i5 11400F işlemcinin frekansı nasıl artırılır?

Ceyhuncan

Hectopat
Arkadaşlar iyi akşamlar. GameGaraj üzerinden bir sistem aldım. İçinde RTX 3060 var. Başlıkta da yazdığım üzere işlemci yük altında 3.4 GHz civarında çalışıyor ve maksimum 50-55 derece arasında geziyor. Frekansını nasıl arttırabilirim ?

Anakart

Biostar H510MH/E 2.0 Intel H510 64 GB DDR4 3200 MHz S+V+GL LGA 1200 mATX​

Son düzenleme:
Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle
Gelişmiş güç ayarlarını değiştir> Yüksek performans etkin 'olarak seçin.

Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan ayarlarını düzenle.
Gelişmiş güç ayarlarını değiştir> yüksek performans etkin 'olarak seçin.

Hocam onu açtığımda boştayken bile 3.4 GHz ile çalışıyordu o yüzden dengeli moda almıştım. Acaba oyun oynarken 3.4 üstüne çıkar mı yoksa sabitmi kalır?
Intel Turbo Boost açık değilse aç. Nasıl açıldığına dair tam bilgim yok. BIOS'a göz at.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki gibi biostan işlemcinin çektiği gücümü arttıracağım ?

Son düzenleme:
Hocam onu açtığımda boştayken bile 3.4 GHz ile çalışıyordu o yüzden dengeli moda almıştım. Acaba oyun oynarken 3.4 üstüne çıkar mı yoksa sabitmi kalır?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki gibi biostan işlemcinin çektiği gücümü arttıracağım ?
Hayir bu degil.
Direkt intel turbo boost ayari olmasi lazim.

Maalesef bilmiyorum hocam. Intel kullanmadigim icin. YouTube videolari yok mu?

Var ama dediğiniz gibi Intel Turbo Boost ayarını göremedim. BIOS'tan Tweak ayarlarına girip yapıyorlardı. Bende çok anlamadığım için konuyu buraya açtım. Ratio oranı var acaba onu %100 yaptığımızda mı 4300 MHz frekansına ulaşıyoruz tam çözemedim.

Dosya Ekleri

• IMG_20220212_195241.jpg
    IMG_20220212_195241.jpg
    191,7 KB · Görüntüleme: 166
@Ceyhuncan çözebildiniz mi sorunu?

Hocam CPU ratio modu Auto'dan all cores olarak seçince her çekirdeği 4.3 GHz olarak ayarlıyor yük altında sorunsuz 4.3 GHz olarak çalışıyor. Ancak asıl sorun Auto modda 43 olarak gösterip (4.3 GHz) maximum 3.5 GHz olarak çalışmasıydı. Artık anakart kendimi ayarlıyor ya da bir sıkıntı mı var bilemedim. Ben sistemi hazır olarak GameGaraj'dan aldım. Testlerde gördüğüm kadarıyla işlemci 4.3 GHz olarak çalıştığında ısınma problemi vardı. Sıvı soğutma ya da kule tipi bir soğutucu şart diyorlardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı