ti.
i5 10300H.
16 GB RAM.

Hocam termal macun kalitesi, kalınlık veya incelik bu durumu etkilemiş olabilir. Bakır plakayı güzel sıkamamışsanızda bu sorun olabilir.

Eğer mahalle bilgisayarcısına bakım yaptırdıysanız, laptobun fanını söküp onun yerine küçük bir fan takmış olabilir. Ayrıca macun kalitesi de önemli. Cooler Master Mastergel Pro alıp, bakım termal macun değişimi yapın.

Dosyalarda gezinirken appdata/roaming içinde winlogon.exe dosyasını buldum. Virüs taraması yaptım 11 tane virüs buldu. Sorunun kaynağı bu olabilir mi?

Hocam termal macun kalitesi, kalınlık veya incelik bu durumu etkilemiş olabilir. Bakır plakayı güzel sıkamamışsanızda bu sorun olabilir.

Eğer kalın sürdüyse zamanla incelir mi? Virüsle alakalı değilmiş onu fark ettim şimdi.

Son düzenleme:
Dosyalarda gezinirken appdata/roaming içinde winlogon.exe dosyasını buldum. Virüs taraması yaptım 11 tane virüs buldu. Sorunun kaynağı bu olabilir mi?

Eğer kalın sürdüyse zamanla incelir mi? Virüsle alakalı değilmiş onu fark ettim şimdi.
Hayır. İncelmez ve zamanla sertleşir. En kötü senaryo olur. Macun Kalekim'e dönüşür ve işlemcinin yanmasına sebep olur.

1667735029934.png

Hayır. İncelmez ve zamanla sertleşir. En kötü senaryo olur. Macun Kalekim'e dönüşür ve işlemcinin yanmasına sebep olur.

Bu şekilde ayarladıgım zaman CPU kullanımı 2.50GHz'de sabitleniyor ve oyun oynarken 70 derecenin üstüne çıkmıyor. Performansta çok bir etkisi de yok gibi. Ama %100 yaptııgm zaman 88 dereceye kadar çıkıyor. Ne yapmamı önerirsiniz.

Çok fazla macun bir şey yapmaz hocam. Sıcaklığı yükselttiği vs ilgili öyle bir senaryo yok. Sadece sana bir kazanımı olmaz. Sadece bütün yüzeyi blok altında ezilerek kaplayan gramaj ne ise onun üstünde bir miktar verilmesinin hiçbir kazancı yok. Boşa giden macun. Maliyetten kayıp demek. Ayrıca bu işi ticaret olarak yapan hiç kimse zaten fazla koymaz. Siz hiç hayatınızda aldığınız yemek vs de fazladan verildiğini gördünüz mü? Aksine iyice kısmaya çalışırlar. Siz bu bilgisayarı ne idüğü belirsiz bir yerde yaptırdıysanız genelde Çin'den aldıkları 1 w/mk olduğu bile tartışmalı AliExpress ürünleri ile değişim sağlıyorlar. Casper'ın ücretsiz temizlik hizmetinden yararlandıysanız açın telefonu söyleyin bu nasıl iş böyle diye. Bence eliniz yatkın ise kendiniz kaliteli bir macun olarak bizzat değişim sağlayın. Sizin olayda da 4 ihtimal var. 1.si çok az sürdüler, 2.si kötü ürün kullandılar, 3.sü vidaları hiç sıkmadılar, 4.sü fan ve fanın önündeki havayı çektiği bölüm ile alakalı bir şeyler oldu

Çok fazla macun bir şey yapmaz hocam. Sıcaklığı yükselttiği vs ilgili öyle bir senaryo yok. Sadece sana bir kazanımı olmaz. Sadece bütün yüzeyi blok altında ezilerek kaplayan gramaj ne ise onun üstünde bir miktar verilmesinin hiçbir kazancı yok. Boşa giden macun. Maliyetten kayıp demek. Ayrıca bu işi ticaret olarak yapan hiç kimse zaten fazla koymaz. Siz hiç hayatınızda aldığınız yemek vs de fazladan verildiğini gördünüz mü? Aksine iyice kısmaya çalışırlar. Siz bu bilgisayarı ne idüğü belirsiz bir yerde yaptırdıysanız genelde Çin'den aldıkları 1 w/mk olduğu bile tartışmalı AliExpress ürünleri ile değişim sağlıyorlar. Casper'ın ücretsiz temizlik hizmetinden yararlandıysanız açın telefonu söyleyin bu nasıl iş böyle diye. Bence eliniz yatkın ise kendiniz kaliteli bir macun olarak bizzat değişim sağlayın. Sizin olayda da 4 ihtimal var. 1.si çok az sürdüler, 2.si kötü ürün kullandılar, 3.sü vidaları hiç sıkmadılar, 4.sü fan ve fanın önündeki havayı çektiği bölüm ile alakalı bir şeyler oldu.

Az önce aynı yere tekrar gittim ve bu sefer başkası vardı. İçerisindeki vidalardan birisi eksikmiş onu taktı adam. Ondan dolayı olma ihtimali var mıdır?

Ümraniyedeki servise gideceğim plaza servise g770 için temizlik adına. Gidilir mi? Termal macun için önce bilgi almalı mıyım yeterli kalitede değilse kendim alırım.

Geri
Yukarı