İ5 10600 CPU 92 derece oluyor

Orwin

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ben bilgisayarımı Temmuz ayında Vatan Bilgisayar'dan topladım, işlemcim i5 10600 Stok fan GTA V'de 92 derece Valorant'ta 87 derece görüyor ne yapmam gerek?

Arkadaşlar merhaba ben bilgisayarımı Temmuz ayında Vatan Bilgisayar'dan topladım, işlemcim i5 10600 Stok fan GTA V'de 92 derece Valorant'ta 87 derece görüyor ne yapmam gerek?

Sorun stok fanda galiba. Termal macun yenileyebilirsin. Geçici çözüm olarak FPS sabitleyebilirsin. Kasanın modelini atabilir misin?

Sorun stok fanda galiba. Termal macun yenileyebilirsin. Geçici çözüm olarak FPS sabitleyebilirsin. Kasanın modelini atabilir misin?
Kasa frisby model tam modeli bilmiyorum

Kule tipi soğutucu alman gerek. Forumda SE214XT önerilir. 120mm kule tipi soğutucular stok soğutuculara göre hem daha sessiz hem daha serin çalışırlar.
Bütçem yok şuan...
Alana kadar sıkıntı çıkarır mı?

Kasa modeli de önemli. Hava sirkülasyonu ve havalandırması açısından. Bütçeniz yoksa FPS sabitleyin hocam. Havalar da aşırı sıcak onun da etkisi oluyor. Laptopta sıcak havada 90 derece ekran kartı oluyor. Soğuk havada 78 79 aralığında.

Alana kadar sıkıntı çıkarır mı?

Hayır sıkıntı çıkartmaz. İşlemcin belirli bir sıcaklığın üstüne çıkarsa (bu işlemciden işlemciye değişiyor) throttle yaparak performansı kısar ve serinlemeye çalışır. Şu anda tek sıkıntı işlemci fanının sesli çalışması olur. Bilgisayarını daha yeni toplamışsın termal macunu yenilemesi de önerecektim ama bilemiyorum elinde varsa dene istersen şansını.

Hayır sıkıntı çıkartmaz. İşlemcin belirli bir sıcaklığın üstüne çıkarsa (bu işlemciden işlemciye değişiyor) throttle yaparak performansı kısar ve serinlemeye çalışır. Şu anda tek sıkıntı işlemci fanının sesli çalışması olur. Bilgisayarını daha yeni toplamışsın termal macunu yenilemesi de önerecektim ama bilemiyorum elinde varsa dene istersen şansını.
Vatan bilgisayar toplarken termal macun sıkıyordur herhalde.

Kasa modeli de önemli. Hava sirkülasyonu ve havalandırması açısından. Bütçeniz yoksa FPS sabitleyin hocam. Havalar da aşırı sıcak onun da etkisi oluyor. Laptopta sıcak havada 90 derece ekran kartı oluyor. Soğuk havada 78 79 aralığında.
Monitör 200 HZ 200FPS olarak mı oynayayım.

FPS rekabetçi oyunlar hariç (Valorant, CS gibi) 200FPS oynamanıza gerek yok gözünüze güzel gelen uygun en düşük FPS'te sabitleyebilirsin.

144 falan filan yapabilirim yani Valorant'ta? Bu düşürür mü sıcaklığı bir de grafikleri düşürünce CPU daha çok ısınıyor yükseğe çekince GPU'ya yükleniyor daha çok nasıl yapayım.

Valorant işlemci odaklı bir oyun. Göz zevkinize göre çok yüksek olmayan FPS'de oynayın. Rekabetçide iddianız yoksa 60 veya 120 ayarlayın. Ama 60 ayarlarsanız PC çok daha serin çalışır.

Geri
Yukarı