i5 1135G7'li sistem Windows 11 için ideal mi?

Windows 10'un temalı hâli gibi olan Windows 11'in performans mevzusunu fazla kafaya takmaya gerek yok. Windows 10'daki performansınız ile Windows 11'de elde edeceğiniz performans hemen hemen aynı olacaktır.

Bir denemekte fayda var hocam haberlerde Windows 11'in çok fazla yapay zeka çalışmaları olduğunu gördüm. Bir de 8 GB RAM sıkıntı yaratır mı Windows 11'de. Bazıları 8 GB RAM sistemler geçmesin diyor Windows 11'e doğru mu?

Windows 11 için 8 GB RAM uygunludur. Fakat 16 GB RAM kullanmanızı tavsiye ederim.

Windows 10'un temalı hâli gibi olan Windows 11'in performans mevzusunu fazla kafaya takmaya gerek yok. Windows 10'daki performansınız ile Windows 11'de elde edeceğiniz performans hemen hemen aynı olacaktır.

Hocam peki sorun yaratır mı tek kanal 8 GB RAM başlıkta belirttiğim gibi. Eğer sorun yaratmazsa USB'ye Windows 11 atıp geçmeyi planlıyorum.

Windows 11 için 8 GB RAM uygunludur. Fakat 16 GB RAM kullanmanızı tavsiye ederim.

Yazın detaylı temizlettireceğim cihazı o zaman RAM takviyesi yaparım hocam. Şu anlık bir sorun oluşturmaz yani 8 GB RAM W11 ile.

Hocam peki sorun yaratır mı tek kanal 8 GB RAM başlıkta belirttiğim gibi? Eğer sorun yaratmazsa USB'ye Windows 11 atıp geçmeyi planlıyorum.
RAM kaynaklı sorun olmayacaktır. DDR2 sistemde bile çalıştırmıştım Windows 11'i. Tek kanal bellek kullanmak işletim sistemi performansında pek fark yaratmıyor.

Bir denemekte fayda var hocam haberlerde Windows 11'in çok fazla yapay zeka çalışmaları olduğunu gördüm. Bir de 8 GB RAM sıkıntı yaratır mı Windows 11'de. Bazıları 8 GB RAM sistemler geçmesin diyor Windows 11'e doğru mu?

Çok yüksek RAM isteyen uygulamalarınız çalışırken kapanabilir. Örneğin video edit programları gibi size tavsiyem RAM yükseltmesi yapıp 8+8 Dual channel RAM yapıp öyle geçmeniz zaten günümüz şartlarında RAM artık temel 8 GB oldu.

Çok yüksek RAM isteyen uygulamalarınız çalışırken kapanabilir. Örneğin video edit programları gibi size tavsiyem RAM yükseltmesi yapıp 8+8 Dual channel RAM yapıp öyle geçmeniz zaten günümüz şartlarında RAM artık temel 8 GB oldu.

Video edit ve render gibi şeylerle az uğraşıyorum hocam. Boş vakitlerde AutoCAD gibi mühendislik uygulamalarımda işim oluyor onlarda sıkıntı çıkarmaz bence. 3A oyun oynamıyorum zaten ondan oynadığım oyunlar için yeterli geliyor 8 GB RAM. Ama ileriki zamanlarda 16 yapacağım RAM'lerimi.

Video edit ve render gibi şeylerle az uğraşıyorum hocam. Boş vakitlerde AutoCAD gibi mühendislik uygulamalarımda işim oluyor onlarda sıkıntı çıkarmaz bence. 3A oyun oynamıyorum zaten ondan oynadığım oyunlar için yeterli geliyor 8 GB RAM. Ama ileriki zamanlarda 16 yapacağım RAM'lerimi.
Ekran görüntüsü 2024-02-12 142215.png

Bir videodan aldım görüntüyü soldaki Windows 11 ve sağdakide Windows 10'un RAM kullanım değerleri Windows 11 RAM daha az kullanılıyor.

Konuyu güncelliyorum. Geçtim Windows 11'e temiz kurulumla şu an için her şey iyi gözüküyor kasma donma vb sorunlar yok umarım stabilliğini korur sağ olun yardım ettiğiniz için.

Konuyu güncelliyorum. Geçtim Windows 11'e temiz kurulumla, şu an için her şey iyi gözüküyor, kasma donma vb. sorunlar yok. Umarım stabilliğini korur sağ olun yardım ettiğiniz için.
Tarayıcı olarak Microsoft Edge kullanmıyorsanız, Microsoft Edge'de Ayarlar > Sistem ve performans kısmından görseldeki iki ayarı kapatabilirsiniz. Arkada Edge'in RAM kullanımını azaltmış olursunuz.
1707754592875.png

Geri
Yukarı