i5-1035G1 boşta kullanımı %100 oluyor

playersk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Dell Inspiron 3593 modelli bir bilgisayarım var. i5-1035G1 işlemci, MX230 grafik kartı, 12 GB RAM ve 256 GB SSD, 1 TB HDD mevcut. Öylesine bilgisayarda dolaşırken bir anda fan çok hızlı dönmeye başlıyor CPU kullanımı %100'lere ulaşıyor. Çözümü var mıdır?
@erengore buraya açtım hocam konuyu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, Dell Inspiron 3593 modelli bir bilgisayarım var. i5-1035G1 işlemci, MX230 grafik kartı, 12 GB RAM ve 256 GB SSD, 1 TB HDD mevcut. Öylesine bilgisayarda dolaşırken bir anda fan çok hızlı dönmeye başlıyor CPU kullanımı %100'lere ulaşıyor. Çözümü var mıdır?
@erengore buraya açtım hocam konuyu.
Malwarebytes ile taratabilir misiniz? Ya da Kaspersky ile.

Artı -2 Eksi
bilgisayarım hep böyleydi. Yani format attıktan sonra da aynı sıkıntı devam ediyordu. i5-1035G1 oyunda iken frekans düşüyor şu konuyu gördükten sonra @erengore arkadaşım buraya konu açmamı söyledi. Bu yüzden bu konuyu açtım.
ThrottleStop indirin TechPowerUp'ın sitesinden ilk olarak. Klasöre çıkartın. Ardından programı çalıştırın ve FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın.

ThrottleStop indirin TechPowerUp'ın sitesinden ilk olarak. Klasöre çıkartın. Ardından programı çalıştırın ve FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın.
BD PROCHOT tikini kaldırmalı mıyım?

Dosya Ekleri

• FIVR.png
    FIVR.png
    210 KB · Görüntüleme: 33
  • TPL.png
    TPL.png
    70,5 KB · Görüntüleme: 32
BD PROCHOT tikini kaldırmalı mıyım?
Evet.

FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 4 birim var. İlk CPU Cache'i seçin. Ardından Unlock Adjustable Voltage kutusunu tikleyin. Sonrasında açılan kısımdan CPU Cache için Offset Voltage'i -80 ayarlayın. Apply'a basın.
Aynı işlemi CPU Core için de uygulayın.

Disable and Lock Turbo Power Limits kutusunu işaretleyin. FIVR sekmesinde.

TPL sekmesinde Disable Control tikini kaldırın ve PL1'i 35W ayarlayın.
PL2 aynen kalabilir.
Power Limit 4'te sağdaki kutuya 0 değerini girin. Apply'a basın.

Evet.

FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 4 birim var. İlk CPU Cache'i seçin. Ardından Unlock Adjustable Voltage kutusunu tikleyin. Sonrasında açılan kısımdan CPU Cache için Offset Voltage'i -80 ayarlayın. Apply'a basın.
Aynı işlemi CPU Core için de uygulayın.

Disable and Lock Turbo Power Limits kutusunu işaretleyin. FIVR sekmesinde.

TPL sekmesinde Disable Control tikini kaldırın ve PL1'i 35W ayarlayın.
PL2 aynen kalabilir.
Power Limit 4'te sağdaki kutuya 0 değerini girin. Apply'a basın.
Dediklerinizi harfiyen uyguladım, offset voltage -80.1 oluyor -80 yapamadım bir türlü. Kalanı aynen uygulayıp applye bastım mavi ekran verdi açma kapama tuşuna basılı tutup yeniden başlattım. Bilgisayar açıldığında FIVR kısmında CPU Cache ve CPU Core eski haline döndü. FIVR ve TPL'yi tekrardan atıyorum.

Dosya Ekleri

• 11.png
    11.png
    110,1 KB · Görüntüleme: 29
  • 22.png
    22.png
    210,1 KB · Görüntüleme: 20
  • 33.png
    33.png
    70,8 KB · Görüntüleme: 25
Dediklerinizi harfiyen uyguladım, offset voltage -80.1 oluyor -80 yapamadım bir türlü. Kalanı aynen uygulayıp applye bastım mavi ekran verdi açma kapama tuşuna basılı tutup yeniden başlattım. Bilgisayar açıldığında FIVR kısmında CPU Cache ve CPU Core eski haline döndü. FIVR ve TPL'yi tekrardan atıyorum.
Hocam -80 de bile maviye verdiyse UV yapamayız.

Pek bir çaresi yok sizin sorununuzun. Offset Voltage'li kısımları atlayıp dediklerimi yapmayı deneyin bana kalırsa. Bu şekidle de çözülebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı