i5 10400 RTX 2060 sistem termal macun yenilenmeli mi?

turgay3838

Decapat
Daha fazla  
Meslek
CNG
Linkini paylaştığım sistem var. Termal macun kullanılmamış izlediğim kadarıyla. Ara ara cızırtı duymaya başladım oyunlarda.
Termal macun hiç kullanmadım. Varsa da yenileme yapmam gerekir mi?

• i5 10400.
  • ASUS Prime B460M-K
  • ASUS GeForce RTX 2060 Dual OC Edition.
  • Corsair Spec Delta RGB.
  • Kingston HyperX DDR4 266 MHz CL16 8 X 2 16 GB.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linkini paylaştığım sistem var. Termal macun kullanılmamış izlediğim kadarıyla. Ara ara cızırtı duymaya başladım oyunlarda.
Termal macun hiç kullanmadım. Varsa da yenileme yapmam gerekir mi?

• i5 10400.
  • ASUS Prime B460M-K
  • ASUS GeForce RTX 2060 Dual OC Edition.
  • Corsair Spec Delta RGB.
  • Kingston HyperX DDR4 266 MHz CL16 8 X 2 16 GB.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullanılmamışsa kesin sürün. Süreli 1 yıl veya fazla olduysa yenileyin. Macunu kaliteli alın.

Linkini paylaştığım sistem var. Termal macun kullanılmamış izlediğim kadarıyla.

Bunun sebebi Intel stok soğutucunun altında zaten 3 şeritlik bir termal macun bulunması. Onun üstüne termal macun sürmek zararlıdır. Yenileme konusunda ne kadar süredir, nasıl kullandığın önemli. Eğer örnek veriyorum 1 senedir işlemci ortalama 70 derecelerdeyken kullanmışsan değiştirebilirsin.

Cızırtının sebebi büyük ihtimal farklı bir şey, ekran kartı veya PSU'dan gelen bir coil whine sesi de olabilir; fanlardan birinin ya da birkaçının titreşim yapmasından da olabilir.

Bunun sebebi Intel stok soğutucunun altında zaten 3 şeritlik bir termal macun bulunması. Onun üstüne termal macun sürmek zararlıdır. Yenileme konusunda ne kadar süredir, nasıl kullandığın önemli. Eğer örnek veriyorum 1 senedir işlemci ortalama 70 derecelerdeyken kullanmışsan değiştirebilirsin.

Cızırtının sebebi büyük ihtimal farklı bir şey, ekran kartı veya PSU'dan gelen bir coil whine sesi de olabilir; fanlardan birinin ya da birkaçının titreşim yapmasından da olabilir.
Bir buçuk sene oldu alali , cızırtı oyun oynarken fbs yukselmeleri karşıma çıkmaya başladı basit bi pugb mobile emilator den oynarken hdr da 1050 ekran karti olan kişide nasil tepki veriyorsa bende aynı kasma oluyor.

Bir buçuk sene oldu alali, cızırtı oyun oynarken FPS yukselmeleri karşıma çıkmaya başladı basit bir PUBG Mobile emülatörden oynarken HDR da 1050 ekran karti olan kişide nasıl tepki veriyorsa bende aynı kasma oluyor.

PSU'ya baktım, VS serisi. Sana zahmet gri etiket mi sarı etiket mi bakabilir misin?

PSU'ya baktım, VS serisi. Sana zahmet gri etiket mi sarı etiket mi bakabilir misin?
Neyin etiketine bakmalıyım pek anlayan bi tip değilim bilgim burdan okuduğum kadar sık sık okurum buradaki konuları cevapları.
güç kaynağı imiş , evde değilim bakınca dönerim ilginiz için sağolun.
Neyin etiketine bakmalıyım pek anlayan bi tip değilim bilgim burdan okuduğum kadar sık sık okurum buradaki konuları cevapları.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20211127-170728_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20211127-170728_WhatsApp.jpg
    97,9 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:

Arka kapağı açmalısın, oradan PSU'nun fotoğrafını çek. O şekilde anlayabilirim.

Termal macun işini görüyor ise yenilemeye gerek yoktur.

Cızırtı durumuna gelince nereden geldiğini tespit ediniz. Ana kart, ekran kartı veya PSU olabilir.

Kasma sorununa gelince. DDU ile ekran kartı sürücüsünü silin ve güncel sürücüyü kurun. SSD ne marka ve doluluk oranı nedir? Kronik sorunlu SSD kullanıyorsanız sorun yaratabilir. Sistemden Kingston M2 SSD görünüyor fakat oyunları 2. SSD var ise ve orada tutuyorsanız, kullandığınız SSD sorunlu ise problem yaratabilir.

Ayrıca bu kasma sorunu diğer oyunlarda karşınıza çıkmıyor ise yazılımsal sorun aklıma geliyor. Diablo 3'de başıma geldi. Tüm dosyalarını silip yeniden kurdum düzeldi. Güncelleme alan oyunlar güncelleme yapar iken bazen sıkıntı çıkartabiliyor. Dosyaları kalıyor vs.

Yeni konular

Geri
Yukarı