i5 10400+1050 Ti vs i5 9400F+1660 Ti

Bütçe
6000TL

Hokus Pokus

Centipat
Arkadaşlar selam. Yakın zaman çerçevesi içinde Vatan'dan bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum[Bütçe 6000TL civarı(Monitör dahil DEĞİL)]. Fakat iki seçenek arasında kararsız kaldım. {i5 10400 + MSI Gaming X 1050 Ti} mı almak daha mantıklı yoksa {i5 9400F + MSI Gaming X 1660 Ti} mı almak daha mantıklı? Çok oyun oynayan birisi değilim, oynarsam da genellikle LoL, CS:GO gibi oyunlar oynuyorum. Onun dışında bütün gün bilgisayar açık duruyor Web'de surf yapıyorum + Python ve Java gibi dillerle uğraşıyorum. Görüşlerinizi bekliyorum. Görüşünüzü belirttikten sonra dilerseniz siz de bana 6000TL'ye monitörsüz sistem dizme konusunda yardımcı olabiliriniz.
Şimdiden teşekkür ediyor, musmutlu günler diliyorum.

Mantıklı seçim bu olur 6000 TL bütçeye. Fiyat 6148. Ekran kartının 2 fanlı olanı da var. O daha ucuz. İstersen onu da tercih edebilirsin.

Ancak çok oyun oynamıyorsan İ5 10400 işlemcisi de mantıklı olabilir. Ryzen 5 3600 den daha fazla performanslı. Intel istersen Intel sistem de toplayabilirim.

Mantıklı seçim bu olur 6000 TL bütçeye. Fiyat 6148. Ekran kartının 2 fanlı olanı da var. O daha ucuz. İstersen onu da tercih edebilirsin.

Ancak çok oyun oynamıyorsan İ5 10400 işlemcisi de mantıklı olabilir. Ryzen 5 3600 den daha fazla performanslı. Intel istersen Intel sistem de toplayabilirim.
AMD den pek memnun kalmadım Intel Her zaman tercihimdir :D

İ5 9400F yerine hem oyun oynamıyorsan daha yüksek işlemci ve daha düşük ekran kartı daha mantıklı olacaktır.

1050 Tİ İ5 10400 işlemciye hakaret ancak bütçe bu. 1000 TL daha koyup 1660 süper almak çok daha mantıklı olacaktır ancak bütçe buysa ve pek oyun oynamıyorsan yeter 1-2 seneye de bu ekran kartını satıp yeni alırsın.

Edit: Fiyat 6100 TL gibi bir rakam tutuyor.
Ha bu arada AMD den neden memnun kalmadığını sormak isterim.

V
İ5 9400F yerine hem oyun oynamıyorsan daha yüksek işlemci ve daha düşük ekran kartı daha mantıklı olacaktır.

1050 Tİ İ5 10400 işlemciye hakaret ancak bütçe bu. 1000 TL daha koyup 1660 süper almak çok daha mantıklı olacaktır ancak bütçe buysa ve pek oyun oynamıyorsan yeter 1-2 seneye de bu ekran kartını satıp yeni alırsın.

Edit: Fiyat 6100 TL gibi bir rakam tutuyor.
Ha bu arada AMD den neden memnun kalmadığını sormak isterim.
Vakti zamanında Amd işlemcili bir laptop vardı bende. Epey Isınıyordu. En sonunda kapanmaya falan başladı artık bilgisayar kendi kendine. O zamandan beri tövbeliyim amd ye :D. Bir de çekirdek performansı açısından intelin daha iyi durduğunu söyleyebilirm. Gerçi Masaüstü bilgisayarlarda eminim Amd laptopdakine göre kat be kat fazla olur hatta laptop amd si ile masaüstü amdsini karşılaştırmak da ayrı bir aptallık ama durum böyle :)

Laptop AMD'sini bilmem ancak Masaüstü AMD'si gerçekten iyidir. Ryzen 5 3600 ve İ5 10400F işlemci arasında öyle aşırı bir fark yok ikisi de 6 çekirdek 12 iş parçacığı. Bence işlemciden 5 FPS kısıp ekran kartından 25 FPS fazla alabilirsin. Asıl sorun Intel'in 10. nesil uyumlu Z490 ana kartları çok pahalı. Onlar düşük olsa gene pek sorun olmayacak. Intel'in sorunu bu. Ancak sen illaki Intel istiyorum dersen onu bilemem.

