Çözüldü i5-1135G7 şarjdayken 0.19 GHz sabitleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bnebatu

Decapat
Daha fazla  
RAM
8 GB
SSD veya HDD modeli
SDD
Ekran kartı
MX-350
İşlemci
I5-1135G7 2.4GHz
merhaba, iyi sistem gerektiren oyunları (gta V gibi) laptobum kaldırmasına rağmen şarjdayken 20-25dk geçtikten sonra(tahminen 80 dereceyi geçmiyor) 0.19GHz'ye sabitliyor. Lakin şarjda değilken ne kadar sıcak olsa bile herhangi bir sorun yok, düşük sistem isteyen oyunlarda (roblox, minecraft gibi) şarjdayken 0.19GHz'ye düşmüyor rahatca oynayabiliyorum. genelde 4 GHz civarlarında çalışıyor (overclock vs. yapmadım 2.4GHz olmasına rağmen neden böyle bilmiyorum). Ayrıca soğutma moduna (lenovo özelliği FN+Q yapınca mod değişiyor. Yüksek performans, akıllı soğutma ve pil modu var. Pil modunda hiç oynatmayacak kadar kasıyor. Akıllı soğutma ve yüksek performans arasında bir fps farkı görmedim ama akıllı soğutmada fanlar daha sessiz çalışıyor ve laptop geç ısınıyor) aldığımda 10 dk gibi bir süre uzatıyor 0.19GHz sabitlenmesini. Tahminim thermal throttle oluyor fakat neden sadece şarjdayken oluyor bunu bilmiyorum ve laptobu ilk aldığım zamanlar böyle bir sorun olmuyordu(alalı 1 yıl olmamıştır ama yakındır muhtemelen). Nasıl çözerim yardım ederseniz sevinirim

Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba, iyi sistem gerektiren oyunları (GTA V gibi) laptopum kaldırmasına rağmen şarjdayken 20-25dk geçtikten sonra(tahminen 80 dereceyi geçmiyor) 0.19GHz'ye sabitliyor. Lakin şarjda değilken ne kadar sıcak olsa bile herhangi bir sorun yok, düşük sistem isteyen oyunlarda (Roblox, Minecraft gibi) şarjdayken 0.19GHz'ye düşmüyor rahatça oynayabiliyorum. Genelde 4 GHz civarlarında çalışıyor (overclock vs. yapmadım 2.4GHz olmasına rağmen neden böyle bilmiyorum). Ayrıca soğutma moduna (Lenovo özelliği FN+Q yapınca mod değişiyor. Yüksek performans, akıllı soğutma ve pil modu var. Pil modunda hiç oynatmayacak kadar kasıyor. Akıllı soğutma ve yüksek performans arasında bir FPS farkı görmedim ama akıllı soğutmada fanlar daha sessiz çalışıyor ve laptop geç ısınıyor) aldığımda 10 dk gibi bir süre uzatıyor 0.19GHz sabitlenmesini. Tahminim thermal throttle oluyor fakat neden sadece şarjdayken oluyor bunu bilmiyorum ve laptopu ilk aldığım zamanlar böyle bir sorun olmuyordu(alalı 1 yıl olmamıştır ama yakındır muhtemelen). Nasıl çözerim ?

Windows güç planı ayarlarından plan ayarlarını değiştire tıklayın. İşlemci güç yönetiminden pilde ve prizdeki değerleri 90 olarak girin. Bu işlem GHz sabitlemeye yarıyor. Sorunun nedenini bilmiyorum. Ama bunu yaptıktan sonra 0,19 GHz'leri görmezsiniz. Çok ısınmadığı sürece tabii.
Tahminim thermal throttle oluyor
Tahmin değil de uygulama ile kontrol et önce. Şarjdayken harici ekran kartını da kullandığı için ve soğutma kanalları laptoplarda aynı olduğu için daha çok ısınıyor olabilir ama bence sorun bu değil gibi. Yine de bi kaç derece kontrol edin önce.

Tahmin değil de uygulama ile kontrol et önce. Şarjdayken harici ekran kartını da kullandığı için ve soğutma kanalları laptoplarda aynı olduğu için daha çok ısınıyor olabilir ama bence sorun bu değil gibi. Yine de bi kaç derece kontrol edin önce.
Okuldan geldiğim zaman bakacağım

Merhaba, iyi sistem gerektiren oyunları (GTA V gibi) laptopum kaldırmasına rağmen şarjdayken 20-25dk geçtikten sonra(tahminen 80 dereceyi geçmiyor) 0.19GHz'ye sabitliyor. Lakin şarjda değilken ne kadar sıcak olsa bile herhangi bir sorun yok, düşük sistem isteyen oyunlarda (Roblox, Minecraft gibi) şarjdayken 0.19GHz'ye düşmüyor rahatça oynayabiliyorum. Genelde 4 GHz civarlarında çalışıyor (overclock vs. yapmadım 2.4GHz olmasına rağmen neden böyle bilmiyorum). Ayrıca soğutma moduna (Lenovo özelliği FN+Q yapınca mod değişiyor. Yüksek performans, akıllı soğutma ve pil modu var. Pil modunda hiç oynatmayacak kadar kasıyor. Akıllı soğutma ve yüksek performans arasında bir FPS farkı görmedim ama akıllı soğutmada fanlar daha sessiz çalışıyor ve laptop geç ısınıyor) aldığımda 10 dk gibi bir süre uzatıyor 0.19GHz sabitlenmesini. Tahminim thermal throttle oluyor fakat neden sadece şarjdayken oluyor bunu bilmiyorum ve laptopu ilk aldığım zamanlar böyle bir sorun olmuyordu(alalı 1 yıl olmamıştır ama yakındır muhtemelen). Nasıl çözerim ?

Windows güç planı ayarlarından plan ayarlarını değiştire tıklayın. İşlemci güç yönetiminden pilde ve prizdeki değerleri 90 olarak girin. Bu işlem GHz sabitlemeye yarıyor. Sorunun nedenini bilmiyorum. Ama bunu yaptıktan sonra 0,19 GHz'leri görmezsiniz. Çok ısınmadığı sürece tabii.

Çözüm
Sıcaklık sorunu yoksa ben de bunu diyecektim. Durduk yere, oradaki işlemci kullanım değeri ayarım 100 olmasına rağmen bende de taban hızına sabitlemişti. Orayı değiştirince düzelmişti. ama 0.19 değeri de çok saçma bir değer, taban hız desen değil.

bende öyle bir kısım yok resim_2023-12-20_150601062.png

Çözemedim ama yinede ilginiz için teşekkürler

merhaba tekrardan geçen günlerde windows 11'e geçmiştim ve geçince birkaç ayar geldi güç moduna, sizin dediğiniz gibi pilde ve prizdeki değerleri 90 yaptım ve sorunum çözüldü çok teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı