i5 10400F sistemde oyunlar akıcı değil

İşletim sistemi
Windows 10

icasilverballers

Hectopat
Yer
İstanbul
RAM
G.Skill Ripjaws V 8x2 16 GB 3200MHz
Ekran kartı
ASUS TUF Gaming GTX 1650.
Anakart
ASUS TUF GAMING Z490-PLUS
İşlemci
Intel Core i5 10400F.
Sistemimin fazlasıyla yettiği oyunlarda bile akıcılık sorunu var. Özellikle FPS oyunlarında bomba patladığı zaman ya da herhangi bir anlık aksiyon olduğu zaman 10 15 saniyeliğine sesle birlikte görüntü tamamen donuyor, eğer düzelmezse oyun kapanıyor. Bugün sistemi OCCT üzerinden teste soktum, sıcaklık değerlerini de koyacağım. Sistemi zorlayacak oyunları hiç oynayamıyorum çünkü direkt olarak ekran gidiyor sistem kendini kapatıyor ve ekran kartı fanları son hızda dönmeye başlıyor. Bilgisayarı alalı 2 sene oldu. Neden böyle olmuş olabilir?

(Tüm sürücüler güncel)

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (369).png
    Ekran Görüntüsü (369).png
    625,5 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam temizliğini yaptınız mı? İşlemcinin termal macununu değiştirdiniz mi? Format atmayı denediniz mi?

Temizliğini 2 ay önce yaptım şimdi baktım yine tozlanmış birazdan yapacağım iyi hatırlattın teşekkürler.
İşlemcinin macununu değiştirmedim ama sipariş vereceğim gelince değiştiririm bunun için de teşekkürler. Bilgisayarda çok fazla kayıtlı şifre veya belgeler olduğu için format atmaya çekiniyorum açıkçası.

Az önce arkadaşıma buraya yazdıklarımı kopyalayıp attım. Ekran kartını yakmışsın dedi. Öyle bir durum olabilir mi?

Afterburner
Temizliğini 2 ay önce yaptım şimdi baktım yine tozlanmış birazdan yapacağım iyi hatırlattın teşekkürler.
İşlemcinin macununu değiştirmedim ama sipariş vereceğim gelince değiştiririm bunun için de teşekkürler. Bilgisayarda çok fazla kayıtlı şifre veya belgeler olduğu için format atmaya çekiniyorum açıkçası.

Az önce arkadaşıma buraya yazdıklarımı kopyalayıp attım. Ekran kartını yakmışsın dedi. Öyle bir durum olabilir mi?
Afterburner ile oyun içinde sıcaklıklara bakabilirsin ve arkadaşının bir şey bilmediği belli ekran kartı yansa bilgisayara görüntü hiç gelmezdi dostum.

Önerilerim fanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek, termal macun yenilemesi ve UV uygulanması.

Hocam fanlar çalışıyor ama biraz tozlanmış. Macunu da yenileyeceğim fakat UV nedir?

Afterburner

Afterburner ile oyun içinde sıcaklıklara bakabilirsin ve arkadaşının bir şey bilmediği belli ekran kartı yansa bilgisayara görüntü hiç gelmezdi dostum.

Dün afterburnera girdim fakat hiçbir şey anlamadım çok karışık geldi ama yine deneyeceğim.

Hocam fanlar çalışıyor ama biraz tozlanmış. Macunu da yenileyeceğim fakat UV nedir?

Tamamdır bunu da deneyeceğim teşekkürler.

1662226099403.png

Hocam nereden yapıyoruz aşırı karışık geldi bana.

Geri
Yukarı