i5 10400F sistem satılmalı mı?

100 üstünde darboğaz yapar diye bir şey demedim örnek verdim
Nasıl demediniz? Alın direkt sizin iki mesajınız.
Güzel söylüyorsunuzda bazı oyunlarda 100 FPS üstünde darboğaz olacaktır

80 FPS'lerde işlemci kullanımı 50-60 arası gidip geliyor bir düşünsenize bunun 100 üstü olduğunu

performans kaybı yapıcağı kesin bir şey ama anlamsız bir şekilde itiraz ediyorsunuz
Performans kaybı elbette olur, "ciddi bir darboğaz yaşamazsınız, işlemci değişimi ciddi FPS getirmez" diyorum ben de zaten. Bütçe dahilindeki olası işlemciler için konuşuyorum bunu da. Tabii ki gidip i9 13900'e geçerseniz ciddi fark yaratacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bakın yanına RTX 3080 konulmasına rağmen 10400F ile 5600X'in 2K'da FPS farkı bazı oyunlarda yok, bazılarında 5-10 FPS.

5-10 FPS için bu bütçede tüm sistemi satılıp yenilemek ne kadar gerekli onu sorguluyorum ben sadece, abartıyorsunuz darboğaz darboğaz diye. Tüm sistemini satıp üstüne 12-13K eklese toplam bütçesi 20.000 anca olacak zaten arkadaşın. O bütçeyle alınan sistem de zaten yine 6700 vs olacak, onda da işlemcinin 10400F olmasının hiçbir anlamı olmayacaktı zaten hiç değiştirmeseydiniz. 1-2 FPS için önce tüm sistemi sat, sonra para ekle, sonra yeni sistem kovala uğraşacak.

Ha evet ekran kartı ve PSU'yu ayrı ayrı değiştirmek daha uğraştırır, ben tüm sistemi elden çıkarırım yenisini alırım derse o da olur.

Ben zaten bütçesi yok ise muadili bir ekran kartını kullanabileceğini belirttim sadece 2K 165 Hz de yetersiz kalıcağını söylüyorum siz konuya sadece idare etsin gözüyle baktığınız için...

Ben zaten bütçesi yok ise muadili bir ekran kartını kullanabileceğini belirttim sadece 2K 165 Hz de yetersiz kalıcağını söylüyorum siz konuya sadece idare etsin gözüyle baktığınız için...
O zaman konu sahibinin konuyu açarken başta belirttiği bütçeyi göz önüne alarak yorum yapın lütfen, yoksa gereksiz oluyor bunları tartışmak. 2K 165 Hz'in hakkını verecek sistemin bütçesi arkadaşınkinden apayrı zaten, o işe gireceksek.

Satıp bu bütçede yeni sistem alsa da, aynı bütçeyle ekran kartını yenilese de 3-5 FPS farkla zaten aynı performansı alacak, hangi yolu tercih edeceği kendisine kalmış. İkinci el tertemiz çok ucuza ekran kartı bulur, sadece onu değiştirir yanına PSU alıp. Sistemin tamamına çok iyi fiyata alıcı bulur, tümden satıp yeni hazır sistem alır vs vs.

Bu paraya 2.el almamalı bence. 0 bir 6700 alıp rahat şekilde para bile arttırır. Psu almasına rağmen baya parası artıcaktır. İşlemciyi uzun süre değişmesine gerek olmayacak zaten. Bence kasayı satmayın 0 ekran kartı ve psunuzu alın yolunuza bakın derim.

PSU 80+ diyor yani 440W. işlemcin 65W anakart, RAM, fanlar en fazla 75W imkansız bu kadar bile olmaz. 400 - 140 = 300 yani 250W güç çeken herhangi bir kartla o PSU rahat çalışır. Güç kaynağının üzerindeki yazıların fotoğrafını atarsanız bu gücü verebildiği yazar. Bu videoda tüm sistemin çektiği güç yazıyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
PSU 80+ diyor yani 440W. işlemcin 65W anakart, RAM, fanlar en fazla 75W imkansız bu kadar bile olmaz. 400 - 140 = 300 yani 250W güç çeken herhangi bir kartla o PSU rahat çalışır. Güç kaynağının üzerindeki yazıların fotoğrafını atarsanız bu gücü verebildiği yazar.
Haksız değil. Sadece psunun verdiği gücü tam bilmek lazım ki arkadaş 440 w demiş doğrudur muhtemelen. Direkt 6700 bile alsanız sizi kurtarır gibi.

Sistemi tümden satabiliyorsanız ULTIMA-6700XT / AMD Ryzen 5 5600 / ASUS Radeon RX 6700 XT DUAL 12GB OC / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR şunun gibi bir sistem alabilirsiniz. İyi duruyor gibi.

Tek başına ekran kartı alsanız zaten en az 8.000 olacak, 650-750W PSU almaya kalksanız en az 1500-2000 civarı. Bu iki parçaya 10K'ya yakın para vermek yerine 5-6K'ya elinizdeki sistemi satıp 16-17K'ya yukarıdaki sistem veya benzerleri alınabilir. Hazır sistemler fiyat olarak uygun gerçekten.

Ama tabii siz sistemi satana kadar zam gelir vs bilemem.

Geri
Yukarı