i5 10400F vs R5 2600 vs R3 3100

Bütçe
1500-1800
Dostlarım Allah razı olsun öncelikle hepinize çok yardımcı oldunuz ve kafamdaki soru işaretlerini giderdiniz bunun için ayrıca teşekkür ederim. Benim şimdi işlerim var akşama kadar yokum, akşam 8-9 gibi geleceğim tüm yorumlarınızı okuyacağım parçaları da satın alacağım. İşlemciyi şu an alabilme durumum yok, önce anakart sonra RAM'leri alıp en son işlemciyi alacağım parça parça, çünkü bütçem buna elveriyor.

Bir de lütfen kavga etmeyin ikiniz de çok iyisiniz, akif beyin önerdiği daha uygun ama aralarında ne gibi farklar olduğunu ben bilmiyorum şahsen belki ihtiyacım olan akif beyin attığıdır veya belki mansion beyin attığıdır, aralarındaki farkları da akşam gelince araştıracağım görüşmek üzere, akşam tekrar sizlere yazarım sağ olun.

Not: Şöyle örnek vermek istiyorum, 2017 yılında MSI GTX 1050 Ti aldım halen sorunsuz kullanıyorum en ufak performans sorunu da yaşamadım kendinden O.C bulunuyor ben zaten ne olduğunu bile bilmem Overclock'un. Yani bir kez alıp tekrar 3-4 yıl artık ne kadar olursa Allah'ın izniyle kullanmak istiyorum, ama arkadaşımızın dediği gibi fiyatta benim için çok önemli, işlemci için bütçem 1500-1800 TL arası olduğu gibi 10400F kararım kesin şu an. Bunun yanı sıra 2x8 GB DDR4 RAM'leri de ortalama 600-800 TL civarına alabilirim, benim asıl sorun yaşadığım kısım aslında anakart çünkü ben anakartları 400-500 liraya hallederim diye düşünürken 900-1000 lira çıktı. O yüzden RAM'den ziyade şu an anakart almakta biraz sorun yaşıyorum ama söylediğim gibi benim acil gitmem gerekiyor, akşam gelir gelmez konuya cevap yazacağım, tekrar tekrar sizlere çok teşekkür ederim detaylı hepsini inceleyeceğim yeniden.
Anakart olarak H410m işinizi görür. Yaklaşık 640-650 tl civarında şuan. Ancak ram hızı sınırını kaldırmamış olursunuz. 2666 mhz kullanabilirsiniz. İ5 10400f + H410m + Corsair vengeance 16 gb ram kullanmış biri olarak gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim. Anlayışınız için ben teşekkür ederim size :).
1500-1800TL yazmış arkadaş lütfen teknoloji konusunda detaylı bilginiz bulunmıyorsa bu konuya mesaj atmayı bırakabilirsiniz belki benden daha iyi bildiğiniz konu vardır oraya gidersiniz. :)

Anladığım kadarı ile gördüğünüz her ucuz parçayı atıyorsunuz.
Karşınızdakini cahillikle suçlamak size birşey kazandırmaz. Teknoloji konusunda sizden iyi olduğumu iddaa edemem çünkü sizi tanımıyorum. Ancak arkadaşın yazdığı bütçenin işlemci için olduğunu anlamanız gerekirdi. Vengeance ramler herhangi bir anakartla rahatlıkla uzun yıllar iş görecek bir ram.

Karşınızdakini cahillikle suçlamak size bir şey kazandırmaz.

Öyle bir şey demedim belki daha iyi olduğunuz konular vardır çünkü önerileriniz saçma geliyor.

Ancak arkadaşın yazdığı bütçenin işlemci için olduğunu anlamanız gerekirdi.

Arkadaş her şeyi çorba gibi ettiği için anlamadım. :D

Vengeance RAM'ler herhangi bir anakartla rahatlıkla uzun yıllar iş görecek bir RAM.

Vengeance RAM'ler kötü demedim, sadece ondan aynı fiyata veya 100TL fazlasına ondan çok daha iyileri bulunmakta Vengeance önermeyelim siz kullanıyorsunuz diye iyi olacak hali yok. Anakart işi ise H410 evet iş görür fakat ben geleceğe yönelik olsun arkadaş yükseltme yapar diye 400TL yukarıda çok daha iyi bir anakart önerdim.

Artıları:
Ekstra M.2 SSD slotu, 4 RAM yuvası, M.2 SSD soğutucu, daha iyi ve yeni çipset, daha fazla girişler.

H410 da bunlar yok fakat tabii arkadaş yükseltmem ben derse onun için kesinlikle H410 veya H510 önereceğim.

Vengeance önermeyelim siz kullanıyorsunuz diye iyi olacak hali yok.
Herkesin tecrübesi farklı olabilir. Ben Vengeance ramlerden memnunum ve genel olarak olumsuz yorumlarla karşılaşmadım. Ben önermek istiyorum yanlış bilgi vermediğim takdirde kimse karışamaz. Siz önermiyorsunuz diye alınmaz diye birşey de yok ona bakarsanız. Fazla ego iyi değil. Arkadaşı anlayabiliyorum çünkü ben de bütçe konusunda sıkıntı yaşadığımda çok araştırdım. Sadece kaliteyi ve yüksek modelleri tercih etseydim iki katı bütçem daha olması gerekirdi. Bu işte hem bütçeye uygun hem de ortalama, sorun çıkartmayan parçalar bulmak gerekiyor.

