i5 10400F vs R5 2600 vs R3 3100

Bütçe
1500-1800
Anladım çok teşekkür ederim, zaten hemen şu an alamıyorum ay sonunu veya ay başını beklemem gerekiyor, belki ekim ayının 5-10'u bile olabilir en geç o zamana kadar inşallah. İtopya sitesinde olanı almam lazım değil mi? İki tane SSD takılabilen sanırım İtopya'da olan :).

İkisi aynı model. İkisine de 1 M.2 SSD takılıyor.

1 M dediğiniz ne oluyor acaba? 2 SSD takılıyorsa çok güzel.
M2 Ssd anakarta takılan küçük ve daha hızlı bir ssd çeşidi. Normal ssdlerde okuma yazma hızı yaklaşık 550-450 civarındayken M2 lerde modeline göre 2000-1700 bile olabiliyor. Size oyunları veya windowsu başlatırken oldukça hız sağlar.
Anakart konusunda intel gerçekten kötü bir hizmet veriyor. Şuan İ5 10600k almayı düşünüyorum ve şimdiye kadar araştırdığım kadarıyla Z serisi bir anakart haricinde tam verimle kullanamıyorsunuz. Amd X serisi en ucuz 1000tl civarındayken, İntel Z serisi en ucuz 1700 tl. Siz de o kadar farka gidecek bütçem yok diyorsanız h410 alıp geçebilirsiniz. İleride işlemci değiştirirseniz anakart da değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Anakartta önemli olan PCl 3.0 desteği ve M2 Ssd slotu olması. İnşallah memnun kalırsınız topladığınız parçalardan :).

Son düzenleme:
M2 Ssd anakarta takılan küçük ve daha hızlı bir ssd çeşidi. Normal ssdlerde okuma yazma hızı yaklaşık 550-450 civarındayken M2 lerde modeline göre 2000-1700 bile olabiliyor. Size oyunları veya windowsu başlatırken oldukça hız sağlar.
Bu aşırı iyi bir durummuş yakın bir arkadaşıma sordum anlattı oda bana, videolarını izliyorum normal SSD üzerine 2 katından fazla hız sağlıyormuş çok iyi, zaten SSD uçak gibiyken üstüne daha hızlı bir şey yapmışlar müthiş :D. Bu anakart gerçekten çok güzelmiş kesinlikle bunu alacağım param hazır olduğu ilk fırsatta, indirim de olursa müthiş :).

@MaNsİoN35 Hocam tartışma için teşekkürler. Herkes her konuda aynı görüşte olmayabilir ve medeni insanlar normal bir şekilde tartışabilirler. Hepimiz başkalarına yardımcı olmaya ya da kendimiz için yardım almaya geliyoruz buraya. Sağlıcakla kalın :).

M.2 SSD anakarta takılan küçük ve daha hızlı bir SSD çeşidi. Normal SSD'lerde okuma yazma hızı yaklaşık 550-450 civarındayken M.2'lerde modeline göre 2000-1700 bile olabiliyor. Size oyunları veya Windows'u başlatırken oldukça hız sağlar.
Anakart konusunda Intel gerçekten kötü bir hizmet veriyor. Şu an i5 10600K almayı düşünüyorum ve şimdiye kadar araştırdığım kadarıyla Z serisi bir anakart haricinde tam verimle kullanamıyorsunuz. AMD X serisi en ucuz 1000TL civarındayken, Intel Z serisi en ucuz 1700 TL. Siz de o kadar farka gidecek bütçem yok diyorsanız H410 alıp geçebilirsiniz. İleride işlemci değiştirirseniz anakart da değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Anakartta önemli olan PCl 3.0 desteği ve M.2 SSD slotu olması. İnşallah memnun kalırsınız topladığınız parçalardan :).

Siz teknolojide 2015-2017 de kalmışsınız verdiğiniz fiyatlar bile yanlış.
1 M dediğiniz ne oluyor acaba? 2 SSD takılıyorsa çok güzel.

1 tane M.2 SSD. 🙂
@MaNsİoN35 Hocam tartışma için teşekkürler. Herkes her konuda aynı görüşte olmayabilir ve medeni insanlar normal bir şekilde tartışabilirler. Hepimiz başkalarına yardımcı olmaya ya da kendimiz için yardım almaya geliyoruz buraya. Sağlıcakla kalın :).

Dostum tartışma değil gerçekten Vengeance ve Ballistix kıyaslıyoruz çok daha mantıklı Ballistix.
Düzgün Tartışma mesela Corsair Vengeance RGB Pro ve Crucial Ballistix'i karşılaştırırsın işte o gerçek bir çekişmedir. 😀

Ayrıca M.2 SSD'ler 7000MBPS varan hızlara çıkanlar bulunmakta. M.2 NVMe SSD rehberim var inceleyebilirsiniz.

PCI 3.0 eski kaldı fakat hala güncelliğini koruyor.

Ayrıca Z serisi anakartlar Z590 yani son çıkan bile 1500TL MSI var. Z490'lar 1300TL'lere kadar düşebiliyor.

Siz teknolojide 2015-2017 de kalmışsınız verdiğiniz fiyatlar bile yanlış.

1 tane M.2 SSD. 🙂

Dostum tartışma değil gerçekten Vengeance ve Ballistix kıyaslıyoruz çok daha mantıklı Ballistix.
Düzgün Tartışma mesela Corsair Vengeance RGB Pro ve Crucial Ballistix'i karşılaştırırsın işte o gerçek bir çekişmedir. 😀

Ayrıca M.2 SSD'ler 7000MBPS varan hızlara çıkanlar bulunmakta. M.2 NVMe SSD rehberim var inceleyebilirsiniz.

