i5 10400F ve RX 6600 sistemde oyunlarda düşük FPS

mustafa6163

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese iyi günler dilerim. Bir türlü çözemediğim sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yeni PC aldım 2 hafta kadar önce. Özelliklerini aşağıya belirteceğim. PC de almam gereken performansın çok aşağısında bir performans almaktayım ve bu durum artık çok canımı sıkıyor açıkçası. YouTube'da hemen hemen aynı sistemlerde insanlar çok daha iyi FPS değeri almakta.

Sistem özelliklerim:
-Intel i5 10400F 2.90 GHz.
-Swft 210 RX 6600 8 GB ekran kartı.
-8x2 3200MHz RAM.
-MSI B56A-PRO anakart.
- Corsair RGB Delta 550W. VS550 80+ 550W.
-512 GB 3200 MHz okuma hızlı Adata SSD.

CS:GO'da high ayarlarda 150-170 FPS almaktayım. Değerlerim;
-GPU kullanımı % 97, ısısı 50 derecelerde.
-GPU gücü 69W.
-RAM kullanımı 7GB.
-CPU kullanımı %30, ısısı 40-50 derecelerde.

CS:GO'da Low ayarlarda FPS 240 civarı. Değerlerim;
-GPU kullanımı %90 -%80
-GPU sıcaklığı 40derecelerde.
-CPU sıcaklığı 55 derece.
-CPU kullanımı. %25-%35 arası.

Dostlarımın tavsiyesi üzerine ekran kartı sürücüsünü silip önceki sürümlerden birini indirdim. Fakat bir şey değişmedi.
RAM'lar de Dual çalışıyor aynı zamanda, o konuda da bir sıkıntı yok anlayacağınız.
i5 11400 + RX 6600'lı sistemlerde benim 250 aldığım Low ayarlarda adamlar 320-350 gibi bir FPS almakta. Bir üst seviye işlemci bu kadar fark eder mi?
Var mıdır bir tavsiyeniz acaba?

Okuyup vaktini ayıran dostlarıma çok teşekkür ederim.

Hayırlı günleriniz olsun. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet fark eder 10. nesil ile 11. nesil arasındaki çekirdek gücü farkına bakabilirsin. Ben bir sorun göremiyorum düşük ayarlarda bile ekran kartını %80-90 besleyebiliyor e kalan %10-20'lık kısım da kayıp FPS, o kadar olsun. 240Hz monitör kullanmıyorsan kafaya takmaya gerek yok. Sistem sağlıklı çalışıyor.

Low ayarları açtığında %10-%20 darboğaz olmuş sanırım, ondandır. İşlemci tabii ki fark eder.

Arkadaşlar herkese iyi günler dilerim. Bir türlü çözemediğim sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yeni PC aldım 2 hafta kadar önce. Özelliklerini aşağıya belirteceğim. PC de almam gereken performansın çok aşağısında bir performans almaktayım ve bu durum artık çok canımı sıkıyor açıkçası. YouTube'da hemen hemen aynı sistemlerde insanlar çok daha iyi FPS değeri almakta.

Sistem özelliklerim:
-Intel i5 10400F 2.90 GHz.
-Swft 210 RX 6600 8 GB ekran kartı.
-8x2 3200MHz RAM.
-MSI B56A-PRO anakart.
- Corsair RGB Delta 550W. VS550 80+ 550W.
-512 GB 3200 MHz okuma hızlı Adata SSD.

CS:GO'da high ayarlarda 150-170 FPS almaktayım. Değerlerim;
-GPU kullanımı % 97, ısısı 50 derecelerde.
-GPU gücü 69W.
-RAM kullanımı 7GB.
-CPU kullanımı %30, ısısı 40-50 derecelerde.

CS:GO'da Low ayarlarda FPS 240 civarı. Değerlerim;
-GPU kullanımı %90 -%80
-GPU sıcaklığı 40derecelerde.
-CPU sıcaklığı 55 derece.
-CPU kullanımı. %25-%35 arası.

Dostlarımın tavsiyesi üzerine ekran kartı sürücüsünü silip önceki sürümlerden birini indirdim. Fakat bir şey değişmedi.
RAM'lar de Dual çalışıyor aynı zamanda, o konuda da bir sıkıntı yok anlayacağınız.
i5 11400 + RX 6600'lı sistemlerde benim 250 aldığım Low ayarlarda adamlar 320-350 gibi bir FPS almakta. Bir üst seviye işlemci bu kadar fark eder mi?
Var mıdır bir tavsiyeniz acaba?

Okuyup vaktini ayıran dostlarıma çok teşekkür ederim.

Hayırlı günleriniz olsun. :)
Dostum bu anakart kasanın ışıklarını aktif edebiliyor mu ?

Evet fark eder 10. nesil ile 11. nesil arasındaki çekirdek gücü farkına bakabilirsin. Ben bir sorun göremiyorum düşük ayarlarda bile ekran kartını %80-90 besleyebiliyor e kalan %10-20'lık kısım da kayıp FPS, o kadar olsun. 240Hz monitör kullanmıyorsan kafaya takmaya gerek yok. Sistem sağlıklı çalışıyor.

165Hz monitörüm.
Açıkçası emin olamadım değerlerden bilmiyorum.
Teşekkür ederim size değerlendirmeniz için 🙏🏻
Low ayarları açtığında %10-%20 darboğaz olmuş sanırım, ondandır. İşlemci tabii ki fark eder.
Darboğaz yapmaması için ne yapmam gerekli?
Orta ayarlarda mı oynamak lazım acaba ?
RX 6600 nasıl %97 kullanımda oluyor orasını tam anlamadım CS:GO kağıt gibi bir oyun.

İnan bende bilmiyorum …
Bende anlamadım, konu sahibi ile aynı sisteme sahibiz benim kartın üreticisi farklı sadece. %96 kullanım bana da fazla geldi.

Sizin ekran kartı kullanımı kaçtı acaba?
Dostum bu anakart kasanın ışıklarını aktif edebiliyor mu?

Evet kasada ki ışıklarda hiçbir problem yok. Olması gerektiği gibi ışıklar.

Darboğaz yapmaması için ne yapmam gerekli?
Orta ayarlarda mı oynamak lazım acaba ?

Rekabetçi oyunlarda darboğazdan korkmana gerek yok, aldığın FPS miktarını takip edebilirsin. Düşük ayarlarda %80 beslenip 150 FPS verir, orta ayarlarda %99 beslenip 150 FPS verir burada tek fark grafik kalitesinin gelişiminden gelen yük olur.

Ben düşük ayarlarda o %80'i %99 yapmak ve 180 FPS almak istiyorum dersen çareler işlemci yükseltmek (tekli çekirdeği daha güçlü) veya mevcut sistemde işlemci, RAM overclock yapmak olur.

Rekabetçi oyunlarda darboğazdan korkmana gerek yok, aldığın FPS miktarını takip edebilirsin. Düşük ayarlarda %80 beslenip 150 FPS verir, orta ayarlarda %99 beslenip 150 FPS verir burada tek fark grafik kalitesinin gelişiminden gelen yük olur.

Ben düşük ayarlarda o %80'i %99 yapmak ve 180 FPS almak istiyorum dersen çareler işlemci yükseltmek (tekli çekirdeği daha güçlü) veya mevcut sistemde işlemci, RAM overclock yapmak olur.

Sistemimde ki parçaları vs çok fazla yormak istemiyorum açıkçası.
Bu yüzden Low ayarlarda oynamak tercihim.
Tekrardan teşekkür ederim sizlere.

Yeni konular

Geri
Yukarı