i5 1035G1 MX330 sistemde darboğaz nasıl engellenir?

İşletim sistemi
Windows 11
95 derece olsam ben de 6 FPS veririm hocam. Bildiğim kadarıyla işlemci 100 dereceye yaklaştığında performansı sınırlıyor.

Hocam sizde haklısınız sıcaklık çok fazla ama temizlik yapılı termal macunu yeni soğutucu fanı var sistem gereksinimlerini karşılıyor ne yapmam lazım performansını düşüriyim diyorum bir şey fark etmiyor yine oluyor ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

Hocam o anlık artıyor azalıyor genelde ama soğutucu fan var temizliği ve macunu yeni performansı kısıp 45 FPS falan oynayayım diyorum o da olmuyor ne yapmam gerek ?
i5 1035g1 mx330 sisteme sahibim aynı yani sınıra yaklaştığında frekansını kısıyor ve fps düşüyor sonra tekrardan fps geri yükseliyor şahsen bu sorunu termal macun fan temizliği yaparak çözmüştüm ama siz yenilediğinize rağmen sıcaklık değerleri bunlar arkadaşın dediği gibi undervolt yapılabilir eğer sistem kilitli değilse bende şahsen kilitli.

Termal macunu düzgün sürdüğünüzden emin misiniz? Laptop'ın hava girişleri rahatça hava alabiliyor mu? Bunlarda sıkıntı olmadığından eminseniz yapacak bir şey yok, HP üstün mühendisliğini göstermiş ve muazzam bir soğutma sistemi (!) dizayn etmiş demek ki.

2013 senesinde aldığım GT635M'li ASUS laptopım var ve 90+ derecelere çıkıyor. Altına baktığımızda ise 2 adet minicik hava girişi var ve bu hava girişleri direkt olarak fan kısmında bile değil. Tamam ultrabook ama azıcık özenirsin ya. Laptopın altını söktüğümde ise 10 derece kadar düşüyor sıcaklık. Bazen yapıyorlar böyle üstün mühendislikler.

Termal macunu düzgün sürdüğünüzden emin misiniz? Laptop'ın hava girişleri rahatça hava alabiliyor mu? Bunlarda sıkıntı olmadığından eminseniz yapacak bir şey yok, HP üstün mühendisliğini göstermiş ve muazzam bir soğutma sistemi (!) dizayn etmiş demek ki.

2013 senesinde aldığım GT635M'li ASUS laptopım var ve 90+ derecelere çıkıyor. Altına baktığımızda ise 2 adet minicik hava girişi var ve bu hava girişleri direkt olarak fan kısmında bile değil. Tamam Ultrabook ama azıcık özenirsin ya. Laptopın altını söktüğümde ise 10 derece kadar düşüyor sıcaklık. Bazen yapıyorlar böyle üstün mühendislikler.

Vallahi sonuna kadar hakklısın yapacak bir şey yok masaüstüne geçeceğim artık.

i5 1035G1 MX330 sisteme sahibim aynı yani sınıra yaklaştığında frekansını kısıyor ve FPS düşüyor sonra tekrardan FPS geri yükseliyor şahsen bu sorunu termal macun fan temizliği yaparak çözmüştüm ama siz yenilediğinize rağmen sıcaklık değerleri bunlar arkadaşın dediği gibi undervolt yapılabilir eğer sistem kilitli değilse bende şahsen kilitli.

Maalesef bende de kilitli. Ama bir yolunu buldum işlemcinin turbosunu kapatığ 1000 MHz de 30 FPS'e yakın oynayabiliyorum küçük bir ayar ile 45'e çıkarırım inşallah.

İşlemciye undervolt uygularsanız ısınması düşer ve laptop un fanları fulleyin.

Kilitli işlemci ayarlayamıyorsun ve lapotp fan hızı artırma kapalı HP'den zaten laptop almak başlı başına bir hata neyse yakında inşallah masaüstüne geçeceğim.

Hocam arkadaşımda da benzer bir sorun vardı. Onun bilgisayarı masaüstü idi ve R6 oyununda sürekli drop yiyordu. Merak ettiğim için sıcaklıklarına baktım, soğutucu pini çıktığı için işlemcisi sabit 95 dereceydi ne azalıyor ne yükseliyordu. Siz de muhtemelen sıcaklık yüzünden drop yiyorsunuz. Laptoplarda sıcaklıklar genel olarak böyle oluyor ne yazık ki. Macunun yenilendiğini ve soğutucu ile kullandığınızı belirtmişsiniz. Eğer hava alma delikleri de temiz ve açıksa elden undervolt'dan başka bir şey gelmez gibi.

Arkadaşlar merhaba önceki konuda GPU'mun neden %100 olduğunda Sekiro da 60 FPS'den 6 FPS'e sabitlenmesini sormuştum, arkadaşlardan biri darboğaz ile alakası olabilir dedi. Yardımcı olursanız sevinirim.
Darboğazla alakalı çok bir fikrim yok ne yapacağımı anlatırsanız çok sevinirim, hayırlı geceler dilerim.

Sistem: Laptopum HP 15-DW2008NT BIOS + Windows güncel.
İşlemci Intel i5 1035G1.
RAM 8 GB 2667 MHz.
Ekran kartı MX330.
Oyun içi ayarlar: Çözünürlük 1280X720.
Görüntü ayarı hepsi Low.

Aynı sistem bende var hala çözemedim dropları kronik sorunlu bu sistem.

Bu yüzden oyuncu adama masaüstü öneriyoruz. Ekonomi yüzünden insanlar ancak en ucuz, giriş seviyesi laptopla alabiliyor onlar da pişman ediyor.

Hocam sizde haklısınız sıcaklık çok fazla ama temizlik yapılı termal macunu yeni soğutucu fanı var sistem gereksinimlerini karşılıyor ne yapmam lazım performansını düşüriyim diyorum bir şey fark etmiyor yine oluyor ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

Yapan kişi tam yapamamış olabilir mi?

Geri
Yukarı