i5 11400F sistem 4x8 RAM'e yükseltilir mi?

red.dawn

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Anakart
Asus Rog Strix B560-e Gaming Wifi
İşlemci
i5 11400F
Merhaba, sistem topladım 2x8 GB RAM'e sahibim ama almışken aynısından bir 2x8 GB RAM daha alıp 4x8 GB yapayım diye düşündüm fakat performanslı çalışır mı, almak mantıklı mı, işlemci veya anakarta uyumu nasıl olur tam olarak emin olamadım. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

RAM:
Corsair LPX 2x8 3200 MHz.

Bence hala 16 GB RAM yeterli bir RAM şahsen eğer çok yüksek bir sistemim olup sistemi çok zorlayacak işler yapacak olsam 32ye geçiririm öbür türlü bence gereksiz. Açıkçası 2x8 3200MHz RAM'i satıp o parayla 2x8 daha yüksek MHz sahip RAM almak daha mantıklı.

16 GB yetersiz mi geliyor? 4x8 şeklinde takarsan da Dual olarak çalışacak. Ekstra performans alamazsın.
RAM yeterli geliyorsa biraz masrafsız.
Yetersiz olduğundan değil de toplamışken biraz daha ileriye dönük olsa mı acaba diye düşündüm. Quad channel desteklemiyor sanırım parçalar dediğiniz gibi dual olarak çalışır. 32'ye yükseltmenin sadece sistem için daha ferah çalışmasına mı faydası olacak yani performanstan ziyade?
Biz daha 16 GB sistem alamıyoruz, sen bence öp de başına koy :)
Allah size çok daha güzellerini nasip eder inşallah hocam. 😊
Ekstra performanstan ziyade bilgisayar daha fazla rahatlar oyunlar daha stabil çalışır. Yani her türlü bir getirisi olur.
Benim de düşündüğüm buydu hocam. Sadece uyumluluk konusunda bir sıkıntı çıkar mı onu merak ettim.
Bence hala 16 GB RAM yeterli bir RAM şahsen eğer çok yüksek bir sistemim olup sistemi çok zorlayacak işler yapacak olsam 32ye geçiririm öbür türlü bence gereksiz. Açıkçası 2x8 3200MHz RAM'i satıp o parayla 2x8 daha yüksek MHz sahip RAM almak daha mantıklı.
Devamlı olarak mühendislik programları kullanan ve oyun oynayan biriyim o yüzden bilgisayarla işim baya oluyor. Bu yüzden de yükseltmede kararsız kalmıştım. İşlemcinin desteklediği frekansta 3200 Mhz, bu yüzden daha yüksek frekanslı RAM almadım.
Anakartta 4 ram slotu var yani takılabilir.
Sağolun hocam.

Geri
Yukarı