Arkadaşlar selam. Yakın zaman çerçevesi içinde Vatan'dan bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum[Bütçe 6000TL civarı(Monitör dahil DEĞİL)]. Fakat iki seçenek arasında kararsız kaldım. {i5 10400 + MSI Gaming X 1050 Ti} mı almak daha mantıklı yoksa {i5 9400F + MSI Gaming X 1660 Ti} mı almak daha mantıklı? Çok oyun oynayan birisi değilim, oynarsam da genellikle LoL, CS:GO gibi oyunlar oynuyorum. Onun dışında bütün gün bilgisayar açık duruyor Web'de surf yapıyorum + Python ve Java gibi dillerle uğraşıyorum. Görüşlerinizi bekliyorum. Görüşünüzü belirttikten sonra dilerseniz siz de bana 6000TL'ye monitörsüz sistem dizme konusunda yardımcı olabiliriniz.
Şimdiden teşekkür ediyor, musmutlu günler diliyorum.

Ya hocam Intel'i sevmem ama sen en iyisi mi ekran karti icin biraz daha butce ayir. Al i5 10600K'yı yanina da RTX2060 koy. GTX 1050 Ti alirsan satmak konusunda ugrasabilirsin biraz. Yani upgrade edemezsin. Insanlar GTX1050 Ti'a eksimis gozuyle bakiyorlar ki haklilar.

Hocam Peki Sizce bu nasıl bi bakabilir misiniz rica etsem?
Ekran Alıntısı31.PNG
Ekran Alıntısı313131.PNG

Hocam zamanında evet AMD ısınmasıyla bilinirdi özellikle masaüstü işlemcileriyle ancak artık devir fiyat performans devri Ryzen serisi birçok şeyi değiştirdi. Açıkçası Ryzen 3000 serisinde de ufak tefek ısınmalar var özellikle 3600'de. Ama BIOS'tan ufak ayarlamalar ile çözebiliyorsunuz bu durumu ve herkes yaşamıyor zaten. Bu Ryzen 3000 işlemcilerin AMD tarafından yapılan açıklamaya göre biraz sıcak çalışma eğilimi olduğu belirtildi bu sebeple herhangi bir problem yok.

Öte yandan Intel'in birçok modeli oyun odaklı belirli modeller dışında. Mesela i5-9400F. Bu işlemci oyunda güzel fpsler verir ama bilgisayarda birden fazla uygulama kullanıldığında Ryzen'e göre hızı hafif yavaş kalacaktır. Ryzen 5 3600 gibi hem oyun hem genel işler odaklı bir işlemci varken Intel'e şimdilik bakmamanızı öneririm.

Vatan çok pahalıya satıyor özellikle işlemci ve ekran kartlarını. Bu bütçeye parçalar tek tek toplanabilir. Ama illa mağazadan alacaksanız yapacak bir şey yok. Ben de mağazadan aldım biraz pişmanım. Hem iade etmek istediğimde cayma hakkını kullanamadım hem de fahiş fiyatlar ödedim. İndirim dışında düşünülecek bir firma değil. Bu konuda QP Bilişim, Inventus, İtopya ve Sinerji öneririm.

Mesela işlemci aşağıda daha ucuz

Bu sadece bir örnek.

Topladığımız sistem güzel ama çok pahalı ve daha iyi parçalar daha ucuza alınabilir dediğim gibi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı