Çözüldü i5 11400F işlemci oyunlarda düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emma Stone

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
İşlemcim i5 11400F. Örnek verirsek Fortnite oyununa girdim. Bir yakınım ile aynı ayarları yaptım. Onda da 5600X var. Benzer işlemciler bildiğiniz üzere. Fakat ben 80-150FPS arası alırken o 200-250FPS alıyor. Nedeni nedir? İşlemcim stok soğutucu da çalışmakta. RAM frekansı 2900MHz. Not: Grafik düşük ayarda.
@Recep Baltaş

Çözüm
@Sir Benjamin Test bitti. Sorun çözüldü. Sadece şu grafikleri destansı yapıp diğer her şeyi kapatınca ekran kartı tam frekans verdi. Minimum 1600MHz değerine düştü. Ortalama 2400-2600. En düşük ayarlar sadece görüş uzaklığı destansı şekilde, birde her şey destansı şeklinde teste soktum. Aşağıya fotoğraf bırakıyorum. Elle grafik düşük olsa bile ekran kartının frekansının +2000MHz değerinde çalışmasını nasıl sağlayabilirim? En düşük grafikli oyun görselini benden kaynaklı yükleyemedim ama ekran kartı 1000MHz civarında geziyor, bu bilgiyi versem yeterli sanırım.
@Okan17 konu sahibinin masaüstü bir sistemi var, mobil sürümde görünmeyen imzadaki sistem. Monster ile alakalı bir durum yok.

İşlemci frekansına ve ısılara bakmak gerek. İşlemci temel frekansta çalışıyor yüksek ihtimalle.

BIOS üzerinden Base Frequency Boost ayarını yüksek W'a ayarlamak gerekecek büyük ihtimalle. Soğutma tarafında sorun olabilir stok soğutucu ile.

Son düzenleme:
@Emma Stone chipset sürücüsünü güzelce kurmuştun, ekran kartı sürücüsünü de kurdun. RAM'lerin olması gerektiği hızda çalışıyor öyle dedin. Windows'u etkinleştirip güncellemiş miydin yapmadıysa ilk onu yap şimdi. Sonrasında MSI Afterburner ile sıcaklıklara bakacağız işlemci fanı tam oturmaz thermal throttle'ın dibine vurur ne olur ne olmaz.

Bundan sonrasında pek bir şey kalmıyor sanıyorum. 11400F veya bu nesillerde Intel kullananların bir performans ayarı vb. var mı ona bakmak gerekir.

@Emma Stone chipset sürücüsünü güzelce kurmuştun, ekran kartı sürücüsünü de kurdun. RAM'lerin olması gerektiği hızda çalışıyor öyle dedin. Windows'u etkinleştirip güncellemiş miydin yapmadıysa ilk onu yap şimdi. Sonrasında MSI Afterburner ile sıcaklıklara bakacağız işlemci fanı tam oturmaz thermal throttle'ın dibine vurur ne olur ne olmaz.

Bundan sonrasında pek bir şey kalmıyor sanıyorum. 11400F veya bu nesillerde Intel kullananların bir performans ayarı vb. var mı ona bakmak gerekir.
Windows etkinleştirip güncellemek o kadar fark yaratıyor mu şahsen beraber test ettik konu sahibi ile fps farkı çok açıktı

@rrwrld FPS'e fark edecek durumlar yaşanabilir, önemli olan sistemi yazılımsal ve donanımsal olarak eksiksiz hale getirmek. Ne kadar seçeneği elersek o kadar iyi. Beraber test ediyorsanız kendisine de söylemiştim God of War, RDR2, Cyberpunk 2077 gibi tüm yükü ekran kartına fırlatacağınız AAA oyunlarda da test yapabilirsiniz, iyi olur.

@rrwrld FPS'e fark edecek durumlar yaşanabilir, önemli olan sistemi yazılımsal ve donanımsal olarak eksiksiz hale getirmek. Ne kadar seçeneği elersek o kadar iyi. Beraber test ediyorsanız kendisine de söylemiştim God of War, RDR2, Cyberpunk 2077 gibi tüm yükü ekran kartına fırlatacağınız AAA oyunlarda da test yapabilirsiniz, iyi olur.

Şu an o oyunlar yok ikimizdede ama yakın zamanda GTA 5 test edebiliriz.

@rrwrld tamamdır. O her ihtimale karşı Furmark indirip "full screen" seçtikten sonra sağ altta "Preset:1080 (FHD)" tıklayıp test yapsın. 60 saniye sonra otomatik bitiyor buraya sonucu atar. Ekran kartının durumunu öğrenmek için ne olur ne olmaz. @Emma Stone

Screenshot_3.png

O test bittiğinde böyle bir ekran çıkar karşına. Sıcaklık ve FPS değerlerini benimkiyle karşılaştırırsın anormal bir farklılık yoksa kartın güzel çalışıyor demektir.

Eki Görüntüle 1304665
Hocam ayrıca oyunda işlemcilerde ki değerlere de baktığımda i5 11400f, 3.4Ghz'de çalışıyor maksimum. Nedeni stok soğutucunun tam olarak soğutmaması ve işlemcinin tam olarak performansını sergileyememesi tahminimce. 5600x ise 4.4Ghz'i gördü. Bu da etken olabilir. Arada 1Ghz fark oluşuyor. Yarın testi yaptığım zaman ekran kartında sıkıntı olup olmadığı ortaya çıkacak. Bu da bir neden olabilir diye belirteyim.

Son düzenleme:
Hocam ayrıca oyunda işlemcilerde ki değelere de baktığımda i5 11400F, 3.4GHz'de çalışıyor maksimum. 5600X ise 4.4GHz'i gördü. Bu da etken olabilir. Arada 1GHz fark oluşuyor. Yarın testi yaptığım zaman ekran kartında sıkıntı olup olmadığı ortaya çıkacak zaten de bu da bir neden olabilir diye belirtmek istedim.

Yarın gta da test yapalım

Son düzenleme:

Geri
Yukarı