PCI 3.0 eski kaldı fakat hala güncelliğini koruyor.

Ayrıca Z serisi anakartlar Z590 yani son çıkan bile 1500TL MSI var. Z490'lar 1300TL'lere kadar düşebiliyor.
Z590 Msi 1599 yani 1600tl. Z490 a gelirsek ASrock marka bir anakart var 1300 civarında. Genel fiyat olarak 1500 ve üstü o kartlar da. Bu fiyatlar bile pahalı. Kaldı ki düzgün Vram soğutuculu bir model almayı düşünürseniz dediğim fiyatlara geliyor. Ortalama bir sistem toplayacak biri için pahalı parçalar.

M2 Ssd konusuna gelirsek ben genel olarak ortalama fiyatlı bir M2 den bahsediyorum. 500gb 2100/1700 değerlerinde bir M2 şuan 500tl civarında. En performanslısı çok daha pahalı olacağından yazmadım. Bütçe kaygısı olmadan sistem toplayan birine tabii ki önerilebilir öyle parçalar ancak siz fiyat konusunda biraz daha dikkatli tavsiye verin derim.

Söylediğiniz anakartlar cidden benim için fazla pahalı, zaten 12. nesil işlemciler için bu söylediğiniz anakartların soketleri uymuyor sanırım, 12. nesil işlemciler çıktığı zaman yine bir anakart almam gerekiyorsa zaten Z serisi almama da gerek yok, çünkü bundan yıllar sonra tekrar yükseltme ihtiyacı duyduğum zaman, şimdi alacağım 10. nesil (10400F) işlemci üzerine yükseltme yaparken 11. nesil bir işlemci almam mantıklı olmayacağına göre, gerçekten o farka almaya değer bir işlemci olması açısından 12. nesil bir işlemci alırım. Bu da zaten henüz bu anakartlarda benim anladığım kadarı ile yok. Bu yüzden de H410 zaten işimi görüyor, dediğim gibi yükseltmek isteyeceğim gün geldiği zaman, 10'dan 11. nesle yükseltmek yerine 12 yapmayı tercih ederim ki fark olsun :).

Not: @Akif Okaner @Mansion Sizce Corsair Vengeance RGB Pro mu, Crucial Ballistix mi? Ballistix 100 TL daha ucuz, Vengeance RGB Pro daha pahalı, farkları nelerdir bu iki RAM'lerin?

Son düzenleme:
Söylediğiniz anakartlar cidden benim için fazla pahalı, zaten 12. nesil işlemciler için bu söylediğiniz anakartların soketleri uymuyor sanırım, 12. nesil işlemciler çıktığı zaman yine bir anakart almam gerekiyorsa zaten Z serisi almama da gerek yok, çünkü bundan yıllar sonra tekrar yükseltme ihtiyacı duyduğum zaman, şimdi alacağım 10. nesil (10400F) işlemci üzerine yükseltme yaparken 11. nesil bir işlemci almam mantıklı olmayacağına göre, gerçekten o farka almaya değer bir işlemci olması açısından 12. nesil bir işlemci alırım. Bu da zaten henüz bu anakartlarda benim anladığım kadarı ile yok. Bu yüzden de H410 zaten işimi görüyor, dediğim gibi yükseltmek isteyeceğim gün geldiği zaman, 10'dan 11. nesle yükseltmek yerine 12 yapmayı tercih ederim ki fark olsun :).

Bencede.

Z590 MSI 1599 yani 1600TL. Z490'a gelirsek ASRock marka bir anakart var 1300 civarında. Genel fiyat olarak 1500 ve üstü o kartlar da. Bu fiyatlar bile pahalı. Kaldı ki düzgün VRAM soğutuculu bir model almayı düşünürseniz dediğim fiyatlara geliyor. Ortalama bir sistem toplayacak biri için pahalı parçalar.

M.2 SSD konusuna gelirsek ben genel olarak ortalama fiyatlı bir M.2'den bahsediyorum. 500GB 2100/1700 değerlerinde bir M.2 şu an 500TL civarında. En performanslısı çok daha pahalı olacağından yazmadım. Bütçe kaygısı olmadan sistem toplayan birine tabii ki önerilebilir öyle parçalar ancak siz fiyat konusunda biraz daha dikkatli tavsiye verin derim.

Hangi siteden baktığını merak ettim doğrusu Z590 MSI genelde 1500TL ve sen üstteki yazında en az 1700TL olduğunu yazdın şimdi farklı bir şey diyorsun. Ayrıca X serisi anakartları da 1000TL demişsin 1000TL'ye bul bende alayım

PCI Express'te 3.0 önermişsin 5.0 çıkmak üzere sen düşün. 🙂 fakat 3.0 yetecektir.

Konu bitti ise @loneytunes kapanabilir mi?

Bencede.

Hangi siteden baktığını merak ettim doğrusu Z590 MSI genelde 1500TL ve sen üstteki yazında en az 1700TL olduğunu yazdın şimdi farklı bir şey diyorsun. Ayrıca X serisi anakartları da 1000TL demişsin 1000TL'ye bul bende alayım

PCI Express'te 3.0 önermişsin 5.0 çıkmak üzere sen düşün. 🙂 fakat 3.0 yetecektir.

Konu bitti ise @loneytunes kapanabilir mi?
Siz söylediğiniz fiyatlardaki linki atın ben de atarım. Farazi konuşmayalım. PCl 5.0 çıksa ne olur. Ortalama bir sistem için gerek mi var? Siz de söylemişsiniz yeterli diye. Ben en yeni teknolojileri değil f/p olarak en işe yarayabilecekleri yazmaya çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı