i5 10400F mi Ryzen 5 3600 mü?

Normalde aklımda i5 9400F vardı ama sonra Ryzen 5 3600 almaya karar verdim sonra 10. nesil i5 düşünmeye başladım. Elimde 1 adet Corsair 3000 MHz 8 GB RAM var 1 tane daha alacağım. GTX 1660 Super ile kullanılacak.
Ryzen 5 3600 1900TL.
i5 10400F 1650TL.
10. nesil anakartlar pahali olduğu için anakart alınca fiyatlar eşitleniyor.
Yaklaşık 4 yıl sistem yükseltmeyi düşünmüyorum. Ve artıdan soğutucu almayi düşünmüyorum. Ryzen ısınma problemi yapıyormuş. i5 10400F soğutucusu yeterli mi?
Bir de yayın yapacağım sadece Fortnite oynayıp yayınını yapacağım.
Turnuvalarda sonlara doğru FPS düşüşü çok oluyor yani zorluyor PC'yi o yuzden FPS değeri benim için çok önemli fiyat da tabii önemli. Anakart alacağım artıdan ama şu Gigabyte B450 S2H modeli değil lütfen onu yazmayın. 2 ekran kartı yuvası olan 4 RAM slotu olan yaklaşık 1000TL anakart onerirseniz de sevinirim.
İndirimle Z490 chipset anakart alabilirsin. Mesela bir aralar 1300 TL falandı Z490-A pro hatta 1100 TL'ye Z490-P de vardı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İndirimle Z490 chipset anakart alabilirsin. Mesela bir aralar 1300 TL falandı Z490-A PRO hatta 1100 TL'ye Z490-P de vardı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Çarpan kilidi kapalı bir islemciye Z serisi almak biraz saçma geliyor bana.

Çarpan kilidi kapalı bir islemciye Z serisi almak biraz saçma geliyor bana.

İleride 11600K falan da takıp OC yapabilirsin yani daha ileri dönük. H ve B anakartlarda i3 ve i5 için 2666 MHz sınırlaması var fakat i7 ve i9'da 2933 MHz kullanabiliyorsun ve RAM frekansı sebebiyle onlarda gözle görülür bir FPS düşüşü olmuyor fakat i3 ve i5'te eğer CL 14 değerinin altına düşüremediğin sürece %10 civarı bir artış bile olabiliyor. Bu arada attığım testte stok soğutucuyla da test var ve oyun testi de var Fortnite'ta bayağı fark var arada.

Peki diyelim bir soğutucu aldım. Böyle maks 400TL olan RGB güzel görünüşlü iyi sogutan bir soğutucu önerir misiniz? ( Sıvı soğutucuya yetecek bütçem yok.)

OC yapmayacaksan zaten sivi soğutucuya gerek yok.
Üst kısımdaki RGB MSI logosu kasa içinde cidden çok şık gözüküyor.
Ben olsam Core Frozr alırdım.
Çok sessiz ve gayet iyi soğutuyor.

Z490 anakart almıyorsan çok manası yok. Ramler 2666mhz de çalışacağı için 3600 den az performans verecek. Ama 1900TL de verilmez 1600 civarı bulunamıyorsa i5 alın.
nasıl manası yok 10400f o.c yapılmıyo. ayrıca intel için 2666mhz de çok performans kaybı yok.

nasıl manası yok 10400f o.c yapılmıyo. ayrıca intel için 2666mhz de çok performans kaybı yok.
10. nesilde var. Ayrı eten 10400F çarpan kilidi kapalı olsa bile bir şekilde OC yapılabiliyor aslında. :D
relative-performance-games-1280-720.png

Yeni konular

Geri
Yukarı