i5 11400F işlemcinin frekansı nasıl artırılır?

Hocam CPU ratio modu Auto'dan all cores olarak seçince her çekirdeği 4.3 GHz olarak ayarlıyor yük altında sorunsuz 4.3 GHz olarak çalışıyor. Ancak asıl sorun Auto modda 43 olarak gösterip (4.3 GHz) maximum 3.5 GHz olarak çalışmasıydı. Artık anakart kendimi ayarlıyor ya da bir sıkıntı mı var bilemedim. Ben sistemi hazır olarak GameGaraj'dan aldım. Testlerde gördüğüm kadarıyla işlemci 4.3 GHz olarak çalıştığında ısınma problemi vardı. Sıvı soğutma ya da kule tipi bir soğutucu şart diyorlardı.
Anladım, teşekkürler. Yakında kule tipi bir soğutucu alacağım. Hatta sana da bir önerim olsun.

Anladım, teşekkürler. Yakında kule tipi bir soğutucu alacağım. Hatta sana da bir önerim olsun.
Asıl ben teşekkür ederim.

i5 11400F'un kurbani olduk ne lanet bir seymis bende sorunu anlamadim buyuk ihtimal sorun stok sogutucu.

i5 11400F'un kurbani olduk ne lanet bir seymis bende sorunu anlamadim buyuk ihtimal sorun stok sogutucu.
Sende performans eksikliği var mı? Bende var. Örnek verirsem CS:GO, Fortnite gibi rekabetçi oyunlar. CS:GO'da 300-350 almam lazım iken 180-200 alıyorum. Fortnite'da ekran kartım ile ilgili bir sıkıntı var. Frekansı bir anda en diplere iniyor. Valorantta en az 400 ve üstü almam gerekirken 300 alıyorum. Hikayeli oyunlarda bu pek yok mesela.
Not: Ekran kartım 6600 XT.

Sende performans eksikliği var mı? Bende var. Örnek verirsem CS:GO, Fortnite gibi rekabetçi oyunlar. CS:GO'da 300-350 almam lazım iken 180-200 alıyorum. Fortnite'da ekran kartım ile ilgili bir sıkıntı var. Frekansı bir anda en diplere iniyor. Valorantta en az 400 ve üstü almam gerekirken 300 alıyorum. Hikayeli oyunlarda bu pek yok mesela.
Not: Ekran kartım 6600 XT.
Var ama 8GB RAM var bende ve Stok soğutucu çıkarmıştım macun süremedim ben ondan olduğunu düşünüyorum, id cooling se 224 xt acayip pahalılanmış satın alıcaktım ama snowman t6 daha mantıklı gibi.

Kurban olunacak bir durum yok. Genelde stok soğutucular çoğu işlemci için yetersiz yoksa gayet güzel bir işlemci kendimde kullanıyorum. Tabii ki sıvı soğutma şart tam performansı alman için. BCLK overclock yaparsan performans olarak dengin bir anda 5600 ve 5600X serileri olabilir. Fakat bunun için güzel bir soğutma şart.

Geri
Yukarı