Herkesin tecrübesi farklı olabilir. Ben Vengeance RAM'lerden memnunum ve genel olarak olumsuz yorumlarla karşılaşmadım. Ben önermek istiyorum yanlış bilgi vermediğim takdirde kimse karışamaz. Siz önermiyorsunuz diye alınmaz diye bir şey de yok ona bakarsanız. Fazla ego iyi değil. Arkadaşı anlayabiliyorum çünkü ben de bütçe konusunda sıkıntı yaşadığımda çok araştırdım. Sadece kaliteyi ve yüksek modelleri tercih etseydim iki katı bütçem daha olması gerekirdi. Bu işte hem bütçeye uygun hem de ortalama, sorun çıkartmayan parçalar bulmak gerekiyor.

Öyle olsun
Size bir soru:

+100TL ekleyip

Çok daha kaliteli çipset, daha iyi OC performansı, Dual Channel olduğu için oyunlarda 15FPS fazla vermesi.

Bunları 100TL ekleyerek alır mıydınız bu özellikleri.

Öyle olsun
Size bir soru:

+100TL ekleyip

Çok daha kaliteli çipset, daha iyi OC performansı, Dual Channel olduğu için oyunlarda 15FPS fazla vermesi.

Bunları 100TL ekleyerek alır mıydınız bu özellikleri.
Birincisi benim önerdiğim ramler de dual channel. İkincisi 650+100 750 bütçe ile dual channel o kadar fark yaratan ram seti bulursanız link bekliyorum. Ayrıca attığım ramler 3200 mhz cl16 değerlerinde.

Birincisi benim önerdiğim RAM'ler de Dual Channel. İkincisi 650+100 750 bütçe ile Dual Channel o kadar fark yaratan RAM seti bulursanız link bekliyorum. Ayrıca attığım RAM'ler 3200 MHz CL16 değerlerinde.

Dostum gerçekten hatalısın istersen RAM konusunda çığır açmış dostlarımı çağırayım bir de onlar anlatsın olayı.

Ayrıca attığın RAM'ler tek kanal. Ve benim attıklarımın daha iyi CL ve MHz oranları var.

Arada 100TL bile yok 70TL gibi bir şey var. Bu kadar inat etme gerçekten.

Son düzenleme:
Dostum gerçekten hatalısın istersen RAM konusunda çığır açmış dostlarımı çağırayım bir de onlar anlatsın olayı.

Ayrıca attığın RAM'ler tek kanal. Ve benim attıklarımın daha iyi CL ve MHz oranları var.

Arada 100TL bile yok 70TL gibi bir şey var. Bu kadar inat etme gerçekten.
Attığım link farklı bir ürünmüş. Ancak bana şunu söyler misiniz dual channel Vengeance vs Ballistix aynı değerlere sahip bunların arasında bu kadar tartışmaya değer bir fark var mı? Max kaç fps oynar sizce? Vengeance alanlara soralım bir de.

Attığım link farklı bir ürünmüş. Ancak bana şunu söyler misiniz Dual Channel Vengeance vs Ballistix aynı değerlere sahip bunların arasında bu kadar tartışmaya değer bir fark var mı? Max kaç FPS oynar sizce? Vengeance alanlara soralım bir de.

Bu kadar inat... :)

Vengeance vs Ballistix aynı değerlere sahip

Değil değil değil.

Ballistix'in çok daha iyi OC performansı var Ballistix varken Vengeance alınmamalı. İstersen internette Ballistix'in müthiş RAM performansına bak.

Eğer çipleri Micron E-Die ise 3600 MHz CL14 bile yapılabilir.

Son düzenleme:
Bu kadar inat... :)

Değil değil değil.

Ballistix'in çok daha iyi OC performansı var Ballistix varken Vengeance alınmamalı. İstersen internette Ballistix'in müthiş RAM performansına bak.
Corsairde sadece micron çıkmak zorunda değil? Ya da Crucial tüm ürünlerine kaliteli chip koymak zorunda değil. Ayrıca aynı MHZ aynı CL değeri neredeyse sıfır etki eder. Eğer OC işleriyle uğraşmayacaksan bu kadar düşünmene gerek yok. Hangisi daha ucuz hangisi daha güvenilir satıcı. Hangisi daha güzel görünüyor.
Gerçekten uğraşması zor bir insansınız. Size basit bir kıyas söylüyorum. Bunların arasında kaç fps fark olacak? Hatta olacak mı? Emin olmadığınız konuda bu kadar ahkam kesmeyin. Ben emin olmadığım için ballistix alma demem. İnsanları yanlış yönlendirmek de bir vebaldir. Bu ikisi arasında veya patriot da olabilir hangisi ucuzsa onu alması kendisine fazlası ile yeter. Testlerdeki bir aşağı iki yukarı değerler gerçekte o kadar etkilemiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı