Çözüldü i5 11400F oyunda 100 derece

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

drelzem

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen gün RTX 3050, i5 11400F hazır sistem aldım. Far Cry 6'yı denemek için oyunu açtığımda, ilginç bir şekilde CPU sıcaklık 100 derece ile başlıyor. Sistemi GameGaraj'dan aldım, sadece ekran kartını ben taktım. İşlemcide stok fan var ama direk 100 derece ile başlaması anormal değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
99 kesinlikle fazla. Soğutucu iyi oturmamış. Benim testlerde en fazla ~90 gördüm, o da kısa süreliğine. Dört ayak da iyi oturmuş mu bak.

Videoda özellikle bundan bahsettim

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemin linkini rica edebilir miyim?

Stok fanda bir temassızlık var gibi, elinle soğutucuyu bi' kontrol eder misin?

Bilgisayar takılırken ciddi bir hata yapılmış. Ya termal macun yok veya çok yetersiz, ya da fan dönmüyordur veya soğutucu çok kötü takılmıştır. Bilen birisi komple söküp yeniden takması gerekir.

Stok fandaki koruma etiketini çıkarmayı unutmuş olabilirler.

Fan iyi takılmamış olabilir termal macun fabrika çıkışı fana sürülü olarak geliyor diye biliyorum elinizle kontrol etmenizi tavsiye ederim.

İşlemci de stok fan var sorunun özü bu aslında.

Arkadaşlar sistem alırken araştırmadan direk balıklama atlayıp mı alıyorsunuz anlamıyorum. Yine söyleyeyim 11400F çok güç çeken dolayısıyla ısınan bir işlemci. Hazır sistem olarak satılan sistemlerde üreticiler bu gibi detayları önemsemiyorlar direk kutudan çıkan soğutucu ile montajlayıp gönderiyorlar. 11400F gerçek hızında uzun süre stabil problemsiz kullanmak istiyorsanız:

1. Kaslı bir anakart (VRM kısımları iyi soğutulan)
  2. Sağlam bir Kule tipi soğutucu veya 120 mm sıvı soğutucu
  3. Hava Akışı iyi bir kasa şart

Senin sorununa gelecek olursak; stok soğutucu bile olsa o dereceleri görmemesi lazım. Soğutucu oturmamış olabilir. Kasayı aç kontrol et bakalım soğutucunun plastik tırnakları diğer taraftan çıkmış mı?

Yerinde olsa 400 TL'ye kule tipi soğutucu alır kullanırım en azından bir süre götürür. Stok Soğutucu bu işlemcinin yanına laf olsun diye konulmuş. Intel'in yerinde olsa o maliyete girişmezdim bile. Kutunun üstüne Ekran kartı ve Kule tipi soğutucu gereklidir deyip satardım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kule tipi soğutucu lazım hocam stok soğutucular artık soğutamıyor. Termal macunlarında kaliteli olması lazım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…