i5-10400F mi, i5-10600K mi?

Eternal Rest

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Bir sorum olacak. Şu an mevcutta i7 4790K var. Temel hızda kullanıyorum. Overclock yapmadım. i5-10400F Turbo Boost ile 4 GHz'e çıkıyormuş. Ben yine overclock yapmasam 10600K almama gerek kalır mı? Yani demek istediğim overclock yapmayacaksam 10600K almam mantıklı mı 10400F yerine? Aradaki fiyat farkı bayağı fazla çünkü. Bir de ikisi de render olarak 4790K'ya göre nasıldır?

Overclock yapmayacaksanız 10400F alın. Zaten K ibaresi olmayan bir işlemcide overclock yapamazsınız. Ayrıca overclock yapmak için Z serisi bir anakarta ihtiyaç var diye biliyorum. Render olarak illa ki önde olurlar çünkü 4790K ne zamanın işlemcisi 10600K ve 10400F ne zamanın işlemcisi.

Hocam, ikisi de daha güçlü. 4790K 4/8, bunlar 6/12. OC düşünmüyorsanız 10400F alın. Anakart olarak da Z serisi almak zorunda kalmazsınız.

10600K için Z490 anakart, en az 500-600 TL'lik kaliteli bir hava soğutucu. Bunları almaktansa i 5 10400F daha çok fiyat/performans kalır. Ya da i5 10600K'ya o harcamayı yapmak yerine Ryzen 5 5600X tercih edebilirsiniz.
Çok teşekkürler hepinize cevaplarınız için. Peki 10400F için hangi anakartı önerirsiniz? Samsung evo 970 SSD var. Bunun tam hızını almak istiyorum.

Çok teşekkürler hepinize cevaplarınız için. Peki 10400F için hangi anakartı önerirsiniz? Samsung evo 970 SSD var. Bunun tam hızını almak istiyorum.
Rica ederim. Maalesef Intel soketli anakartlar hakkında tavsiyede bulunabilecek kadar geniş bilgim yok. Birkaç anakart incelediysem de üst seviye idiler ve Z serisi ve diğer anakartların hangi işlemciler için uygun olduğunu biliyorum en fazla. AM4 soketli olsaydı birçok tavsiyede bulunurdum. Bu konuda @RPM güzel tavsiye verebilir diye düşünüyorum birçok konuda görmüştüm buna benzer. Ben fiyat/performans olmayan, kalitesini bilmediğim bir anakart hakkında yanlış yönlendirme yapmak istemem :)

Rica ederim. Maalesef Intel soketli anakartlar hakkında tavsiyede bulunabilecek kadar geniş bilgim yok. Birkaç anakart incelediysem de üst seviye idiler ve Z serisi ve diğer anakartların hangi işlemciler için uygun olduğunu biliyorum en fazla. AM4 soketli olsaydı birçok tavsiyede bulunurdum. Bu konuda @RPM güzel tavsiye verebilir diye düşünüyorum birçok konuda görmüştüm buna benzer. Ben fiyat/performans olmayan, kalitesini bilmediğim bir anakart hakkında yanlış yönlendirme yapmak istemem :)
Teşekkürler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buradan stock hizlarla 2070 FPS farkliliklari ve CPU kullanimlarina bakabilirsiniz.
Ayri eten daha ust kartlara çıktıkça besleme oranları değişecektir.
Bütçenize uygun hangisi ise onu alın. Fikrimi soracak olursanız kendimde 3070'de kullanıyorum onun için sogutucu ve anakartı karşılayabilecekseniz 10600K alın.

Bende 10600k ile 10400F arasında kaldım. Z490 anakrtım ve Hyper 212 EVO soğutucum var. Karar veremedim 800 lira fiyat farkı var işlemciler arasında. Fiyat farkına değer mi? Soğutucum yeterli gelir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı