İ5 11400 1631 TL

Intel 14 nm yongası 24 Nm'lik bir kapı genişliğine sahip transistörlere sahipken, AMD 7 Nm'nin 22 Nm'lik bir kapı genişliği vardır. Karşılaştırıldığında AMD hala transistör yoğunluğu olarak önde olsa bile çok bir fark yok. Tamamen isimlendirmeyle ve pazarlama taktiği ile alakalı bir konu.

Aynen öyle zaten. Ben rakamlara inanmadım asla. Mesela yok 8 çekirdek, yok 30 çekirdek, yalan bunlar.

Keşke cümlemi tamamen okusanız, fark olduğu aşikar fakat büyük bir fark göremedim yazdım, iki nesil arasındaki farkı bilen birisinin de eğer açıklayabiliyorsa açıklayabilir mi diye ekledim, neden tartışma oluşturma girişimindesiniz?

Sana şöyle açıklayayım 14Nm'nin sınırları zorlandı olabilicak en iyi işlemciler bunlar daha ötesi yok 14 NM için ve şu an benim için diğer 11. nesillere göre en alınabilir işlemci i5-11400F veya i5-11400 hangisi varsa, bunun 10. nesile kıyasla artısı 19 IPC çekirdek boyutu azaltırlarak tekli çekirdek performansı muazzam arttı 10. nesile göre, i5-10600K ile aralarında bir fark var yabana atılmayacak bir fark bu çoklu çekirdek performansına da yansıdı ki 10. nesil i5-10600K ile aralarında fark var, ek olarak 10. nesil i5-10400F ile aralarında ciddi bir fark var ki neredeyse yüzde 40'dan fazla ve bu fark rakibi olan R5 5600X'e yaklaşma fiyatı ile de alternatif olma yolunu gösterdi buna nazaran artık R5 3600 hangi serisi olduğu fark etmez bence alınmaz çünkü fiyatı ile i5-11400 ve getirdiği performansla dikkatleri üzerine çeken bana göre en alınabilir Intel işlemci şu an.

Benchmarklar da 10. nesil ile 11. nesil XX600K işlemciler arasında ki fark çok fazla değil yani tek fark tekli çekirdek performansında ki artış ve bu fark çoklu çekirdek performansına da yansıyor ama XX600K'lar arasında çok az bir artış var yüzde 10 gibi bir fark bu iki nesil işlemcinin arasına ise i5-11400 oturdu.

Benchmarklar, yapılan testler ve işlemcilerin genel performansına bakılınca cazip bir işlemci en azından sayılar sonuçlar bu yönde ve doğruluğuna şahsen şüphem yok.

Sonuçlar, testler bende mevcut lakin kalabalık yer kaplar diye atmadım lakin forumda diğer kullanıcıların benim yazdıklarıma ilişkin verileri, paylaşımları mevcut hepsi de benim kendi sonuçlarımı da destekler nitelikte.

Sana şöyle açıklayayım 14NM'nin sınırları zorlandı olabilicak en iyi işlemciler bunlar daha ötesi yok 14 NM için ve şu an benim için diğer 11. nesillere göre en alınabilir işlemci İ5-11400F veya İ5-11400 hangisi varsa, bunun 10. nesile kıyasla artısı 19 IPC çekirdek boyutu azaltırlarak tekli çekirdek performansı muazzam arttı 10. nesile göre, İ5-10600K ile aralarında bir fark var yabana atılmayacak bir fark bu çoklu çekirdek performansına da yansıdı ki 10. nesil İ5-10600K ile aralarında fark var, ek olarak 10. nesil İ5-10400F ile aralarında ciddi bir fark var ki neredeyse yüzde 40'dan fazla ve bu fark rakibi olan R5 5600x'e yaklaşma fiyatı ile de alternatif olma yolunu gösterdi buna nazaran artık R5 3600 hangi serisi olduğu farketmez bence alınmaz çünkü fiyatı ile İ5-11400 ve getirdiği performansla dikkatleri üzerine çeken bana göre en alınabilir Intel işlemci şu an.

Benchmarklar da 10. nesil ile 11. nesil xx600K işlemciler arasında ki fark çok fazla değil yani tek fark tekli çekirdek performansında ki artış ve bu fark çoklu çekirdek performansına da yansıyor ama xx600K'lar arasında çok az bir artış var yüzde 10 gibi bir fark bu iki nesil işlemcinin arasına ise İ5-11400 oturdu.

Benchmarklar, yapılan testler ve işlemcilerin genel performansına bakılınca cazip bir işlemci en azından sayılar sonuçlar bu yönde ve doğruluğuna şahsen şüphem yok.
Böyle bir yorum bekliyordum, anladığım kadarıyla oyunlarda pek fark olmasa da diğer alanlarda büyük fark var, teşekkürler uzun yazınız için.

Böyle bir yorum bekliyordum, anladığım kadarıyla oyunlarda pek fark olmasa da diğer alanlarda büyük fark var, teşekkürler uzun yazınız için.
Yani oyunlarda işlemciler çok ekstrem fark yaratmaz benim kendi görüşüm, elindeki ekran kartı ne ise onu alırsın 10. nesil ile 11. nesil arasında ki performans buna bağlı olarak RAM kullanımı ekstra bir artış verir ama kayda değer mi bilemiyorum.

Sana şöyle açıklayayım 14Nm'nin sınırları zorlandı olabilicak en iyi işlemciler bunlar daha ötesi yok 14 nm için ve şu an benim için diğer 11. nesillere göre en alınabilir işlemci i5-11400F veya i5-11400 hangisi varsa, bunun 10. nesile kıyasla artısı 19 ıpc çekirdek boyutu azaltırlarak tekli çekirdek performansı muazzam arttı 10. nesile göre, i5-10600K ile aralarında bir fark var yabana atılmayacak bir fark bu çoklu çekirdek performansına da yansıdı ki 10. nesil i5-10600K ile aralarında fark var, ek olarak 10. nesil i5-10400F ile aralarında ciddi bir fark var ki neredeyse yüzde 40'dan fazla ve bu fark rakibi olan R5 5600X'e yaklaşma fiyatı ile de alternatif olma yolunu gösterdi buna nazaran artık R5 3600 hangi serisi olduğu fark etmez bence alınmaz çünkü fiyatı ile i5-11400 ve getirdiği performansla dikkatleri üzerine çeken bana göre en alınabilir Intel işlemci şu an.

Benchmarklar da 10. nesil ile 11. nesil XX600K işlemciler arasında ki fark çok fazla değil yani tek fark tekli çekirdek performansında ki artış ve bu fark çoklu çekirdek performansına da yansıyor ama XX600K'lar arasında çok az bir artış var yüzde 10 gibi bir fark bu iki nesil işlemcinin arasına ise i5-11400 oturdu.

Sonuçlar, testler bende mevcut lakin kalabalık yer kaplar diye atmadım lakin forumda diğer kullanıcıların benim yazdıklarıma ilişkin verileri, paylaşımları mevcut hepsi de benim kendi sonuçlarımı da destekler nitelikte.

11600k bile alınabilir. OC yapınca performans deliriyor. Isınıyor falan boş takıyorsun normal derece bir soğutma bakıyorsun keyfine.
Yani oyunlarda işlemciler çok ekstrem fark yaratmaz benim kendi görüşüm, elindeki ekran kartı ne ise onu alırsın 10. nesil ile 11. nesil arasında ki performans buna bağlı olarak RAM kullanımı ekstra bir artış verir ama kayda değer mi bilemiyorum.

Darboğaz olmadıkça öyle yani.

Darboğaz olmadığı sürece hiçbir fark olmaz. En fazla 2 - 3 FPS.

11600k bile alınabilir. OC yapınca performans deliriyor. Isınıyor falan boş takıyorsun normal derece bir soğutma bakıyorsun keyfine.
Intel için güvenli voltaj 1.35 derler genelde bunun üzerine pek destekler nitelikte veri bulamadım ama çoğu forumda 1.35 demişler, bunu destekleyen bir diğer unsur da kullanıcıların genelde hep 1.35 volt ile overclock yapıyor olmaları, 10. nesil İ5-10600K 1.20 volt kullanır iken overclock ile maksimum 1.35 volt ile 5 GHz olabiliyor 0.1 GHz üstü veya altı duruma göre değişir, 11. nesil İ5-11600K ise stok voltajı stok frekansı için 1.28-1.30 aralığında yani overclock için çok az bir voltaj aralığı var ve testlerde maksimum 0.2-0.3 GHz artırılabilmiş 1.35 volt ile, ek olarak ikisininde 14 NM olduğu yani hemen hemen aynı işlemciler olduğunu da düşünebiliriz bence, 10. ve 11. nesil'in aralarında ki farka bakınca bilemiyorum pek değer olduğunu düşünmüyorum çünkü Z serisi anakart ve soğutucu gibi unsurlar da göz önüne alındığında alınacak performansı da göz önüne alırsan ne kadar değer bilemiyorum.

Intel için güvenli voltaj 1.35 derler genelde bunun üzerine pek destekler nitelikte veri bulamadım ama çoğu forumda 1.35 demişler, bunu destekleyen bir diğer unsur da kullanıcıların genelde hep 1.35 Volt ile overclock yapıyor olmaları, 10. nesil i5-10600K 1.20 Volt kullanır iken overclock ile maksimum 1.35 Volt ile 5 GHz olabiliyor 0.1 GHz üstü veya altı duruma göre değişir, 11. nesil i5-11600K ise stok voltajı stok frekansı için 1.28-1.30 aralığında yani overclock için çok az bir voltaj aralığı var ve testlerde maksimum 0.2-0.3 GHz artırılabilmiş 1.35 Volt ile, ek olarak ikisininde 14 nm olduğu yani hemen hemen aynı işlemciler olduğunu da düşünebiliriz bence, 10. ve 11. Nesil'in aralarında ki farka bakınca bilemiyorum pek değer olduğunu düşünmüyorum çünkü Z serisi anakart ve soğutucu gibi unsurlar da göz önüne alındığında alınacak performansı da göz önüne alırsan ne kadar değer bilemiyorum.

10600k böyle değildi bu forumda bir arkadaş böyle şeylerle 5.1 yaptı.
Derecelere yüksekti ama CPU-Z testinde sistem kapanmadan sonuç veriyordu. Sonuçlar inanılmazdı, ortada i9 10900K (stok) gibi bir işlemci kalmamıştı.
83-85 derece.

Geri
Yukarı