i5-10400F için soğutucu gerekli mi?

geceler_kara

Centipat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,

i510400F sistemimde ekran kartı yükselteceğim RX550'den RX 6600'e geçiyorum.

Tabii bundaki ana amacım yüksek grafikli oyunlar oynamak olacak. (RDR2, Days Gone, Ready or Not vs)
1080P'de yüksek/ultra grafiklerde oynamayı planlıyorum.

Sorum şudur. Sizce bu sisteme bu tip oyunlar oynanacaksa ekstra bir soğutma/ soğutma için upgrade vs gerekli midir? (orijinal fan dışında) - bunu hem ekran kartı hem CPU bazında soruyorum.
Ekran kartım Sapphire Pulse RX 6600 çift fan bu arada onu da belirteyim. Soğutma tarafından hiç anlamadığım için danışmak istedim. Grekli mi bilmiyorum ama tüm Spec'si yazayım.

i5-10400F CPU.
RX 6600 Sapphire Pulse çift fan GPU.
B560-M Pro-e anakart.
Apacer Panther 3200 MHz CL 16 RAM - tek kanal.
Sharkoon SHP650 V2 650W 80+ 120 mm fanlı ATX PSU.
Dark Diamond Pro mesh 4x12cm frgb fan, Full akrilik yan panel, USB 3.0 kasa.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
3 yıla yakın bahsettiğiniz işlemciyi kullandım. Çarpan kilidi, O.C vs kapalı. Stok fan bile yetiyordu. Ama stok fanın tasarımı hoşuma gitmediği için SNOWMAN T6 modelini kullanmıştım. Oyunda bile 50 C'yi geçmiyordu. Isınan bir model değil işlemciniz. Bence oyunlarda deneyin, termal macunu düzgün sürdüğünüz sürece hiçbir sıkıntı olmaz.

Bu işlemciyle SE214XT kullanıyorum. Stok soğutucuya göre daha sessiz ve daha serin çalışacağını düşündüğüm için almıştım öyle de oldu. Stok soğutucu yüksek RPM'de çok ses yapıyor. SE214XT düşünebilirsiniz.

İki yıl oldu PC'yi satın alalı.
İki yıldır bu işlemciyi kullanıyorum.
Oynadığım oyunlar sadece league of legends ve valorant.
Valorant'ta işlemci sıcaklığım 60 dereceli görüyor görmüyor. Yazın 65'lere çıkabiliyor.
Boşta 40 derece ortalama.
Stok fan ile kullanıyorum.
Bu konuda iyi i5 10400F.

Hocam uzun süre turbo frekansta çalışmasını sağlamak için ucuz yollu da olsa bir kule tipi soğutucu tavsiye ederim. Stok soğutucu da iş görür ama işlemci 60-70 derecelerde değil de 50-60 derecelerde çalışırsa 200 Mhz kadar yüksek frekansta çalışıp tekli çekirdekte daha iyi performans verebilir.

Geri
Yukarı