Kalori ihtiyacının çoğunu aynı besinden almak sorun çıkarır mı?

masad34

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kilom az ve kilo almak gerek. Ağrısağlamdan kalori ihtiyacını hesapladım ve yağ oranım %2 çıktı sanırım orada bir hata yaptım ama yağ oranı kullanmadan hesaplayan sitelerde de yaklaşık aynı sonuçlar çıktı. Yaklaşık 15 kilo almam gerek ve kilo almaya başlama kalori ihtiyacım 2400 civarı çıktı. Şimdi mesela sabah kahvaltıda çok yesem sonra 100 gram badem ve 100 gram pirinçunu yesem ikisi 900 kalori civarı oluyor. Öğle yemeğinden sonra da bunu tekrarlasam sadece ikisinden 1800 kalori oluyor. Sabah öğle akşam yemekleri toplam 500 kalori desek 2300 kalori oluyor. Tüm bunların arasında boş durmayıp biraz kuruyemiş yesem 50 gram 250 kalori civarı oluyor etti 2550 kalori, bir de bazı günler shake yapsam 600 kalori etti 3150 kalori, yakında gainer almayı da düşünüyorum günde 200 gram onu alsam(veya 100 gram) 800 kaloride oradan geliyor her şeyin toplamı 4000 kalori. Şimdi böyle yaptığımı farz edin ne olurum yağ tulumumu olurum(birkaç ay önce yağ oranımı düzgün hesapladığımda %8 civarıydı ve o zamandan bu zamana kilom pek değişmedi) yoksa yağ oranım düşük olduğundan yağ oranı yükselene kadar sorun olmaz mı ve sağlığıma zararı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yağ oranın %2 mi çıktı imkansız hocam kelimenin tam anlamıyla imkansız yaşayamazsınız o değerlerde. Zayıf olmak ile yağ oranının bir alakası yok bu arada yüzdesel değerlerdir bunlar. Sabahları 3-4tane yumurta haşlayıp yiyebilirsin kalori için ekmeğin arasına koy çayını yap domates salatalığınla ye gitsin ekmek tam buğday olursa güzel olur tadı da kötü değil çokta yağlanmazsın. öğlenleri ara öğün olarak pirinç unu badem demişsin yenebilir. Akşamları makarna tavuk et pilav baklagil gibi şeyleri tüketebilirsin sürekli aynı besinleri yemek doğru değil her besinin kendine özgü vitamini minerali değerleri yağı vardır çeşitlilik iyidir.Bana sorsan definasyon döneminde sabahları üşendiğim için 50 gr yulaf akşamları 300gr tavuk ve yeşillik tüketiyorum gün içinde su orucu yapıp iki öğün arasını uzun tutuyorum ama durum sende tam tersi besin çeşitliliği önemli. Erkeklerde ideal yağ oranı 17 olarak kabul edilir 8 bile spor yapmayan birisine göre imkansız geliyor yanlış ölçüm yapmışsınızdır.

Yağ oranın %2 mi çıktı imkansız hocam kelimenin tam anlamıyla imkansız yaşayamazsınız o değerlerde. Zayıf olmak ile yağ oranının bir alakası yok bu arada yüzdesel değerlerdir bunlar. Sabahları 3-4tane yumurta haşlayıp yiyebilirsin kalori için ekmeğin arasına koy çayını yap domates salatalığınla ye gitsin ekmek tam buğday olursa güzel olur tadı da kötü değil çokta yağlanmazsın. öğlenleri ara öğün olarak pirinç unu badem demişsin yenebilir. Akşamları makarna tavuk et pilav baklagil gibi şeyleri tüketebilirsin sürekli aynı besinleri yemek doğru değil her besinin kendine özgü vitamini minerali değerleri yağı vardır çeşitlilik iyidir.Bana sorsan definasyon döneminde sabahları üşendiğim için 50 gr yulaf akşamları 300gr tavuk ve yeşillik tüketiyorum gün içinde su orucu yapıp iki öğün arasını uzun tutuyorum ama durum sende tam tersi besin çeşitliliği önemli. Erkeklerde ideal yağ oranı 17 olarak kabul edilir 8 bile spor yapmayan birisine göre imkansız geliyor yanlış ölçüm yapmışsınızdır.
Hocam peki benim dediğim şekilde 4000 kalori alsam ne olur?

Hocam peki benim dediğim şekilde 4000 kalori alsam ne olur?
Kuruyemişlerden kilo almak sağlıklı değildir zaten kalorisi yüksek olmasına rağmen kilo alamazsınız. 200gr Badem falan yüksek miktarlar günlük 50gr badem yeterli olacaktır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videoya da göz atarsınız günde 5000 kalori almasına rağmen kilo alamıyor spor yapmasına rağmen. Kalorinin neyden geldiğide önemlidir hocam her şeyin bir dengesi var.

Başlıktaki soruya cevap vereyim. Vücudun senin ne yediğini bilmez, sadece besin değerleriyle ilgilenir. Sen tavuk yediğinde, tavuk yediğini anlamaz. Sadece içindeki protein ile vesaire ilgilenir.

O yüzden her gün ihtiyaçlarınızı karşılayacak besini sürekli tüketebilirsiniz. Sadece siz sıkılırsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı